کد مطلب : 59200 / تاریخ ثبت : 1396/12/05 13:35

به نام دور چهارم و به کام پنجمی‌ها؛

مدیریت جدید شهری کرج، 39پروژه‌ی مدیریت سابق را افتتاح کرد!

شورا و شهرداری که نخست در هیأت منتقدان مدیریت شهری در ادوار گذشته ظاهر شدند، جز افتتاح پروژه‌های دوره‌ی پیش و نیز تصریح‌اینکه: وضع مالی شهرداری مساعد نیست و آنها نیز مجبورند به جرگه‌ی وام‌بگیران بپیوندند، کاری را بر غلتک تدبیر و بهبود نینداخته‌اند...

آیین افتتاح 39 پروژه‌ی مدیریت شهری کرج، امروز در صدر اخبار شهرداری نشست. مراسمی که طی برگزاری جلسه‌ای با حضور شهردار کرج، استاندار البرز، نماینده‌ی مردم کرج در مجلس، اعضای شورای شهر و دیگر مسؤولان شهری، روبان افتتاح 39پروژه را به‌صورت ویدئو کنفرانس برید تا ادامه‌دهنده‌ی راهی باشد که حداقل 4سال، میدان‌دار «کارگاه عمرانی» در سطح کشور بود؛ هرچند در غیابِ چیزی افزون بر آنچه کرج داشت، قیچی‌ای نامرئی را به‌دست گرفت.

به گزارش شبکه خبری البرز علی اصغر نصیری، افتتاح این 39 پروژه را درحالی «به منظور ارتقای سطح رفاه شهروندی» عنوان کرد که مدیریت شهری در دوره‌ی پنجم چنان درگیر چرتکه‌انداختن درآمدی بوده، که در دو اتفاق بحران‌ساز «زلزله» و «برف»، رفاه شهروندی را واگذارد و با غلتیدن در وظایف ذاتی و روزمرگی زودهنگام، چشم شهروندان را از «هوای تازه» که وعده‌ی دمیدن داده بود، نومید ساخت.

شهردار کرج، افتتاح «پنج ایستگاه آتش‌نشانی»، «پروژه‌های احداث پد بالگرد»، «ساختمان اداری منطقه5»، «تکمیل کلکتور خیابان شهید بهشتی و بلوار جمهوری»، «پروژه‌ی تجهیز مجموعه‌ی ورزشی انقلاب»، «پل دسترسی ترمینال شهید کلانتری»، «ساختمان عمران و خدمات شهری منطقه7»، «افتتاح بوستان طبیعت و حیات وحش»، «احداث تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب شهری»، «ساخت استخر ذخیره‌ی آب توسط سازمان آرامستان‌های شهرداری»، «کلنگ‌زنی احداث بازار روز مدرن گلستان مهرشهر»، «کلنگ‌زنی و احداث پایانه‌ی شمال»، «اجرای فازهای اول و سوم نهر سیاه‌جوی»، «افتتاح میدان شهید آجرلو با اعتبار 361میلیارد تومان»، «پل شهرک یاس و اتصال ادامه‌ی بلوار باهنر به بلوار خوارزمی» را درحالی در کارنامه‌ی خود ثبت کرد، که اکثریت پروژه‌ها در دور چهارم شورا و شهرداری رو به اتمام گذاشته بود و این دوره‌ی مدیریت شهری تاکنون چندان نتوانسته چشم‌انداز شهر را وارد پیوستار رشد، همراه با ایده‌های نو نماید.

«هوای تازه» در کرج هنوز ندمیده و جز بوی نا در میان شهری با دیوارهای خاکستری و ساختمان‌های بدقواره و مبلمان شهری غایب، مشام شهروندان از اتفاق جدیدی آکنده نشده است. «هدایت محلات به سمت توسعه» که شعار شهردار کرج و به‌عنوان رویکرد مدیریت شهری، مدام مورد تأکید قرار می‌گیرد نیز، جز اجرای وظایف ذاتی شهرداری مانند ترمیم آسفالت یا جمع‌آوری زباله نبوده است. این درحالی‌ست که نهضت زيباسازي شهري تنها در صورتي از بن‌بست روزمرگي و حلقه‌ي وظايف ذاتي بيرون مي‌آيد كه اصول هنري را مبناي خلق محيط شهري قرار داده و در اين راستا، امنيت رواني شهروندان را فراهم سازد.

بسياري از كرجي‌ها از محيط زندگي خود، به واسطه‌ی عدم وجود منظر شهري مناسب در تمام ابعاد آن ناراضي‌اند و اين امر منجر به ايجاد عدم علاقه و دلسوزي نسبت به شهر شده و روند نزولی كيفيت محيط شهري را در پي داشته است؛ باري كه بي‌شك مسؤوليت‌اش تا حدود زيادي متوجه چرخيدن شورا و شهرداری در دور روزمرگي‌هاست. شهر هزار فاميل نه‌تنها هويت سال‌هاي پيش را به‌عنوان باغ‌شهري از دست داده بلكه به سكونتگاهي تبديل شده كه از يكسو دچار بحران هويت و فاقد المان فرهنگي‌ست و از سوي ديگر هيچ معنايي از اجراي مبلمان شهري را دارا نيست. ساختمان‌هاي كوتاه و بلند با تابلوهايي كه به اندازه‌ي قد آپارتمان‌ها بالارفته يا پايين مانده‌اند، از باغ‌شهر ديروز، شهري صنفي-تجاري را علي‌الظاهر ساخته و پاي لنگ سازمان زيباسازي نيز، عرصه را بر زيبايي تنگ كرده است.

ساماندهي كاربري‌هاي عمومي، بيرون از دستورالعمل‌ها و در صحنه‌ي عمل رخ مي‌نمايد؛ بهبود كيفيت شهري كه از نقاط ضعف شاخص كرج است، نه در شعارها بلكه در بكارگيري تخصص در كنار نگاهي زيبايي‌شناسانه ميسر مي‌شود؛ امری که شهرداری نه‌تنها از آن غافل است بلکه بیرون از دایره‌ی وعده‌ها برای ساختن شهری بهتر و شهروندان آسوده‌خاطرتر، نشان داده که برنامه‌ای نیز برای آن ندارد.

شهرداری کرج در حالی به بریدن روبان‌هایی که سرنخ‌اش به شورای دور قبل می‌رسد، مشغول است و هنوز از رویکرد تازه‌ای پرده برنداشته؛ که کمیت لنگ مبلمان شهری، سرعت رسیدن به چشم‌انداز شهری خوش‌نشین با شاخصه‌های ممتاز بصری را کند کرده است. در این میان، هرازگاهی یکی از مسؤولین در کادر شورا و شهرداری، دغدغه‌ی خود را مبنی بر بی‌هویتی کرج اعلام می‌کند اما در عمل دیده می‌شود، حتی گامی فراتر از این گفته‌ها و شنیده‌ها نمی‌گذارد و تمام این ماجرا در صورتی بر روزگار کرج می‌گذرد که یکی از شاهراه‌های رسیدن به بهداشت روانی شهروندان، داشتن آرامش و چشم‌انداز مناسب بصری در جایی‌ست که نفس می‌کشند.

شعارهایی چون «ساماندهی امور شهری»، «حفاظت و نگهداری از شهر»، «تلاش برای توسعه و نهادینه شدن فرهنگ شهروندی» به‌عنوان اصلی‌ترین سیاست‌های مدیریت شهری درحالی از پشت تریبون‌های شورا و شهرداری اعلام می‌شود، که هنوز کارنامه‌ی مدیریت شهری در دور پنجم در دست راست خیابان‌های شهر قرار نگرفته است.

ساماندهی کاربری‌های عمومی که با هدف بهبود کیفیت محیط شهری صورت می‌پذیرد، یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف کرج است که توجه به این امر نه در شعارها و مصاحبه‌های پرطمطراق بلکه در بکارگیری تخصص در کنار نگاهی زیباشناسانه میسر می‌شود. اکثر خیابان‌های اصلی شهر کرج با وجود استقرار کاربری‌های فراوان و تعداد زیاد مراجعه‌کنندگان در طول شبانه‌روز، عاری از هرگونه نیمکت، سطل زباله، علائم و تابلو‌ها، نورپردازی‌های مقطعی و... است؛ کوچکترین تغییراتی که می‌توانست شهروندان این شهر را به وزیدن «هوایی تازه» امیدوار سازد.

امروز، بستر کلانشهر کرج به عینه پاسخگوی نیاز جمعیت در حال رشد آن نیست و محدوده‌ی شهر از لحاظ مکان‌یابی مبلمان شهری، زوائد بصری حاصل از تابلوهای تبلیغاتی و تأسیسات شهری با مشکلات قابل توجهی مواجه است. اجرای طرح نرده‌گذاری در خیابان‌ها بدون هیچ‌گونه توجه به دید بصری و زیبایی شهری، تنها در جهت کاهش درصد تصادفات عابران پیاده جانمایی شده و کرج را به چهره‌ی جذام‌گرفته‌ای مبدل کرده که هیچ موج مثبتی را به بیننده منعکس نمی‌کند. در اکثر خیابان‌های این شهر هیچ مکانی برای عبور و مرور معلولین تعبیه نشده و نابینایان کمترین سهم را از قدم‌زدن در شهری دارند که زیبا نیست و این درحالی‌ست که هنوز مدیریت شهری از شهری خیالی می‌گوید که رو توسعه با چشم‌انداز شهروندمداری ایستاده است.

شورا و شهرداری در دور پنجم که در بادی امر، در هیأت منتقدان سیاست‌های مدیریت شهری در ادوار گذشته ظاهر شدند و ادعا کردند «هوای تازه» بوی نای حقوق شهروندی در کارتابل مدیریتی را خواهد پراند و کرج تغییر را در چشم‌انداز توسعه خواهد دید، این روزها جز افتتاح پروژه‌های دوره‌ی پیش و نیز تصریح اینکه: وضع مالی شهرداری مساعد نیست و آنها نیز مجبورند به جرگه‌ی وام‌بگیران بپیوندند، کاری را بر غلتک تدبیر و بهبود نینداخته‌اند.

«من کرج را دوست دارم» یک خط چاپی سفید بر دایره‌ی آبی‌ست که هنوز شهروندان کرجی نمی‌دانند مگر چه اتفاقی افتاده که آنها می‌توانند دوستدار شهری باشند که پاسخگوی طبیعی‌ترین نیازهای آنها در پهنه‌ی خود نیست!

آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
شهرداری کرج افتتاح پروژه روزمرگی
تعداد دفعات مشاهده شده : 609
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید