کد مطلب : 60734 / تاریخ ثبت : 1397/03/11 00:36

در مصاحبه با احمدی پرگو مطرح گردید:

امضای پروتکل احیای بافتهای فرسوده/ تخصصی سازی حوزه شهرسازی

احمدی پرگو در مصاحبه با شبکه خبری البرز به اقدامات جدید شهرداری برای احیای بافتهای فرسوده و راهکارهای جدید اشاره کرد و همچنین به لزوم تغییرات در طرح تفصیلی شهر پرداخت. وی گفت: مصوبه جدید شورا درباره تهاتر و آیین نامه «نمای ساختمان» از جمله اقداماتی است که در چند ماه اخیر صورت گرفته است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کرج در مصاحبه با شبکه خبری البرز به آغاز پروژه ی احیای بافتهای فرسوده در آینده ی نزدیک اشاره کرد و منطقه اسلام آباد اولین محله ای است که این پروژه در آن اجر خواهد شد. به گفته ی احدالله احمدی پرگو صاحبان املاک در صورت همکاری با شهرداری 90 درصد تخفیف عوارض خواهند گرفت. احمدی پرگو همچنین به نحوه طرح تفصیلی جدید اشاره کرده است که برای به روز شدن شهر انجام آن در کرج الزامی است. تغییراتی که در ضوابط نظام مهندسی رخ داده و همچنین اتوماسیون شدن درخواست پروانه های ساخت و ساز و همچنین طرح غربالگری املاک و مشاغلی که در شهرداری پرونده ملکی ندارند، از جمله نکات مهمی است که در این مصاحبه به تفصیل آمده است:
 
* شما یک تفاهمنامه ای درباره ی بافت­های فرسوده با مسکن و شهرسازی امضا کرده اید و جزییات این تفاهمنامه مطرح نشده و اگر ممکن است توضیح بفرمایید.
درباره بافت فرسوده، شهرداری کرج در طول پنج ماه گذشته چند حرکت مناسب انجام داده که یکی از آنها این بود که اگر ما می­خواهیم به مسأله ی بافت های فرسوده ورود بکنیم، باید از سرمایه­گذاران و سازندگان بومی شهر استفاده شود. جلساتی را با سازندگان مطرح شهر صورت دادیم و در نهایت با 10 تن از این­ها به یک جمع بندی رسیدیم که در جهت بافت فرسوده حرکت هایی را انجام بدهند. پروژه ای را به آنها در زمینی به مساحت 3000 متر مربع و در قالب حدود 115 واحد مسکونی در بافت فرسوده تعریف کردیم که از شهرداری اقدام به گرفتن جواز بکنند و ملزم شدند با ساکنان این بافت وارد گفتگو شوند و آنها را راضی کنند تا وارد مشارکت با شهرداری شوند.
برای اجرایی شدن این پروژه، ما باید دو حرکت انجام می دادیم یکی اینکه باید از شورای شهر مصوبه می گرفتیم زیرا ما اگر بخواهیم این زمین را یکپارچه در اختیار سرمایه گذار قرار بدهیم، باید این شبکه های معابر داخلی آن را حذف کنیم و سپس به سازندگان واگذار کنیم و بتوانیم در بحث عوارض هم حداکثر مساعدت را با سازندگان داشته باشیم. بر این اساس لایحه­ای را تنظیم کردیم و به تصویب شورای شهر رساندیم.
از طرف دیگر، بهتر است ادارات خدمات رسان نیز در کنار شهرداری قرار بگیرند و در بحث انشعابات هم مساعدت لازم را داشته باشند. یا بانک های عامل هم در اختیار این معرفی شدگان در کمترین زمان ممکن وام و تسهیلات قرار بدهند. یا مثلاً اداره ثبت اسناد هم اسناد تجمیعی لازم را برای آنها صادر کند. زیرا برخی از این قطعات قولنامه ای هستند و از این طریق، مسائل ثبتی هم حل و فصل می شود. روی این حساب، ما یک پروتکلی را تنظیم کردیم و در کمسیون مربوطه استانداری مطرح کردیم و در نهایت صورت جلسه شد و بر اساس آن ادارات استان مقید شدند که با شهرداری همکاری کنند.
قبل از عید، پیش­پروانه ها داده شده و امروز هم در مرحله صدور جواز  هستند و به زودی کلنگ زنی این پروژه اتفاق خواهد افتاد. به جز این، طرح تپه­ی اسلام آباد نیز به تصویب رسید و کمسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی هم طی شد و به شهرداری ابلاغ گردید.  این روزها نیز یک سرمایه گذار در 4 بلوک از اسلام آباد قرار است فعالیت خود را آغاز کند. البته لایحه آن به شورا برده شد و در صورت تصویب احیای بافت فرسوده در تپه اسلام آباد نیز استارت خواهد خورد.
 
*چه طرح هایی در آنجا دارید؟
- اسلام آباد دو تا طرح دارد که یکی طرح مسکونی است و حدود 105 هکتار است و طرحی هم برای آن آماده شده که باید طبق آن بهسازی و بازسازی انجام بگیرد و همان پیمانکار، با فعالیت ابتدایی روی 4 بلوک، بقیه کار را نیز انجام خواهد داد. قبلاً سیاست دولت شهرداری و دولت بر این بود که محدودیتی برای محل سکونت ساکنان آنها وجود نداشت و آنها در انتخاب محل سکونت آزاد بودند و برای همین خط 4 حصار به وجود آمد یا باغستان و کیانمهر که برای این موضوع طراحی شد که از اسلام آباد شاید یک خانوار هم به آنجا نرفت. زمین هایی را در اختیارشان گذاشته شده بود، فروختند و رفتند در حاشیه ی شهر سکونت پیدا کردند.
امروز اما نمی خواهیم جابجایی جمعیت رخ بدهد، بلکه می خواهیم بهسازی و بازسازی همزمان با بازآفرینی در همان بافت فرسوده انجام بدهیم تا ساکنان این محل ها در همانجا سکونت پیدا کنند. منتها الگوی جدیدی از سکونت برای اسلام آباد طراحی شده است که مسائل طراحی شهری، سیما و منظر، مسائل بهداشتی و در داخل این طرح در نظر گرفته شده است.
از طرف دیگر، یک حوزه ی عمومی حدود 70 هکتار برای این منطقه در نظر گرفته شده است که طرحی با رویکرد خدمات عمومی و گردشگری و تفرجی و فرهنگی تهیه کرده ایم و باید در قالب سرمایه گذاری انجام بگیرد و بحث های مشارکتی این طرح نیز در حال انجام است.
 
* با این حساب به نظر می رسد بافت های فرسوده محل مطلوبی برای  ساخت و ساز می شوند..
- بحث احیای بافت های فرسوده برای شهرداری مهم است و مهمترین موضوع آن  هم این است که این مناطق از نظر استحکام بُن و کیفیت ساخت مقاوم بشوند، به ویژه با مطرح شدن خطر جدی زلزله باید مردم را ترغیب کنیم و دولت هم حمایت های لازم را داشته باشد تا احیای این بافت ها انجام بگیرد.
 
* چه عناصر تشویقی ای دارید؟
- اولاً تا 90 درصد تخفیف عوارض دارد، دوم اینکه ما در حقیقت، طرح ویژه ای که برای این مناطق تهیه کرده ایم، از نظر تراکم و کاربری خیلی بهتر از بافت های همجواری شهری است. یعنی اگر در بافت های دیگر 4 طبقه جواز می دهیم، در این بافت ها 5 طبقه جواز می­دهیم و در این تراکم ها کیفیت خدمات رسانی هم مد نظر قرار داده­ایم. کاربری هایی تعریف کردیم که از نظر تجاری یا انتفاعی که بتواند در مردم رغبتی ایجاد کند تا در قطعه بندی هایی که نصاب تفکیک دارند خود آنها ورود کنند و بازسازی انجام بدهند، و در قطعه هایی که نصاب تفکیک ندارد، تجمیع انجام بدهند. وقتی تجمیع انجام بدهند و به یک نصاب بالاتری برسند، از طرف ما تشویق خوبی در نظر گرفته می­شود.
واقعیت  این است که با مطالعه ای حوزه شهرسازی و معماری انجام داده است، بیش از 75 درصد از بافت شهری ما هنگام زلزله آسیب جدی خواهد دید. چه آسیبی که به ساختمان ها وارد می­شود و امکان تخریب تا 100 درصد هم وجود دارد و چه آسیب جانی که بعد از تخریب ساختمانی امکان دارد به وجود بیاید. به هر حال، باید توانمندی شهرداری و مدیریت شهری را طوری باید پیش ببریم که حدود 1000 هکتار مصوب احیای فرسوده را انجام دهیم؛ ضمن  اینکه ما مناطق حاشیه­نشین هم داریم مثل آق تپه و حسین آباد..
 
* بافت­های فرسوده درون شهری کرج عمدتاً کجاست؟
- بافت­های فرسوده حصارک بالا و پایین، صوفی آباد، حیدرآباد، خط 4 حصار، اسلام آباد، ترک آباد، محله مصباح، بخش اعظمی از چهارصد دستگاه و به علاوه­ی اوقافی ها در گوهردشت و ... مثلاً گوهردشت از فلکه اول به بالا از یک الگوی ساخت با کیفیت مطلوب انجام می­گیرد و پایین تر از آن اوقافی اند و از نظر کیفیت ساخت خطرخیزند. شهر کرج از جمله شهرهایی است که شاید مطالعاتی روی بافت­های فرسوده انجام گرفته باشد اما به لحاظ اجرایی خیلی کمتر از کلانشهرهای دیگر کار شده؛ اما امروز حرکتهای خوبی آغاز شده است.
 
*بحث نظارت و مهندسی نظارت این پروژه ها به چه شکل است؟
- خوشبختانه در شهر کرج قسمت هایی از شهر که به صورت مجاز ساخت و ساز انجام شده، از نظر مهندسی ناظر کیفیت مطلوبی دارند. اما بحثی که وجود دارد که باعث شد خود وزیر شهرسازی هم ورود کند، ابلاغیه ای داد و یک چالش هایی هم در سطح نظام مهندسی به وجود آورد، این بحث نوع خدمات دهی در خود نظام مهندسی ها بود. مثلاً در بحث ارجاع کار یا اینکه مثلاً خدماتی در کار الزام می شد که قانون الزام نکرده است. یعنی مثلاً سازنده به نظام مهندسی مراجعه می­ کند تا طراح و ناظر انتخاب بکند و نظام مهندسی به او می­گوید شما اجباراً قراداد آزمایش بتن را هم الان باید ببندی و یا 5 درصد از آن تعرفه خدمات را به نظام مهندسی پرداخت کنی. این موارد و بوروکراسی هایی که داخل نظام مهندسی بود، نارضایتی هایی را ایجاد کرده بود که وزیر محترم ابلاغیه ای داد که این رویّه باید تغییر پیدا کند. به هر حال منهدس های ما از نظر مهارت و طراحی خوب اند ولی اگر مسائل نظام مهندسی حل و فصل نشود، همه لطمه خواهند دید. مسائل نظام مهندسی؛ مخصوصاً طولانی شدن کار باعث شد که ما هم جلسات زیادی با آنها داشته باشم و تغییراتی را راجع به مهندسین در شهرداری به وجود آوردیم که این موضوعات تسریع شود و نظام مهندسی هم تاحدودی با ما همکاری داشته است.
 
* دو تا موضوع وجود دارد؛ یکی اینکه اتفاق خوبی افتاد و اختیارات مناطق بیشتر شد. هرچند در برخی از مناطق، معاونت های شهرداری علم و درایت کافی را ندارند و موضوع باید به مرکز برگردد و دوباره کاری صورت بگیرد؛ دیگر اینکه در حوزه­ی اقتصادی و درآمدیِ شهرداری که تحت تأثیر جوازها و ساخت و ساز است، چه برنامه هایی وجود دارد؟
- واقعیت این است که ما اقداماتی را در حوزه ی شهرسازی مناطق و مرکز انجام دادیم که اولاَ سالم سازی داشته باشیم؛ زیرا یکی از گله مندی هایی که در شهرداری و شهرسازی وجود دارد، فساد اداری است. ما باید سالم سازی و شفاف سازی را انجام دادیم. لذا ما به سمت اتوماسیون شهرسازی حرکت کردیم. در یک سال گذشته اقداماتی در حوزه شهرسازی انجام شده که 90 درصد مجوزهای صادر شده در سیستم اتوماسیون انجام گرفته است. یعنی دخالت دست  افراد در ضوابط و مقررات به این شکل برداشته شده است. این به سلامت سازی و شفافیت کمک کرده؛ ضمن اینکه باعث تسریع در کار هم شده است. مثلاً ما با بانک مسکن توافقنامه ای را نوشتیم که می خواهیم به تمامی بانک ها سرایت بدهیم؛ اینکه استعلام هایی را بانک ها لازم است از شهرسازی بگیرند، به صورت اتوماسیون و سیستمی انجام دهند. یا با دفاتر اسناد رسمی جلساتی را گذاشتیم تا استعلام های مفاصا حساب­ها را در کمترین زمان به صورت اتوماسیون انجام بدهیم. یعنی به سمتی می رویم که دیگر مجوزی دستی صادر نمی­کنیم و به صورت الکترونیکی انجام می شود. ثانیاً همه مناطق و ادارات در جهت استعلام گیری از یک وحدت رویّه برخوردارند و به آنها اعلام کردیم که استعلام ها را به صورت الکترونیکی بگیرند. از طرف دیگر، ما مرتباً جلسات وحدت رویّه با معاونین مناطق و کارشناسان مناطق برگزار می کنیم که ببینم این فعالیت های آنها کیفیت و شرایط لازم برای خدمات دهی را دارند یا ندارند. و به مرور بعضی از آنها را حذف می کنیم.
در برخی از مناطق ما، کارشناسان و نیروهایی وجود دارد که مازاد بر چارت سازمانی هستند و علاوه بر اینکه کارآیی لازم را ندارند، مشکلاتی را برای دیگران به وجود می آورند، البته باید اینها به لحاظ فنی نیز شرایط مد نظر ما را داشته باشند تا بتوانند در حوزه شهرسازی مناطق کار کنند. امروزه دیگر شایسته نیست که با مدرک سوم راهنمایی مجوز ساختمانی صادر کرد. به هر حال شاید در یک ماه آینده از لحاظ سطح کاری یک تغییراتی را به وجود بیاوریم. در این جهت، مرتباً کارکرد مناطق را بازبینی می کنیم تا ببنیم خود معاونین مناطق با چه روشی با مردم برخورد می­کنند. آنهایی که کوتاهی بکنند و یا وقت کافی نگذارند و یا به خوبی حوزه ی کاری شان را مدیریت نکنند، سعی می­کنیم تغییراتی انجام بدهیم.
در بحث درآمدی هم همین است. در سال 96 نسبت به 95 علی رغم رکود، حدود 15 درصد افزایش پروانه داشتیم، ثانیاً به سمتی رفتیم که قطعاتی که چه به صورت صنفی یا تجاری و مسکونی در شهر وجود دارند، در شهرداری پرونده ندارند، در شهرداری پرونده سازی شوند. یک ممیزی در شهر صورت گرفت که طبق آن 700 هزار کاسب آمارگیری شد و به این نتیجه رسیدیم که حدود 200 هزار کاسب در شهر وجود دارد که پرونده ملکی ندارند. یعنی اینها کسانی هستند که از شهر خدمات می­گیرند، ولی به شهر خدمات نمی دهند. همه اینها در شهر شناسایی شده اند. ممکن است برخی از اینها حتی از شهرداری جواز گرفته باشند؛ اما الان پرونده ای ندارند. اگر اینها پرونده سازی بشوند، چه در نوسازی، چه در صنفی، و چه در تخلفات و کیفیت ساخت، موارد لازم به مالک ابلاغ می شود. این اقدام هم به لحاظ درآمدی به شهر کمک می کند، ضمن اینکه شهر به روز می شود. در آینده ملکی در شهر وجود نخواهد داشت که در شهرداری پرونده ای نداشته باشد.
 
* چقدر زمان برای این کار پیش بینی شده است؟
- در طول دوسال بحث ممیزی را انجام دادیم و امروز استارت ابلاغ ها زده شده است. تسهیلاتی هم در نظر گرفته شده است. لوایحی هم در مقوله ی تهاتر به شورا بردیم تا تهاتر به سهولت انجام بگیرد و دلالی ها و فساد را بتوانیم حذف کنیم. اگر مالکان به صورت نقد پرداخت کنند، تسهیلات خوبی( تخفیف تا 30 درصد به تصویب شورا رسیده است) خواهیم داد. در بحث تقسیط هم شرایط بهتری فراهم شده؛ همه این ها در یک بسته بندی ای است که با حوزه معاونت مالی و اقتصادی در حال انجام هستیم. حتی المقدور به سمتی برویم که بحث شهرفروشی و ماده 100 و غیره کاهش پیدا بکند.
در کنار این بحث، طرح تفصیلی هم وجود دارد. طرح تفصیلی یکی از چالشهای ما با اداره راه و شهرسازی بود. ما اعلام کرده بودیم که حتماً باید طرح جدیدی تهیه بشود، ولی آنها می­گفتند که طرح تفصیلی به تازگی ابلاغ شده و نیازی به آن نیست. این قضیه در قالب تفاهمنامه حل و فصل گردید. در این جهت، صورت جلسه ای با معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، اداره کل شهرسازی کرج و شهرداری کرج نوشتیم. در حقیقت، در قالب یک نهاد برنامه­ریزی ما بازنگری طرح تفصیلی و حتی طرح جامع را در دستور کار قرار دادیم. کمیته هایی هم پیش بینی شده است و در قالب آن برنامه ها را پیش می بریم. قصد داریم متناسب با نیازهای فعلی شهر و نقشی که شهر کرج دارد، بتوانیم طرح تفصیلی پویا و کاملی داشته باشیم. یا در بحث نمای ساختمان ها نیز کارهای خوبی انجام داده ایم. ضوابط و آیین نامه ی نما را مصوب کرده ایم زیرا تا به حال آیین نامه در زمینه نما تصویب نشده بود. برای همین مردم الزام های ما را برای تعیین کیفیت نما نمی پذیرفتند. اما این آیین نامه در کمسیون سیما و منظر تصویب شده و در حال ابلاغ به مناطق است.
 
*اصلی­ترین دلیلی که برای بازنگری طرح تفصیلی داشتید، چه بود؟
- اولاً نزدیک هفت سال از آن گذشته است و تا 5 سال باید یک بازنگری نسبت به آن داشته باشیم. دوم اینکه، زمانی که طرح تفصیلی به ما ابلاغ شد، ما طرح جامع نداشتیم. الان طرح جامع داریم و متناسب با آن باید طرح تفصیلی نیز تغییر یابد. سوم اینکه، آن زمان که طرح ابلاغ گردید، ما به عنوان یکی از شهرهای استان تهران بودیم، اما امروز خودمان مرکز استان هستیم و متناسب با نقشی که به عنوان مرکز استان پذیرفته است، باید تغییراتی در آن به وجود بیاید. به هر حال، باید متناسب با زمان، شهر پویا و زنده نگه داشته شود و حتماً بخش هایی از شهرمان به صورت عمودی رشد کند و مرتفع  ساخته شود. نظام ارتفاعی هم در آن در نظر گرفته ایم.    
بابک الحاقی
.چاپ مطلب
کرج طرح تفصیلی تهاتر نظام مهندسی بافت فرسوده
تعداد دفعات مشاهده شده : 4524
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید