کد مطلب : 59446 / تاریخ ثبت : 1396/12/18 20:16

شکاف در تئوری و عمل

اقتصاد ایران لیبرالی نیست، زیرا فاصله بین حرف و عمل رییس جمهور بسیار زیاد است. بنابراین منتقدان نباید حرف های او را ملاکی بر جریان واقعی اقتصاد ایران بدانند

 
اخیرا برخی ادعا می‌کنند سیاست‌های دولت با رویکرد لیبرالی مسبب شرایط امروز اقتصاد ایران است. اما تمام کسانی که چنین ادعایی دارند یک مورد سیاست‌گذاری هم برای صحت ادعای خود نمی‌توانند ذکر کنند. 

از ابتدای استقرار دولت یازدهم، به رغم وعده‌های داده شده، دولت در جهت اقتصاد آزاد و رقابتی پیش نرفت. در بحث اقتصاد داخلی انتظار این بود که کل سیاست‌های پوپولیستی متحول شود. درخصوص یارانه نقدی باید تصمیمی متفاوت گرفته می‌شد، اما نهایتا تصمیم گرفتند ابتدا ثروتمندان را در وزارت کار شناسایی کنند و سپس به حذف آنان از فهرست یارانه بگیران بپردازند.

 تیم اقتصادی دولت یازدهم از ابتدا یکدست نبود و آنانی که وزارتخانه‌های کلیدی اقتصادی را در دست گرفتند، واقعا معتقد به اقتصاد آزاد نبودند و چنین سیاست‌هایی را اجرا نکردند. 

 منتقدانی که از لیبرالی بودن سیاست‌های دولت انتقاد می‌کنند سخنان رئیس‌جمهور را ملاک قرار می‌دهند که از مقام حرف به عمل در نیامده است. آنچه وزرا و مدیران دستگاه‌های دولتی در عمل اجرا می‌کنند کاملا متفاوت از وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی مبنی بر آزادسازی اقتصاد ملی از سیطره دولت بی تفنگ و با تفنگ است. 
 
سرکوب بازارها، سیاست‌های تعرفه‌ای، قیمت‌گذاری و تداوم بخشیدن به سلطه بنگاه‌های بزرگ دولتی و شبه دولتی(خصولتی‌ها)، جملگی برخلاف موازین اقتصاد بازار آزاد بوده است.
 
 
دکتر موسی غنی نژاد
 

مجله آینده
.چاپ مطلب
اقتصاد ایران عمل
تعداد دفعات مشاهده شده : 605
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید