كد مطلب : 59038 تاریخ : 1397/12/04
 

جلسه علنی امروز مجلس
بررسی لایحه بودجه به شعر و شاعری کشیده شد / مخالفت بهارستانی ها با صدور کارت اشتغال

کشور داری سواد می خواهد، تدبیر می خواهد، مدیریت می خواهد، شایسته سالاری می خواهد، استفاده درست از فناوری و کسانی که این حوزه را می فهمند می خواهد، این کار تنها عوام فریبی بوده این حرکات، حرکت های پوپولیستی است

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خود  (سه شنبه 24 بهمن ماه) که به ریاست دکتر علی مطهری برگزار شد؛ در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 با بند الحاقی 2 تبصره 18 درخصوص صدور کارت اشتغال؛ با 76 رأی موافق، 101 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 222 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

جلسه امروز مجلس شورای اسلامی خالی از حاشیه ای زیبا و دیدنی نبود. بحث داغ کارت اشتغال و وکلای دعاوی این موضوع هر کدام به  عنوان موافق و مخالفین این طرح نظرات خود را اعلام کردند.

علی وقف چی به عنوان موافق با صدور کارت اشتغال با استناد بر جلسه کمیسیون تلفیق مجلس، اظهار کرد: اصول 141 و 28 قانون اساسی صراحتا به موضوع اشتغال، تکلیف دولت به ایجاد اشتغال و همچنین به منع دو شغله بودن تاکید دارد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با تاکید بر این نکته که، اعتبار کافی جهت اشتغال  موجود نیست، تصریح کرد: اولین اقدامی که باید در این راستا صورت بگیرد، این است که حتما دو یا چند شغله‌ها به نوعی در کشور شناسایی شوند و از ادامه فعالیت  در چرخه اشتغال در این راستا نیز ممانعت بعمل آید تا بتوان چرخه اقتصاد را به نحو مطلوب حرکت داد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع  طبیعی مجلس ادامه داد: وزارت کار و رفاه اجتماعی مکلف شده است با تامین اعتبار برای هر ایرانی واجد شرایط یک فقره کارت اشتغال صادر نماید بدین معنا که با این اقدام تمام کسانی که بازنشسته هستند، شناسایی و آمار تقریبی مناسبی برای ساماندهی جوانان را در  راستای اشتغال زایی بدست می‌آید و در این راستا آیین نامه اجرایی منع بکارگیری بازنشستگان دوشغله یا چند شغله از اشغال شغلی های دولتی، عمومی و خصوصی تا اول تیر ماه 97 تهیه و به  تصویب هیات دولت برسد.

عدم توانایی در پرداخت سود و جرایم بانکی دیگر موضوعی بود که وقف چی به عنوان مشکل اساسی پیش روی تولیدکننندگان مطرح کرد وتاکید نمود: یکی از اساسی ترین مشکلات کاهش انگیزه تولیدکنندگان در چرخه تولید، عدم توانایی در پرداخت سود و سایر جرایم بانکی است. بنابراین برای اینکه تولیدکنندگان بخش صنعت کشاورزی و صنعت بتوانند دوباره به فعالیت های خود ادامه دهند و در راستای تشویق تولیدکنندگان اگر مشتریان بدهی معوقه خود را از تاریخ سر رسید تا پایان شهریور ماه 97 با بانکها و موسسات ملی و بانکی تسویه کنند بانکها نیز مکلفند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جرایم  تسویه نمایند.

فریدون احمدی نماینده زنجان و عضو کمیسیون صنایع و معادن  مجلس نیز در موافقت با حذف این بند  کارت فوق را کارت بیکاری دانست نه کارت اشتغال ، گفت: این کارت اشتغال نیست بلکه بیکاری است. این نوعی انحراف در لایحه می باشد. بقول شاعر که می گوید:" قافیه چون تنگ آید /بودجه نویسی جفنگ آید" که در این لحظه صحن علنی جانی تازه از خنده می گیرد.

نماینده زنجان در ادامه با بیان این نکته که، این کارت ضد منطق و ضد ملی است تصریح کرد: مگر ما کارت ملی نداریم . این همه پول به حوزه فناوری اطلاعات تعلق می گیرد برای چیست؟ مگر وزارت کار تعاون ساماندهی اشتغال را صادر نمی کند ؟ سووال اینجاست واقعا در این وزارت خانه ها چه می گذرد که الان ما بند کرده ایم به صدور کارت اشتغال؟

کارت اشتغال کیلویی چند است؟/ حرکت های پوپولیستی

احمدی در حالی که صدایش را رساتر می کرد با این جمله" کارت کیلویی چند است؟" خاطرنشان کرد: این کارت انحراف در بودجه نویسی است. کشور داری سواد می خواهد، تدبیر می خواهد، مدیریت می خواهد، شایسته سالاری می خواهد، استفاده درست از فناوری  و کسانی که این حوزه را می فهمند می خواهد، این کار تنها عوام فریبی بوده این حرکات، حرکت های پوپولیستی است.

وی تاکید کرد:کارت  اشتغال یک توهم است. مایه سرشکستگی قانونگذاری است و تنها ضد بهره‌وری و ضد ایجاد اشتغال است و دردی را دوا نمی کند.

سید حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه  در موافقت با حذف بند الحاقی این تبصره از لایحه بودج 97 اظهار کرد:  از نمایندگان درخواست می کنم تا با حذف آن موافقت کنند.

وی در ادامه شعری با این مضمون سخنان خود را ادامه داد و گفت: این گره بگشاد، کیسه ای تهی/ این  گر کور است بر کیسه تهی.. این بند تنها باعث ایجاد بروکراسی و توقع عمومی می شود که نمی تواند گره‌ای رانیز باز کند.

که در این میان علی مطهری لب باز گشود و گفت: خوب است که دولت هم طبع شعر دارد و خوشحال شدیم . ما نیز در مجلس آقایان دلخوش و قوامی را داریم. دولت هم وارد شعرخوانی در مجلس شد.

همچنین نمایندگان جزء دو بند الف تبصره ۱۸ را نیز به تصویب رساندند که به موجب آن به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجازه داه می شود از طریق بانک‌های عامل معادل منابع موضوع بند الف و جزء یک این بند را برای طرح‌های توسعه تولید و اشتغال اعطا کند.

بر این اساس بخش درآمدی بند الحاقی 2 تبصره 18 مبنی بر؛ "اعتبار مورد نیاز برای صدور کارت اشتغال تا سقف یکصد میلیارد (100.000.000.000)ریال از محل درآمدهای شرکتهای وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأمین می شود" حذف شد.

تاریخ درج : 1396/11/24 16:27

©2010 www.KHABAR31.ir . All Rights Reserved