کد مطلب : 59526 / تاریخ ثبت : 1396/12/22 14:04

در جریان استیضاح وزیر تعاون

مجلس قرق بادیگاردهای حمایتی دو وزیر راه و تعاون / علی رغم تمام کارت زردها ربیعی ماندگار شد

واما پس از هیاهوهای زیاد جدال پردازی این توهم استیضاح نیز باز با اعلام مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 126 رای موافق ، 124 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 253 آراء ماخوذه به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتماد مجدد کردند

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، صحن علنی امروز سه شنبه( 22اسفندماه) میزبان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی، حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدتقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی و اردکانیان در جریان رسیدگی به استیضاح وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و جهت  همراهی وزیرمطبوع این وزراتخانه  بود.

بادیگاردهای حمایتی دو وزیر راه و تعاون 
دکتر جهانگیری که در توئیت خود اعلام نموده بود همراه با وزرای پر کار و با تجربه دولت، آقایان ربیعی ، آخوندی و حجتی به مجلس می روم. هر چند استیضاح حق مجلس است اما امیدوارم با دفاع مستدل دوستانم، مجلس محترم با رای قاطع خود هم راه خدمت بیشتر دولت را هموارتر کندو هم به جامعه  عیدی تفاهم و همدلی مجلس و دولت را بدهد...

استیضاح دو وزیر راه و تعاون در حالی در جریان بررسی است که   حدود 6ماه پیش این دو وزیر در همین راهروی پارلمان بهارستان از نمایندگان مردم  پس از استیضاح رای اعتماد گرفتند. اما با توجه به اتفاقات اخیر و رویدادهای هضم نشده نمایندگان پارلمانی مجدد درخواست استیضاح این دو وزیر بانضمام وزیر جهاد کشاورزی را نمودند.پیش از هر گفته ای علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و عضو فراکسیون امید در گفتگو با خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز اعلام نمد: شورای مرکزی فراکسیون امید بر اساس آرای ماخوذه از شورای مرکزی فراکسیون امید با استیضاح آقای ربیعی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی مخالفت نموده است.

و اما در صحن علنی و در میان هیاهوی  نمایندگانی که گاه به عنوان موافق و گاه به عنوان مخالف پشت تریبون سخنرانی می کنند چه می گذرد....

و حال بشنویم برخی اظهارات  نمایندگان مخالف، موافق و نماینده دولت جهت  رسیدگی به استیضاح ربیعی  وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی را!!
وضعیت وزارتخانه تعاون، کارو رفاه اجتماعی در شرایط اقتصادی اسفباراست
 محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس  ضمن گرامیداشت یاد شهدا در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بنده در زمان معرفی ایشان به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کارو رفاه اجتماعی  در دولت یازدهم پیش بینی هایی در گذشته  داشتم که  بر آن اساس اعلام کردم با توجه به این که، این وزراتخانه ویژگی ها و ماموریت هایی را برای خود تعریف نموده که به موجبات آ ن باید پیشانی حرکت اقتصادی کشور باشد چرا که یکی از وزارتخانه های مهم و اساسی کشور محسوب می شودو  آقای ربیعی برای تصدی این پست مناسب نیستند.
پور ابراهیمی با بیان این که، این وزارتخانه عملکرد اسفباری را در شرایط اقتصادی بوجود اورده  تصریح کرد: امروز عملکرد بیش از 4 سال آقای علی ربیعی  در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مناسب نبوده و وضعیت اسفباری در شرایط اقتصادی وجود دارد.


لابی گری به سبب گرفتن رای اعتماد
شمارش معکوس کارت های زرد وزیر تعاون در صحن علنی مجلس موضوعی بود که  پورابراهیمی به ان پرداخت و افزود: برخی از بزرگواران به بنده اعلام کردند که در چند سال گذشته که از وزیر تعاون در صحن علنی مجلس سوال مطرح شد و ایشان چند کارت زرد گرفتند بیشتر مخالفت های بنده با آقای علی ربیعی به دلیل مسائل شخصی بوده است که اینگونه نیست حتی در جریان رأی اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم بنده خواستم که در مخالفت با وزارت آقای ربیعی در مجلس صحبت کنم اما با لابی گری که انجام دادند اجازه این کار به بنده داده نشد.

 اواع احوال وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی مارگونه است
 حسن مقصودی عضو کمیسیون شوراهای مجلس و نماینده مردم سبزوار دیگر موافق استیضاح بود که با یادآوری سوگند نمایندگان در دفاع از نظام اظهار کرد: اوضاع و احوال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مارگونه و تعطیل است، در حقیقت وزیری که با تمام لایه های جامعه به خصوص کارگران، روستایی ها، عشایر، قالیبافان، زنان بی سرپرست و بازنشسته ها سر و کار دارد آقای ربیعی است.

 رییس جمهور نیز اگر صدای اعتراض مردم را می شنید آقای ربیعی را مانند آقای فانی مجبور به استعفا می کرد، مطلبی بود که مقصودی روی آن تاکید داشت و افزود: متاسفانه کارگران زیادی دو سال پیاپی عیدی دریافت نکردند، همچنین برای ماه ها است که حقوق ناچیز 500 هزار تومانی خود را نیز دریافت نکرده اند.

ناتوانان پست و مقامی در دولت قبول نکنند
 ابوالفضل حسن بیگی  در موافقت با استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: همه نمایندگان باید برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی سخن حق بگویند و در این بین آن افرادی که توانایی انجام امور را ندارند هیچ پست و مقامی را قبول نکنند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه آقای ربیعی بر اساس فشارها طی چند سال گذشته در مقام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باقی مانده است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است تا وزیر و عوامل این مجموعه به بازنشستگان، نیروهای محروم و غیره خدمت کنند.

تاجگردون رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تمامی استیضاح های مهم تاریخ دو گفتمان مطرح بوده استاظهار داشت: 4 سال و 6 ماه پیش در پشت این تریبون از آقای ربیعی دفاع کردم، آن روز ربیعی برای من عبادی بود که پاک بود، عبادی بود که ضد ظلم و فساد، مستقل بود و می دانست در پای این انقلاب و حکومت اسلامی خون ریخته شده است.
شرط حمایت  مستقل بودن علی ربیعی
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز اتفاق دیگری رخ داده است؛ آقای ربیعی از من نخواسته اند که به ایشان رأی دهم، من و جمعی از استیضاح کنندگان به دفتر وی رفتیم و به او اعلام کردیم که می دانیم از همه طرف به شماهجمه شده است، می دانیم همه از شما مطالبه می کنند، می دانیم بنگاه ها از شما مطالبه دارند، اما به یک شرط از شما حمایت می کنیم که علی ربیعی مستقل باشی و حتی با من معامله نکنی.

بخش های مهم مملکت را معطل تصمیمات خود کرده ای
وی با اشاره به اینکه 4 سال و 6 ماه پیش ما با تو همراه بودیم تا خوب کار کنی و بخشی از برنامه هایی را که به آنها اشاره کردی را اجرا کنی، اضافه کرد: حال حاضر را رها و بسیاری از بخش های مهم مملکت را معطل تصمیمات خود کرده‌اید.
 
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران ری و شمیرانات  به عنوان  مخالف با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  اظهار کرد: بنده تاکنون در دفاع از هیچ وزیری صحبت نکرده ام اما امروز برحسب  وظیفه مایل هستم مطالبی را در خصوص فعالیت های ربیعی گوشزد نمایم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارتخانه ای که آقای ربیعی در اختیار دارد سه بخش اقتصادی، اجتماعی و خدماتی را در بر می گیرد که از این سه بخش 20 درصد به انجام ماموریت های اقتصادی و 80 درصد به انجام ماموریت های اجتماعی و خدماتی می پردازند.

تا فساد کفن نشود این وطن وطن نشود/
بنظر می رسید کواکبیان جزو طراحان شعارهای زمان انقلاب بوده و دستی بر پیچاندن شعارها به نوع دیگری دارد"
کواکبیان در حالی که لبخند تلخی بر لب داشت انگشت بر کشید و با این جمله که، در این کشور تا فساد کفن نشود این وطن وطن نشود،تصریح نمود: در این وزارتخانه چه فسادی صورت گرفته که بخواهیم به استیضاح وزیر رأی موافق بدهیم ضمن اینکه در این دوره از فعالیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تغییر رویکردی در حوزه اقتصادی وجود داشته بدین صورت که از مدیریت بنگاه داری خارج شده و به سمت سهام داری حرکت می کند تا شرکت های تابعه این وزارتخانه 40 درصد سهام داشته باشند کما اینکه اخیرا تاپیکا در بورس قرار گرفته که به معنای شفافیت و اداره این شرکت ها توسط مردم است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در زمانی که سعید مرتضوی اداره سازمان تامین اجتماعی را برعهده داشت در مجلس هشتم دیدیم که به برخی نمایندگان پیشنهاد پرداخت پول به آن ها داده بود و این در حالی است که در این دوره از فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نمایندگان گفته شده که حتی برای دریافت وام از بانک رفاه باید دو ضامن داشته باشند.


در ادامه دکتر علی ربیعی وزیر کارتعاون و رفاه اجتماعی به بیان دفاعیات خود پرداخت و گفت: استیضاح را حق مجلس می‌دانم و به این امر واقف هستم که، اگر بخواهیم به ثبات و پیشرفت برسیم مسیر ما همان بوده و چیزی جز آن نیست اما متأسفم که همین ابتدا مطابق قانون آنچه که در استیضاح آمده بود و باید مطرح می‌شد دوستان در همین اندازه برخلاف مشی قانون عمل کردند، از این رو انتظار از رئیس محترم مجلس دارم که در این موارد مطابق قانون از طرح مباحث خارج از استیضاح پیشگیری کند.

ربیعی با اشاره به اظهارات آقای حسن بیکی در موافقت با استیضاح گفت: وی یادآور شد که ارزش شستا 600 هزار میلیارد تومان است که این آمار درست نیست؛ از سوی دیگر در مورد پالایشگاه‌های واگذار شده مباحثی مطرح شد که اشتباه است در حقیقت در دوران تصدی ما بر این وزارتخانه سودآوری پالایشگاه‌های واگذار شده افزایش یافته و حدود 3 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری شده است حتی در ستاره خلیج فارس نیز 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی افزود: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی در کنار دولت توانسته دو هدف رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر را دنبال کند. طرح بیمه همگانی و تحول نظام سلامت که یک بار سنگین آن بر دوش وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود از جمله اقدامات در این راستا است. به موجب بیمه همگانی 11 هزار فقیر و حاشیه نشین شهری و کارگران بیمه شدند و به همت این وزارتخانه طرح تحول سلامت با همه انتقادات و خلاء‌ها را ادامه داد.

واما پس از هیاهوهای زیاد جدال پردازی این توهم استیضاح نیز باز با اعلام مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با  126 رای موافق ، 124 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 253 آراء ماخوذه به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتماد مجدد کردند.

محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
وزیر راه استیضاح رای اعتماد مجلس
تعداد دفعات مشاهده شده : 414
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب