کد مطلب : 61320 / تاریخ ثبت : 1397/04/20 10:46

سرمایه گذاری قطری‌ها به بهای تخریب محیط‌زیست

اجاره مراتع به کشورهای خارجی توجیه اقتصادی و زیست محیطی ندارد

دو عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس بر این مسئله تأکید کردند که اجاره مراتع کشور به کشورهای خارجی در شرایط کنونی توجیه اقتصادی و زیست محیطی ندارد.

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اجاره برخی از مراتع استان فارس به کشور قطر برای احداث مراکز پرورش دام گفت: اجاره مراتع به کشورهای دیگر، برای شکار و تاسیس مراکز پرورش دام خلاف قانون است و هرگونه قرار داد با کشورهای دیگر باید ابتدا به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

نماینده مردم رشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدود بودن مراتع نسبت به ظرفیت دام کشور گفت: مراتع کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و اجاره آن به کشور‌های دیگر در شرایط کنونی توجیح اقتصادی و زیست محیطی ندارد و باید از آن جلوگیری کرد.

کوچکی نژاد تاکید کرد: هر گونه توافقی با کشورهای دیگر باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، مخصوصا در موضوعات مرتبط با محیط زیست که حاکمیتی است، درغیر این صورت خلاف قانون عمل کرده است و مجرم شناخته می‌شود.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، استفاده از توان داخلی و بومی را در اولویت دانست و گفت: در صورتی که در داخل کشور توانایی بهره برداری از این مراتع وجود دارد، اجاره آن به کشورهای دیگر کار درستی نیست، مگر اینکه نیازمند به وارد کردن تکنولوژی پیشرفته باشد در این صورت باز هم کشور توانایی بهره برداری از مراتع و پرورش دام وجود دارد.

شریعت‌نژاد: پیدا کردن مرتعی بدون ممیزی برای اجاره به قطری‌ها بعید است

در ادامه شمس الله شریعت نژاد نیز در این خصوص به خبرنگار خانه ملت گفت: ما در کشور با خشکسالی مواجه هستیم به همین جهت وابستگی سنتی مردم به مراتع نسبت به گذشته کمتر شده است. پیدا کردن مرتعی بدون ممیزی برای اجاره به قطری‌ها بعید است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درمجلس ادامه داد: تاسیس مراکز پرورش دام و کار تولیدی توسط مردم کشور خودمان هم امکان پذیر است، چرا که تجربه و تکنولوژی لازم برای پرورش دام را در اختیار داریم و اولویت نیز ایجاد شغل برای هم‌وطن‌های خودمان است نه دیگر کشورها مگر برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه برای کشور در این صورت می‌تواند مفید باشد.
.چاپ مطلب
سرمایه گذاری قطری‌ها بهای تخریب محیط‌زیست
تعداد دفعات مشاهده شده : 227
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید