کد مطلب : 60775 / تاریخ ثبت : 1397/03/13 12:52

جلسه شصت و دوم شورای شهر کرج:

اداره ی ناشفاف جلسات و لجبازی های مستأصل!

درحالی که کرج بیش از یک ماه است که شهردار ندارد، صحن شورای شهر کرج به عرصه لج و لجبازی برخی از اعضای شورا بدل شده و از طرف دیگر، نحوه اداره جلسات از شفافیت لازم برخوردار نیست

به گزارش شبکه خبری البرز، گروه موسوم به گروه هشت، امروز با تأکید بر مواضع پیشین خود به  اتفاق سعی بر تفهیم قانونی خواسته های قبلی خود داشتند و از همین مسیر نیز اعتراض های خود را به عملکرد دیگر اعضا به خصوص ریاست شورا و نحوه اداره جلسه اعلام می کردند.
پس از آنکه که وحیدی نایب رئیس شورا، نامزدهای خود را معرفی کرد و در نطق خود از خبرنگارانی که عضو شهرداری هستند و مسائل شورا را نامناسب منعکس می کنند و مصالح عمومی را به تاراج می گذارند، انتقاد کرد، رحیم خستو سؤالی مطرح کرد که نیاز است که روی آن کمی تمرکز کرد. سؤال این بود که « آیا در خصوص این نامزدها هم استعلام گیری شده است یا نه؟» این سؤال قبل از آنکه منتظر پاسخ باشد، پاسخ تلخی را در خود دارد. اینکه در صورتی که حق و وظیفه ی شورا به کارهایی مثل استعلام گیری سوابق نامزد قبل از اعلام برنامه های او باشد، چرا فقط نسبت به یک نامزد صورت گرفته است. آن هم نامزدی که شهردار شدنش خوشایند برخی از اعضای شورا یا اقلیت نیست!
بخشی از مسأله برمی گردد به اینکه جلسات شورا به چه شیوه ای اداره می شود؟ دستور کار چیست و چه موضوعی باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر دستور به معرفی نامزدها و برنامه های او مربوط می شود، به اشاره عباس زارع باید مطابق قانون، باید به عنوان پیشنهاد ارائه شود و به رأی گذاشته شود. این روند در این جلسه و جلسات قبل مخدوش به نظر می رسید. رفتار ریاست شورا نسبت به این مسائل دوگانه به نظر می رسد؛ به گفته ی سلیم نژاد:« در دو جلسه دو مورد دوفوریت مطرح گردید که ریاست شورا آن را قرائت نکرد.» در حالی که طبق قانون یک موضوع که به عنوان دوفوریت مطرح می شود، بلافاصله در همان جلسه باید قرائت شود و به رأی گذاشته شود. نکته ای که محمدی هم به رییس شورا گوشزد کرد که « آقای رئیس شما جلسه قبل طرح دوفوریتی را قرائت نکردید، گفتید در دستور کار نیست! امروز که انتخاب شهردار در دستور کار بود چرا طرح دوفوریتی را نخواندید؟!»
این نشان می دهد که ریاست شورا به عنوان اداره کننده شورا به رأی اکثریت بهایی نمی دهد؛ از طرف دیگر، معرفی شورا هم باید با مشورت شورا صورت بگیرد، و به عنوان پیشنهاد به رأی گذاشته شود که باز بدون اینکه این اتفاق بیفتد، وحیدی به عنوان مخالف نامزد پیشنهادی گروه هشت به دلیل نه چندان معلومی و بدون توضیح دلیل اطاله ی انتخاب شهردار، دست به معرفی نامزدهای جدید می زند.
مسأله جالب تر رفتار سارا دشتگرد است که به عنوان عضوی از شورا بیشتر از آنکه در چارچوب شورا و ضوابط آن باشد، بیشتر شبیه فردی لجبازی عمل می کند؛ آن هم زمانی که مهلت معرفی نامزدها به اتمام رسیده است و از طرف دیگر این عضو شورا به نحوی وانمود می کند که گویا در جریان قوانین نیست؛ نامزدهایی را معرفی می کند که به اذعان خودش آمادگی برای ارائه برنامه های خود در صحن شورا را ندارد. این در حالی است که وحیدی نایب رییس شورا، یکی از علل طول کشیدن معرفی نامزدهایش را همین مشاوره ها و صحبت هایی می شمارد که زمان می برد. به عبارت دیگر، بیش از یک ماه از مهلت تعیین گذشته است، اما هنوز نامزد مورد نظر دشتگرد آمادگی برای ارائه ی برنامه هایش ندارد.
عباس زارع در جواب وحیدی و دشتگرد بند دوم صورت جلسه ی پنجاه و هفتم را قرائت کرد که به تصویب اکثریت رسیده بود مبنی بر اینکه نامزدها تا مهلت قانونی معرفی شوند و 30 دقیقه به ارائه ی برنامه هایشان بپردازند و 15 دقیقه به سؤالات اعضا پرداخته شود و در نهایت 30 دقیقه هم به پاسخ های نامزدها اختصاص داده شود.
از آنجا که جلسات شورا با شفافیت کافی و با رفتار یکسان پیش نمی رود، حسین محمدی بعد از اینکه رییس شورا برای بعداز ظهر جلسه فوق العاده اعلام کرد، به نکته مهمی اشاره کرد که نشان از تردید در شفافیت نحوه اداره جلسات داشت. محمدی پرسید که «جلسه فوق العاده با چه دستور و برای چه منظوری ادامه خواهد داشت و چند ساعت خواهد بود؟» اگر قرار است با همان روال قبلی به اطاله بی دلیل بینجامد، حاصلی نخواهد داشت.
اما نکته آخر باید به صحبت های ایلیات اشاره کرد که اظهار کرد:« وضعیت شورا شباهت زیادی به بازی تیم فوتبال ایران با کشورهای عربی دارد» که توام با رفتارهای بیهوده ای است برای تلف کردن وقت. این در حالی است که وضعیت مشخص است زیرا رأی با اکثریت است و باید همه ی اعضا یاری کنند تا وقت مردم و شورا هدر نرود در این جهت باید قانون به صورت روشن رعایت شود.
علی شهبازی
.چاپ مطلب
شورای کرج انتخاب شهردار عدم شفافیت
تعداد دفعات مشاهده شده : 668
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید