کد مطلب : 60669 / تاریخ ثبت : 1397/03/07 18:32

توپ شهرداردر زمین شورای حل اختلاف افتاد

باز هم رییس شورای شهر کرج گل به‌خودی زد

شورای حل اختلاف قطعا این موضوع مداخله ای را نمی پذیرد و طبق قانون برای شورای حل اختلاف حدود مشخص گردیده است. انتخاب شهردار قطعا بر عهده شورا می باشد. نظر درستی از سوی رییس شورای شهر مطرح نگردید. آقای سریزدی بخوبی می تواند طبق اسناد از خود دفاع کند

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، ، روز یکشنبه( ششم خرداد ماه 97) جلسه شورای اسلامی کرج در حالی به پایان رسید که کرج همچنان در مظلومیت بی شهرداری در کش و قوس تصمیمات عجیب اعضای شورای شهر کرج تنها مردمک چشمانش کار می کند و دو دو میزند. امان از این چشم ها چشم های دهن لق... شصتمین جلسه شورای شهر کرج وهم زده در خصوص تصمیمات قطعی انتخاب شهرداری به نام مجید سریزدی در حالی به کار بی انجام خود پایان داد که این بار توپ انتخاباتی شهردار را به شورای حل اختلاف محول کردند. حال این ایده  انتخاب شهرداری ها و شورای حل اختلاف از کجا ناشی شد؟

سال 93 محمدجواد کولیوند (زمانی که نایب رییس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی بود) در همایش روسای مشترک شوراهای اسلامی استان‌ها،‌ شهرهای مراکز استان‌های کشوراظهار می کند،  کمیسیون تخصصی شوراها و امور داخلی و مجلس شورای اسلامی در بحث قوانین تأثیرگذار بوده و با محوریت شوراها برخی قوانین اصلاح شده است.

کولیوند در ادامه  به وضع قوانین پخته تر و غنی تر اشاره می کند تا جایی که می گوید:اگر چه اختلاف‌نظر وجود دارد، اما یکجانبه‌نگری ندارد و ما در مجلس شورای اسلامی بر این عقیده هستیم که در اصلاح قانون شوراها از نظرات شوراها بهره ببریم و در واقع قانون پخته‌تر و غنی‌تری به تصویب برسد.

کولیوند همچنین انتخابات همزمان شوراها و ریاست جمهوری را زیر سوال می برد و عنوان می کند: نخستین انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری به صورت همزمان در سال گذشته طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد که طبیعی است اشکالاتی داشته است و در همان زمان نیز ما تأکید داشتیم نباید این انتخابات به صورت همزمان برگزار شود، اما شورای نگهبان ادله دوستان ما را نپذیرفت.

و اما  اینجاست که نایب رییس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی طرح انتخاب شهردار توسط شورای حل اختلاف را را پیش می کشد و معتقد است این طرح زاییده فکر شوراهست و اندکی از اختیارات شوراها را می کاهد و اعلام می کند: بعضاً می‌بینیم که برخی از طرح‌ها از جمله طرح انتخاب شهردار توسط شورای حل اختلاف به سرعت به تصویب می‌رسد و در واقع شاهد کاستن اختیارات شوراها هستیم که البته شاید این موضوع زاییده فکر و بعضاً عملکرد شوراها باشد.

 اما محمد جواد کولیوند در بخش دیگری با خطاب قرار دادن شوراها و تحکم اختیارات آنان تاکید می کند: شوراها باید با کارآمدی خود و اجرای برنامه‌ها باعث شوند که قوانین و قانون شوراها منجر به کاهش اختیارات آنها نشود.

کولیوند بار دیگربا تاکید به کارآمدی شوراها و یکپارچگی مدیریت شهری خاطرنشان می کند: زمانی مدیریت یکپارچه شهری شکل خواهد گرفت که کارآمدی شوراها بالاتر رود و به صورت غنی و پخته‌تر عمل کند.

نایب رییس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به سه دوره از عملکرد شوراها گفت: 13 سال تمرین مدیریت شهری  شرایطی را باید فراهم کند که اختلافات اندک در شوراها ریشه نکند و بتوانیم شاهد مدیریت یکپارچه شهری باشیم.

کولیوند در بخشی دیگر در خصوص انتخاب شهردار چنین اشاره می کند: انتخاب شهردار به سه شکل انجام می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به صورت مستقیم توسط مردم، دولت و شوراها اشاره کرد که تا به امروز قانون اساسی این انتخاب را به شوراها محول کرده است.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرها شاهد هستیم که نسلی از شوراها و شهرداری‌ها به مردم نمی‌رسد می گوید: بحث انتخاب شهردار توسط شوراهای حل اختلاف با حضور شورای عالی استان‌ها بررسی می‌شود.

نایب رییس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی بدنباله بحث خود می پردازد و عنوان می کند: تعیین شهردار توسط مردم کار خوب و پسندیده‌ای است اما باید مقدمات این کار نیز فراهم شود و در واقع شرایط به گونه‌ای نیست که مردم بتوانند شهردار را به صورت مستقیم انتخاب کنند.
و در نهایت کولیوند از اعضای شورای عالی استان‌ها خواست براساس وظایف خود عمل کنند و به دور از تفرقه و تشکیل تیم به اتمام پروژه‌های شهری بیندیشند.
اینجا بود که طبق فرمایشات دکتر محمد جواد کولیوند در مباحث مطرح  شده بالا، اگر انتخاب شهرداری ها به شورای حل اختلاف محول شود شاید روند انتخابی سریع باشد اما این نشان دهنده عملکرد  و کاسته شدن حدود اختیارات شوراها می باشد.

بگذریم پس از چندین جلسه پر هیاهو جهت انتخاب شهردار طلایی کرج  نبیونی رئیس شورای شهر کرج  با خارج کردن موضوع انتخاب شهردار در دستور جلسه شورا  که محور اصلی بحث های جلسه در خصوص انتخاب شهردار بود عنوان کرد طرح دو فوریتی در کار نیست و بحث انتخاب شهردار در جلسه ای با حضور شورای حل اختلاف صورت خواهد پذیرفت.  آیا این پیشنهاد مبهم ، یعنی: کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من است یا نیست؟  یعنی تصمیمات شورا به گل نشسته ؟ آیا انتخاب شهردار تا این حد سخت است که گویی دوره های پیشین شورای شهر کاری پوچ انجام داده اند و انتخاب شهردار را شب خوابیدند و صبح گفتند فلانی بیا که شهردار شدی؛ شهردار هم کلاسمان زیر بغل آمده رفته شهرداری! یا نه در خصوص سریزدی این همه اختلاف هست؟

آیا این همه کش و قوس بیخودی یا با خودی به ضرر آنهایی نیست که دوست ندارند مجید سریزدی به مسند شهردار نشیند! چرا که با این کارشان مردم را بیشتر کنجکاو و هوشیارتر و حتی بی اعتمادتر به انتخابشان در شورا می کنند که چرا نمی خواهند سریزدی به مسند شهرداری نشیند....
بنظر می رسد خانه تا حدودی از پای بست ویران است. اختلافات داخلی حل شود همه چیز حل می شود.

و اما واکنش های اعضای شورا به تصمیم رییس شورا:
عباس زارع در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری البرز: شورای حل اختلاف قطعا این موضوع مداخله ای را نمی پذیرد و طبق قانون برای شورای حل اختلاف حدود مشخص گردیده است. عصر جدید ما عصر جریان آزاد اطلاعات است و چیزی نمی تواند در پرده پوشی باقی بماند.قبلا شورا تصمیماتی گرفته بود که دنباله آن پرونده های متعددی وجود داشت و همه شاهد پرونده ها نبودند . قاعدتا آقای سریزدی باید بتواند بخوبی از خودش دفاع نماید . این حق ایشان است. چرا که خودم بصراحتا از شخص آقای سریزدی پرسش کردم که قبول دارید پرونده قضایی دارید ؟ ایشان هم گفتند قبول دارم . این می شود که آقای سریزدی باید اطلاعات خود را در اختیار افکار عمومی قراردهد. اما این که چه کسی این اسناد را طرح کرده مقتضیات حقوقی خاص خود را دارد. خوشحالم که در یک فضای باز و در یک جریان اطلاعات در حال تصمیم گیری هستیم ولی تاکید می کنم که شهردار شهر را شورای شهر تعیین می کند. قطعا اعضای شورای حل اختلاف و استاندار و ریاست شورای حل اختلاف نیز به این موضوع اذعان خواهند داشت. مگر این که شورا تخلفات زیادی داشته باشد و تخلفهای ما به شورای حل اختلاف برمی گردد .

اکبر سلیم نژاد: ورود هیات حل اختلاف کار اشتباهی است و مسائل درون شورایی ربطی به شورای حل اختلاف ندارد.حس نماینده بودن از ذهنمان افتاده . ما کارمندیم که پیش روی رییس بله قربان گو هستیم.

رحیم خستو : شورای حل اختلاف در زمان اختلاف بین شورا و فرمانداری وارد می‌شود و این کار یک بدعت به شمار می‌رود.
مهدوی: شورا نیازی به ورود  هیات حل اختلاف ندارد. این عمل بنوعی استمهال و زمان گیری و تاخیر در روند است و تنها فردی ورود کننده به مسائل اختلافی شوراها فرماندار است.


محبوبه اقتداریان

محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
شورای حل اختلاف سریزدی تخلفات کرج گل بخودی
تعداد دفعات مشاهده شده : 392
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید