کد مطلب : 59841 / تاریخ ثبت : 1397/01/23 14:44

تاسف عضو کمیسیون امنیت ملی

سمی مهلک تر از مارزنگی؛ بحران آب/ ترک های زمین زخم باز کرده اند

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: آمار نگران کننده کاهش بارندگی در پنجاه سال گذشته به مرز هشدار رسیده است واین باید به عنوان زنگ خطر بزرگی برای تمام آحاد کشور باشدآمار نگران کننده و به مرز هشدار رسیده است واین باید به عنوان زنگ خطر بزرگی برای تمام آحاد کشور باشد


به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز،این روزها تا چشم می چرخانی با چشم غیر مسلح هم می توانی بحران بی آبی و لبان تشنه زمین را لمس کنی. زمین ها ترک خورده و درختان با دهانی باز بع انتظار باران نشسته اند. اما در گوشه ای دیگر مردمانی که با بیرحمی این زخم را نه تنها مرهم نمی زنند بلکه خود تبر بدست گرفته و با نامدیریتی های خود در مصرف، زخم ترک های زمین را بازتر و لبان درختان را خشک تر می نمایند. ازسویی با ساختار آسیب رسانی خود اتمسفر را نیز بیمار نموده اند، تا جایی که هوا هر روز از روز پیش به بستر بیماری کشیده می شود و آسمان غمگین تر جامه دود بر تن می کند.هنوز کسی درک نکرده بحران آب یعنی نابودی تمام اکوسیستم و بازماندگی چرخه زیستی؛؛

از آنجا که، ایران کشوری با اقلیم عمدتاً گرم وخشک است. رشد سریع جمعیت مهمترین عامل کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور در قرن گذشته بوده‌است. جمعیت ایران روز به روز رو به افزون است و سرانه آب نیز روز به روز رو به تقلیل می یابد که در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

بحران آب در ایران سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از  منابع آب  در کشور ایران است

ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشکسالی های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌است. از نشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی،فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابانزایی و طوفان های گردو غبار بیشتر است.

پیرامون این چالش بزرگ زیست محیطی علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم تهران ضمن نگران شمردن ادامه وضعیت خشکسالی در منطقه و کشور و تاخیر در تحقق اهداف برنامه های مختلف در حوزه آب و کشاورزی و همچنین چالش مصرف غیر متعارف آب از جلسه غیر علنی مجلس در این خصوص خبر داد.

رحیمی با اشاره به این موضوع که، بحران آب جدی است و نیاز به اتاق فکر با حضور اکثریتی وزارتخانه های مربوطه را می طلبد در گفتگو با خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، اظهار کرد: جلسه غیر علنی و مهم  دیروز چهارشنبه (22فروردین) با حضور وزیر نیرو و معاونین این وزارتخانه، وزیر کشاورزی،رییس مرکز پژوهشهای مجلس، رییس کمیسیون انرژی و عضو ناظر مجلس  با رائه گزارش های قابل توجیهی از وضعیت موجود و همچنین ارائه راه حلهایی از این دست، به بحث گذاشته شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس  در ادامه از کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که در اسفند ماه سال 96تشکیل شده بود سخن به میان آورد و گفت: این کارگروه با مصوبه هیات وزیران به ریاست معاون اول رییس جمهور و عضویت وزرای نیرو، کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، سازمان های محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، تشکیل گردید .

وی با عنوان این مطلب که، نقش موثر مردم همیشه به عنوان بازوان مسوولین حوزه آب در صدر بوده و هست،  افزود: این کارگره متولی واحد مدیریت آب در کشور می باشد.هر چند بدون همکاری مردم و همراهی با برنامه های مختلف آبی در حوزه کشاورزی و صنعت امکان گذار از این شرایط سخت و چالش برانگیز نخواهد بود.

رحیمی از کاهش میزان معدل بارندگی در سال های اخیر خبر داد وتصریح کرد: متاسفانه باید خاطرنشان کنم ، معدل بارندگی در پنجاه سال  گذشته در ایران بطور مستمر در حال کاهش بوده و از 250 میلیمتر در سال 45 به 216میلیمتر در سال 96 رسیده است که این آمار نگران کننده و به مرز هشدار رسیده است واین باید به عنوان زنگ خطر بزرگی برای تمام آحاد کشور باشد.

مسیحا(محبوبه) اقتداریان
 
 
 
 


مسیحا( محبوبه) اقتداریان
.چاپ مطلب
رحیمی مجلس زنگ خطر بحران آب خشکسالی
تعداد دفعات مشاهده شده : 949
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید