كد مطلب : 58119 تاریخ : 1397/12/04
 

15 گریدر، 22 کامیون،40 پارک و بناهاي پرمسأله‌ي كرج
مُعين هاي ناايمن و اضطراب زيرپوستيِ يك شهر!

روند نامحسوس لرزه‌ بعد از زلزله‌ي 5/2 ريشتري، ضرورت برنامه‌ریزی را فراتر از مانورهای فرماليته در مدارس نشان می‌دهد اما هنوز از طرح جامع مدیریت مخاطرات شهری از سوي شهرداري كرج خبري نيست...

پای «زلزله» به جلسات رسمی شورای شهر کرج باز شد؛ زلزله‌ای که بعد از رخداد «کرمانشاه» زنگ خطرش برای این شهر نیز به صدا درآمد، به‌طوری که در تاریخ 19 آذر 96، شورای شهر از شهرداری خواست طی گزارشی؛ ساختار مدیریت بحران در شهرداری کرج، پایش میزان آمادگی در مقابل بحران، آخرین وضعیت سوله‌ها و تجهیزات فعلی، پیش‌بینی امكانات لازم، شناسایی مناطق خطرپذیر، پایش انبوه‌سازی‌های گسترده و نوع همکاری با نهادهای دیگر را در اسرع وقت ارائه دهد اما برنامه‌ی چندلایه تا شبی که کرج لرزید، به شورای شهر نیامد!
 
حاجي قاسمي: با 15 گریدر، 22 کامیون  و 40 پارک نمی‌شود شهر 2میلیونی را در بحران زلزله مدیریت کرد
به گزارش خبرنگار "رستاک" و شبكه خبري البرز، در سی‌و سومين جلسه‌ی رسمي شوراي شهر كرج، پرونده‌ی بی‌سامان شهر روی میز شورا گشوده و در گزارش خدمات شهری عنوان شد: مُعین «كرج» و «فرديس» در صورت عدم آسیب پایتخت، استان تهران مي‌باشد. اگر وضع به خرابی فیلم‌های آخرالزمانی پیش رود، «مازندران» نیز وسط گود خواهد آمد و آستین کمک‌اش به کرجی‌ها را بالا می‌زند؛ معین‌هایی که خودشان نیز این روزها، دل در هوای امنیت قَوی نمی‌کنند!

به تعبیر مهدی حاجی قاسمی، رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر کرج: «تا نیرو از مازندران مثلاً به "گوهردشت" برسد، فرصت‌های زیادی از دست می‌رود و كار از كار مي‌گذرد! با 15 گریدر، 22 کامیون  و 40 پارک نمی‌شود شهر 2میلیونی را در بحران زلزله مدیریت کرد.» اما از منظر روشن‌تر می‌توان گفت، آنچه عملاً در طرح‌های بلندمدت تا آماده‌سازی گزارش وضعیت فعلی و تعیین مُعین‌ها قابل فهم است، در یک کلام توصیف‌شدنی‌ست؛ نوش‌دارو پس از مرگ سهراب!

نبيوني: در شب زلزله، دسترسی به همکاران مسؤول مقدور نبود!
در تقویم نانوشته‌ی این شهر و در حافظه‌ی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های هنوز زنده، شاید کمتر روزهایی این‌چنین آغشته به بیم، سراغ داشته باشیم؛ دل‌دل‌های تا صبح و ضربه‌های اضطراب بر جان، از خشم زمینی که شايد بخواهد بار خود را کمی سبک کند!

در شب زلزله که یلدای پیشاپیش این شهر بود، به تصریح رئیس شورای شهر کرج، بسیاری از مردم به سرویس‌های بهداشتی دسترسی نداشته‌اند و مقامات مسؤول نیز ستاره‌ی سهیل بوده و امکان يافتن آنها جهت هماهنگی با ایشان به سختي مهيا شده است! به گفته‌ی محمد نبیونی: «متأسفانه سرویس بهداشتی تعداد زیادی از پارک‌ها یا کاملاً بسته بودند و یا استفاده از آنها چندساعت بعد از وقوع زلزله، آن هم با هماهنگی‌های بسیار میسر شد.»

نبیونی همچنین تذکر داد: «دسترسی به پرسنل و همکاران مسؤول مقدور نبود. جهت ارتباط راحت‌تر، تمهیدات بیشتری اندیشیده شود تا در شرایط اضطراری بتوان زودتر به آنها دسترسی یافت تا اعزام به محل خدمت در اسرع وقت انجام شود!»

فردي، مشاور شورا: اکثریت مهندسین برگه می‌فروشند و خرید برگه هم با دلالی صورت می‌گیرد
اما در متن زلزله و گفتارهای حول آن، مسأله‌ی "استحکام بنا" به کرّات در گفتمان مهندسی شنیده می‌شود؛ تردیدی که هر شهروند را متوجه سوی زیرساختی «خانه» می‌کند و نوک پیکان مدیریت فاجعه را قبل از بحرانی‌شدن، به سوی «نظام مهندسی» می‌گیرد؛ چقدر سازه‌های ایمنی داریم؟ تا چند ریشتر می‌توان گوشه‌ای از ساختمان ایستاد و مطمئن بود که بعد از رقصی در ميانه‌ي میدان، بنا خواهد ایستاد و آغوش کانونی‌اش همچنان گرم خواهد بود؟ سؤالی که شورای شهر کرج را در سی‌و سومين نشست رسمی خود برای لحظاتي دچار چالش کرد.

"غلامرضا فردي"، مشاور شورای شهر کرج در صراحتی کم‌سابقه (در میان مشاورین شورای شهر)، از رخ معیوب نظام مهندسی ساختمان پرده برداشت. وی با تأکید بر اینکه: موضوع زلزله تنها به شهرداری مربوط نیست، گفت: «تا در مملکت ما مصالح، استاندارد نشده و نظارت سازمان نظام مهندسی تقویت نشود، موضوع کنترل تبعات زلزله قابل پیاده‌سازی نیست.»

استاد گروه عمران دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: «در حال حاضر، وقتی اکثریت مهندسین برگه می‌فروشند و خرید برگه هم با دلالی صورت می‌گیرد؛ نظارت، محلی از اعراب ندارد! بنده به‌عنوان یک مهندس ناظر گواهی می‌دهم که در تهران و کرج، برگه‌های "نظارت"، "محاسبات" و حتی "معماری" خرید و فروش می‌شود و اگر بخواهند کاری را هم به کسی بدهند حتماً ۵۰درصد آن را می‌گیرند!»

این متخصص سازه در ادامه؛ استحکام بنا در آتش‌نشانی و ساختمان‌ شهرداری‌های مناطق کرج را مورد سؤال قرار داد‌ و همینطور، دامنه‌ی نظارت شهرداری بر آیین‌نامه‌ی 2800 را محل چون و چرا دانست.

مشاور شورای شهر کرج همچنین وضعیت بتن‌ریزی در ساختمان‌ها را مخلوط با غل و غش عنوان کرد و گفت: «وقتی بر مصالح، نظارت نیست، چه انتظاری از بنا در مواجهه با زلزله داریم؟ در بتن، آب می‌ریزند برای اینکه پمپ خراب نشود! کدام آرماتوربند شما مجوز و کدام بنّا گواهی دارد؟ هیچ‌کدام!»
اظهاراتی که مهدی حاجی قاسمی را در مقام یک مهندس به اعتراض واداشت.

این عضو شورای شهر کرج، «فردی» را به نقل نظرات غیرکارشناسانه متهم کرد و گفت: «کجا موضوعاتی که به مهندسان مرتبط دانستید، به این شکل است؟ شاید در تهران، برگه‌فروشی غالب بوده اما در کرج اینطور نیست! خواهشم این است صحبت‌هایی که می‌کنید، کارشناسانه باشد!»

وحيدي: ضعف بحث‌های فنی در حوزه‌ی ساختمان جدی‌ست
اما منصور وحیدی از دکتر فردي تشکر کرد و با واقعی عنوان‌کردن اظهارات مشاور شورا، بر دو لفظ "جسارت" و "شجاعت" در گفته‌های وی صِحه گذاشت. وحیدی، مواجهه با واقعیت را پله‌ی اول تصمیم‌گیری و مدیریت بهینه برشمرد.

وی گفت: «ما فرض می‌گیریم از 20 هزار مهندسی که در نظام مهندسی مشغول به کار هستند، 1000تای آنها به تعهدات خود عمل نمي‌كنند، در همين حد هم اسفناکی وضع را نمی‌توان کتمان کرد. باید به صراحت گفت که بحث‌های فنی و کارشناسی در حوزه‌ی ساختمان ضعیف است. انکار این واقعیت‌ها ما را با مشکل مواجه کرده. امروز اگر منِ وحیدی از سخن یک متخصص ناراحت شوم بهتر است تا اینکه باعث ایجاد بحران جامعه در آینده باشيم.»

نائب رئیس شورای شهر کرج افزود: «باید بپذیریم دادن فرصت‌ها و امتیازات ویژه‌ي 10هزارمتر نظارت، 5هزارمتر نظارت، 20هزارمتر نظارت مواردی‌ست که در شهر کرج متداول بوده است.‌ بایستی این واقعیت‌ها را بدانیم و در جهت اصلاح آنها تلاش کنیم.»

بَم‌لرزه در كرج!
کلانشهر کرج با داشتن حداقل 800 هکتار بافت فرسوده، طعمه‌ي لذيذي براي شكار طبيعت است. بالغ بر 30 درصد شهر کرج را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد که عمده‌ي این مناطق در حسین‌آباد مهرشهر، آق‌تپه، حصارک جنوبی و شمالی، حیدرآباد، جوادآباد، حاجی‌آباد، ده‌حسن‌آباد، بیلقان، خلج‌آباد و حصار واقع شده است.

فائزه نظری، کارشناس زمین‌شناسی معتقد است: «وضعیت کرج در شرایط مشابهی از تهران قرار گرفته اما به جهت بافت زمین و نحوه‌ي ساخت‌و ساز در وضعيت بحرانی‌تری نسبت به پایتخت قرار دارد. استان البرز بر روی دو گسل فعال جنوبی از شهرری تا ماهدشت و شمالی از شمال تهران تا شمال عظیمیه واقع شده. مناطق عظیمیه، حسن‌آباد، کلاک، طالقانی، هشتگرد، جنوب اشتهارد و فردیس روی خط ریسک بالای زلزله قرار دارند. ساخت‌و سازهایی که روی گسل‌های سراسری ماهدشت، باغستان در امتداد کلاک و خلج‌آباد انجام شده است عواقب بدی خواهد داشت.»

اين كارشناس می‌گوید: «بالغ‌بر 700 هکتار از وسعت شهر کرج به روایت آمار رسمی و بالغ‌بر یک‌هزار و 100 هکتار به روایت آمار غیررسمی در اِشغال بافت‌های فرسوده و پرجمعیت و نسبتاً فقیرنشین قرار دارد که در مناطقی مانند اسلام‌آباد، اخترآباد، سهرابیه، خط4 حصار، قلمستان، مصباح، اهری، حصارک و کلاک نمود بیشتری دارد و چنانچه اقدامات عملی برای نوسازی انجام نشود و استحکام بناها در برابر زلزله تقویت نگردد، وقوع زلزله در کرج با ابعادی به مراتب گسترده‌تر از زلزله‌ي بم رخ خواهد داد.»

عدم پيگيري گزارشات نظام مهندسی در شهرداری!
روند نامحسوس لرزه‌ بعد از زلزله‌ي 5/2 ريشتري، ضرورت برنامه‌ریزی را فراتر از مانورهای فرماليته در مدارس نشان می‌دهد؛ مدارسی فرسوده که خودِ دانش‌آموزان را طعمه‌ی خطری کرده‌اند که هرآن ممکن است مهمان سرزده‌ی این استان شود. به تصریح خسرو ساکی، مدیرکل آموزش و ‌پرورش استان البرز: «در حال‌حاضر 30 درصد از مدارس در سطح استان فرسوده‌اند.»

به اين حجم از بافت فرسوده، وضعيت كلي ساختمان‌ها در كرج را اضافه كنيد؛ حال بناهاي شهر خوب نيست! طبق گفته‌ی نائب رئيس شوراي شهر كرج: «گزارشات نظام مهندسی در شهرداری کرج پیگیری نمی‌شود!» وی، از دیگر اعضای شورای شهر خواست: طی طرحی، مدیران مناطق شهرداری را ملزم به پیگیری و همكاري با نظام مهندسي كنند.

منصور وحیدی، حتی استحکام بنای ساختمان شهرداری در پارکینگ، همچنین آیتم‌های ایمنی در آتش‌نشانی را مورد تردید قرار داد و پرسید: «چرا ساختمان شهرداری باید شبيه ساختمان‌های بزک‌کرده‌ی شهر باشد؟» پرسشی كه اعتماد عمومي به اين نهاد را زير سؤال مي‌برد و شهروند را متوجه بي‌پناهي‌اش در مقابل بحران مي‌كند؛ نمي‌كند؟

تاریخ درج : 1396/10/03 19:17

©2010 www.KHABAR31.ir . All Rights Reserved