کد مطلب : 26249 / تاریخ ثبت : 1392/07/30 11:52

زارع:

تیشه سازندگان به ریشه درختان

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با انتقاد از برخی سازندگان که با بی احتیاطی درختان شهر را در معرض آسیب های جدی قرار می دهند، خواستار توجه و حساسیت شهروندان در این زمینه شد.

عباس زارع امروز در گفتگوی رادیویی ضمن استماع نظرات شهروندان پاسخگوی مباحث مطرح شده در حوزه فضای سبز بود.

وی در پاسخ به سئوال شهروندی در خصوص ساماندهی رودخانه دلمبر، این طرح را یکی از پروژه های مهم و عظیم شهری در منطقه 6 عنوان کرد و افزود: طی سالهای گذشته اراضی پیرامونی نهر دلمبر بلااستفاده و محلی برای تخلیه نخاله و زباله به صورت غیرمجاز شده بود.

این مسئول ادامه داد: با تلاش شهرداری و مجموعه سازمان پارکها طرح ساماندهی رودخانه دلمبر با بهره گیری از مشاوران حرفه ای که تجربه اجرای طرح های کلان از جمله پروژه رودخانه کن را داشتند دعوت شده تا با کمک این کارشناسان محیط پیرامونی این نهر به محیطی دل انگیز با فضای سبزی مطبوع تبدیل شود.

وی با بیان اینکه این طرح به مساحت حدود  40 هکتار اجرایی می شود، روند اجرای آن را به دلیل وسعت و تامین اعتبارات لازم طی دو یا سه سال آینده عنوان کرد.

درختان شهر در تیررس بی احتیاطی سازندگان

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در بخش دیگری حفظ و نگه داری فضای سبز را نیازمند فرهنگ سازی دانست و با اشاره به چالشی که در چند سال اخیر گریبانگیر بخش فضای سبز شهری شده است، گفت: یکی از موضوعاتی که طی چند سال گذشته آسیب های متعددی را متوجه فضای سبز شهری کرده است، فعالیتهای عمرانی در حاشیه خیابانها و کوچه ها از طریق بخش های عمرانی شهرداری  و سازندگان مختلف است.

این مسئول ادامه داد: متاسفانه اصول نگه د اری درخت از طریق سازنده ها که مبادرت به ساخت و ساز می کنند رعایت نمی شود و این افراد اقدام به تخلیه مصالح در حاشیه فضای سبز می کنند.

وی گفت: در این راستا برخورد قانونی امری است که به شهرداری بر می گردد اما باید فرهنگ سازی در این زمینه صورت گرفته تا شاهد اینگونه اقدامات نباشیم.

زارع عنوان کرد: باید سازندگان به موضوع درختان که در کنار زیبایی سرمایه های اصلی و ریه تنفسی شهر هستند، حساسیت داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم همکاری سازندگان در حفظ و نگه داری درختان گفت: سازندگانی که در این زمینه احساس مسئولیت می کنند باید با پوشاندن تنه درختان و جلوگیری از شکسته شدن و هرس نابجا در حفظ این سرمایه ملی یاری رسان سازمان پارکها باشند.

زراع بیان کرد: درخت سرمایه ای همگانی است که متعلق به همه است و باید احساس مسئولیت در قبال حفظ آن در وجود همه ما متجلی شود.

این مسئول از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده مواردی که موجب آسیب رساندن به این عرصه های سبز شهری می شود در مرحله اول با فرهنگ سازی اقدام ناشایست فرد خاطی را متذکر شوند و در مرحله بعد اینگونه موارد را به سامانه 10001147 اطلاع دهند.

وی گفت: دو  تا سه هزار درخت قدیمی شهر درگیر بی توجهی سازندگان است که این امر لزوم توجه جدی به این امر را دو چندان می کند.

85 درصد منابع آبی خام برای آبیاری عرصه های سبز شهر تامین است

مدیرعامل سازمان پارکها وفضای سبز کرج در بخش دیگری با اشاره به تامین بخش اعظم منابع آبی برای تغذیه فضای سبز در کرج عنوان کرد: طی سالهای اخیر تلاش کردیم زیرساخت ها را تامین کنیم و هر جا زمینی با کاربری فضای سبز وجود داشت تملک و مراحل اجرایی در آن عرصه آغاز شد.

زارع با تاکید بر آبیاری اصلی این عرصه ها و تامین آب خام برای تغذیه این فضاهای سبز شهری، بیان کرد: در این زمینه با استحصال حدود 900 لیترآب در ثانیه، فضای سبز شهری دارای آب اختصاصی شد و هم اکنون بخش قابل توجهی از شهر دارای شبکه انتقال آب است.

این مسئول عنوان کذرد: به عنوان نمونه در 5 کرج در زمینه شبکه انتقال آب محدودیتی نداریم و به محض وجود زمینی با کاربری فضای سبز اقدامات عملیاتی بدون محدودیت منابع آبی آغاز می شود.

وی گفت: در قسمت های  شمالی مناطق 6 و 7 نیز قنواتی در حال احیا است و دو یا سه قنات جدید نیز در دست حفاری است.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج عنوان کرد: هم اکنون 85 درصد از منابع اختصاصی آب را در اختیار داریم و تنها حدود 15 درصد منابع آبی برای آبیاری عرصه های سبز وابسته به آب شرب شهری است.

وی گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا سال 95 شبکه آب خام به صورت کاملا اختصاصی به منظور تامین منابع آبی تامین و اجرا می شود.

زارع بیان کرد: هم اکنون احیای قنوات جهانشهر، حاجی آباد و صوفی آباد به علاوه چاههای مجوز دار در سطح شهر انجام شده است.
.چاپ مطلب
مدیر عامل سازمان پارکها فضای سبز شهرداری کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 64
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید