کد مطلب : 59861 / تاریخ ثبت : 1397/01/27 00:36

افشین غلامی تحلیلگر سیاسی جنگ

هدف ترامپ کسب درآمد در سوریه است

ترامپ پول می خواهد. او بازرگان است هدف او کسب درآمد در سوریه است. این را باید ر نطق پیش از حمله موشکی به اهدافی در سوریه دریافت و این منطبق و راهبرد نئوکنسرواتیوها در آمریکا است؛؛

 ترامپ پول می خواهد. او بازرگان است هدف او کسب درآمد در سوریه است. این را باید ر نطق پیش از حمله موشکی به اهدافی در سوریه دریافت و این منطبق و راهبرد نئوکنسرواتیوها در آمریکا است؛؛

فرصتی دست داد تا با خبرنگار پارلمانی جنگ  و تحلیلگر مسائل سوریه افشین غلامی داشته باشم تا نقطه نظرات وی را در خصوص  حملات  هوایی جدید امریکا و متحدانش از زاویه  دیگر پس از گذار از بحث داعش در سوریه  داشته باشم.

آقای غلامی شما به عنوان خبرنگار و تحلیلگرمسائل سیاسی آنهم در حوزه جنگ برون مرزی که تا حدود زیادی عمق فاجعه حضور گروهک تروریستی داعش در سوریه  را مشاهده نمودید و نسبت به اوضاع و احوال منطقه اشراف دارید، بنظر شما آیا احتمال این می رود جنگ جدی آمریکا و متحدانش به کشور سوریه  علنی تر شده و امکان این می رود به حملات نظامی خود ادامه دهد؟ بله این احتمال وجود دارد که ائتلاف بار دیگر دست به  چنین اقدامی زند. که  مصداق آن حملات شب پیش به کشور سوریه را شاهد بودیم. این روند حملاتی به مرور جامه جدی تری بخود خواهد گرفت.

بنظر شما  مخاطب  اصلی این حملات،  سوریه است یا هدف اصلی آمریکا، متحدان سوریه را دربر می گیرد؟ باید گفت مخاطب اصلی این حملات نه دولت سوریه ، بلکه متحدان سوریه هستند و در این رابطه آن ها قصد دارند اراده برخورد با روسیه و ایران را نشان دهند. هرچند رهگیری برخی موشک های شلیک شده به سوریه توسط پدافند هوایی روسیه که سامانه آن در اختیار سوریه قرار دارد انجام شده! اما تاسیسات روس ها  در دمشق و حمص مورد هدف قرار نگرفته است. گرچه این حملات مستقیم به متحد کرملین به منزله حمله به  اعتبار سیاسی و نظامی روسیه در سوریه است. ولی در حال حاضر روس ها عکس العملی به این قضیه نشان نداده اند. آن سوی دیگر ماجرا باید دید همکاران استراتژیک روسیه از جمله چین وایران در این رابطه  چه تصمیمی خواهند گرفت و مخصوصا گروه های مقاومت تحت فرمان ایران در لبنان ، فلسطین و یمن چه برنامه ای را در دستور کار خود قرار خواهند .

حملات  وحشیانه موشکی آمریکا و متحدانش چه پیامی را بهمراه دارد؟ باید عرض کنم،  این حمله امریکا ومتحدانش به سوریه می خواهد این پیام را به دنیا مخابره کند که، غرب قدری پا را از جنگ سرد دوم، فراتر نهاده و راضی به دو قطبی قدیمی شرق و غرب نیست. اما بعد مهم ماجرا که بنده آن را درونمایه تحولات سوریه می دانم دو سربهم پیوسته  دارد یکی حضور بریتانیا وفرانسه در این ماجراجهت نشان دادن بازگشت خود به عرصه رقابت جهانی که بیشتر حنبه تبلیغاتی و منزلتی دارد و دوم این که، طمع اقتصادی " بیزانسن کاخ سفید؛ ترامپ" است. که بازهم پشت این ماجراجویی ها،  معمار کاخ سفید و مردی نیست جز" تاجر آمریکایی" همو که در شب تحلیل سوگند ریاست جمهوریش گفتم" تاجری بی پروا و بازرگانی کارکشته  که برای احیای کاسبی آمریکایی" به این شغل فراخوانده شده است و الحق که چه کاسبکارانه در حال دوشیدن شیخ های عرب منطقه است و در قضیه سوریه هم همانطور که اعلام کرد :"هدفش پول بیشتر" است و اگر دوستانش پول بیشتر بدهند او هم بیشتر در میدانه میدان می ایستد!

پیش بینی شما از این موضوع چسیت؟ پیش بینی بنده این است که، ترامپ با حصول به نتیجه  که همانا درگیر کردن برخی کشورها در قضیه سوریه برای جبران هزینه  های نظامی آمریکا می باشد. کوتاه نخواهد آمد و از گزینه های مختلف برای این هدف استفاده خواهد کرد.

آقای غلامی شما مدت های مدیدی  هنگام  حمله داعش و جنگ این تروریست ها را  شاهد بودید . همانطور که می دانید پشتیبانان بی بدیل کشور سوریه،  ایران و روسیه می باشد. آیا  حملات هوایی نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه  و اقداماتی از این قبیل  به منظورباعث خروج ایران و روسیه از عرصه میدانی سوریه خواهدشد ؟ قاعدتا روسیه به عنوان یک ابرقدرت ، کشوری نیست که با توجه به جمیع منافع راهبردیش در معادله سوریه، به همین راحتی از رویارویی با آمریکا شانه خالی کرده و زمین سوریه را تقدیم غرب نماید. در خصوص ایران هم باید گفت: آقای علی اکبر ولایتی مشاور رهبری در امور بین الملل نیز، در اظهار نظری که گویا پاسخی به همین پرسش بود بیان کرد: بازی در زمین تمام می شود و نبرد هوایی همه چیز نیست. این بدان معنی است که، نه ایران و نه محور مقاومت به هیچ وجه فشار غرب در خصوص خروج از سوریه را نپذیرفته و برعکس به دنبال استحکام مواضع سیاسی و راهبرد نظامی خود در سوریه خواهند بود.

بنظر شما احتمال این می رود جنگ سوریه،  ایران را نیز درگیر ناامنی به لحاظ جنگ نماید؛ با وصف این که مدت هاست ایران به عنوان قدرت در منطقه شناخته شده است؟ هیچ احتمالی در وضعیت پیچیده سیاسی امروز دور از ذهن  نیست . مخصوصا که، طرف ها به تنهایی وارد عمل نمی شوند و از اتحادهای مختلف نظامی و سیاسی برای پیشبرد اهداف شان بهره  می گیرند. جنگ هم  یکی از آن مقوله هاست که از کشور ما دور نیست به ویژه این که ما در کانون بحران قرار داریم و ژئوپلتیک منطقه ما آبستن هرگونه ماجراجویی جنگ طلبانه است. تا به  امروز ایران سعی نموده خود را از جنگ مستقیم با طرف های متخاصم دور نگه دارد که خود تاکتیک هوشمندانه ای است و حمایت سیاسی از دولت هایی که گرفتار جنگ هست نموده و این تا به امروز راهکار موفقی بوده است.

واکنش مردم سوریه در خصوص حملات جدید هوایی آمریکا و متحدانش پس از گذر از سال ها تنش از حضور تروریست های داعش در این کشور در حالی کم کم داشتند طعم شیرینی پیروزی را می چشیدند چه می تواند باشد؟ قاعدتا مردم هیچ کشوری از مداخله نظامی کشور و دولت دیگر خرسند نیستند. مخصوصا این که بهار عربی به قول خودشان دراین کشور به بیراهه رفت و سوریه تبدیل به محل رشد ونمود رادیکالسم در منطقه شد. این واقعیت دارد درصدی از مردم سوریه دولت  مستقر در این کشور را نپسندند امام در این شرایط که سوریه به تلی از خاک تبدیل شده گزینه اول  برای مردم  این کشور ایجاد نظم و استقرار امنیت و سپس برگزاری انتخابات برای آینده سیاسی این کشور خواهد بود.

مسیحا( محبوبه) اقتداریان خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز


 

مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
ترامپ حملات سوریه غلامی بازرگان درآمد تحلیلگر
تعداد دفعات مشاهده شده : 576
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید