کد مطلب : 58487 / تاریخ ثبت : 1396/10/24 11:05

گوش البرزی ها پر از وعده های تحقق نیافته؛

پروژه 13 ساله قطار شهری کرج در پیچ و خم اما و اگرها

البرز همچنان کوله باری از مشکلات را که ناشی از عدم تدبیر مسئولان و تخصیص بودجه کافی است به دوش می کشد

بر اساس پیگیری های خبرنگارما پیشرفت قطار شهری کرج 32 درصد است چرا که سرپرست سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج 20 آذر 96 به خبرنگار ما گفت: تمرکز ما روی تامین منابع مالی است تا پس از مشخص شدن نحوه تامین آن، صورت جلساتی در زمینه برنامه زمان بندی با پیمانکار تنظیم شود و طبق برنامه فعالیت پیمانکار رصد خواهد شد تا در صورت انحراف، گزارشات و به تبع برخورد لازم صورت پذیرد. 
 
علی اصغر صلواتی افزود: ارائه زمان مشخص برای اتمام پروژه ارتباط مستقیمی با تامین منابع مالی دارد و اگر نیاز مالی پروژه محقق شود، سناریو خوش بینانه این است که در مدت زمان 3 الی 3.5 سال پروژه راه اندازی شود. 
 
وی با اشاره به اینکه پروژه قطار شهری کرج به 2 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار برای تاسیسات و یک هزار میلیارد تومان در راستای ناوگان به واسطه سرویس دهی در خطوط نیاز دارد اظهار داشت: یک صد و 86 میلیارد تومان در ازای ارائه صورت وضعیت زمان سفر ریاست جمهور به این پروژه تعلق گرفت. 
 
پروژه 13 ساله قطار شهری کرج اندرخم 3 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار/ کسری بودجه 50 میلیارد تومانی برای احداث 100 کیلومتر راه روستایی/ گوش البرزی ها از وعده های تحقق نیافته دولت پر است
 
صلواتی با تاکید بر اینکه مبلغ مذکور تا پایان تیرماه آینده قابل جذب است تصریح کرد: اگر نتوانیم صورت وضعیت ارائه دهیم، به صورت اتوماتیک همکاری لغو می شود. 
 
همچنین مدیر ساخت و توسعه راه های استان البرز درباره مصوبات سفر ریاست جمهوری به خبرنگار تیتریک گفت: احداث راه طالقان هشتگرد مصوب شد و برای این محور سال گذشته از محل اعتبارات سفر 2 میلیارد تومان و امسال تا کنون 35 میلیارد تومان دریافت کردیم.  
 
علی اصغر کاظمی با اشاره به اینکه 5 میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارتخانه در سال 95 برای پروژه مذکور دریافت شد افزود: پروژه از 35 درصد پیشرفت فیزیکی در سال 95 به 70 درصد رسیده است و اوایل تابستان سال آینده بدون تونل این مسیر را زیر عبور می بریم.  
 
وی به شروع پروژه فوق از 20 سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: طی سالهای متمادی احدا راه طالقان – هشتگرد 35 درصد پیشرفت داشت اما طی یک سال اخیر به اندازه این سالها فعالیت داشته ایم و کار حفاری تونل 2 هزار متری آغاز شده است اما به علت برودت هوا ادامه پیدا نکرده است و در حال ساخت سازه های تونل در کارگاه هستیم تا با مساعد شدن هوا عملیات حفاری تونل را آغاز کنیم.  
 
کاظمی با اشاره به اینکه تونل راه طالقان هشتگرد تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد تصریح کرد: در محور نجم آباد – اشتهارد – هشتگرد یک تقطع غیر هم سطح در سیپورکس به طول راه 10 کیلومتر داشتیم که سال گذشته زمان سفر ریاست جمهور 40 درصد پیشرفت داشت و الان 100 درصد به پایان رسیده است.  
 
وی گفت: سال گذشته 6 میلیارد و 200 میلیون تومان از محل اعتبارات سفر در قالب اسناد خزانه به پروژه مذکور تعلق گرفت و 4 میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت خانه برای آن دریافت کردیم و امسال تا کنون 19 میلیارد تومان برای این پروژه تخصیص گرفته ایم و 2 کیلومتر اتصال باند شمالی آزادراه تهران – کرج – قزوین به جاده کرج – هشتگرد امسال آغاز شد و به اتمام رسیده است.  
 
کاظمی افزود: امسال مناقصه 13 کیلومتر اتصال محور ماهدشت – اشتهارد به آزاد راه تهران – کرج – قزوین در قطعه 3 محور نجم آباد – اشتهارد – هشتگرد برای ماشین های ترانزیت برگزار شده است و در حال انجام است و پایان سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.  
 
وی اظهار داشت: بهسازی راه لشکرک – آهار – دیزین – چالوس پروژه دیگری است که در حوزه استان البرز 21 کیلومتر از سه راهی دیزین تا ابتدای پیست 14 کیلومتر بهسازی و روکش آسفالت انجام شده است و از ابتدای پیست تا قله 7 کیلومتر در دو قطعه تعریف شده که قطعه اول با پیشرفت 30 درصدی دارد که سال گذشته دو میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر برای آن اخذ شد.  
 
کاظمی به تخصیص 900 میلیون تومان در سال جاری برای این قطعه اشاره و تصریح کرد: امیدواریم با تخصیص کامل تا پایان سال مالی 97 قطعه یک به پایان برسانیم و پروژه دیگر روکش آسفالت 347 کیلومتر از راه های استان بود که 100 درصد انجام شده است و از سال گذشته 7 میلیارد تومان و امسال نیز همین مبلغ را  درافت کرده ایم و 40 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران داریم و در صورت تخصیص صرفا می توانیم بدهی ها را تصفیه کنیم.  
 
وی گفت: از پروژه رفع 10 نقطه حادثه خیز در محورهای ارتباطی استان 3 نقطه انجام شده است و 7 نقطه باقی مانده است، سال گذشته بنا بود 16 و نیم میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شود اما سال گذشته 1 میلیارد تومان و امسال تا کنون 500 میلیون تومان دریافت کرده ایم که طرح ما را با مشکل مواجه کرده است چرا که 20 میلیارد تومان برای اتمام 10 نقطه تا پایان سال 97 اعتبار لازم است. 
 
50 میلیارد تومان برای احداث راه های رستایی کسری بودجه داریم
 
کاظمی افزود: پروژه دیگر احداث 100 کیلومتر راه روستایی بود که قریب به 60 کیلوتر انجام شده و 40 کیلومتر آن باقی مانده است که با توجه به شرایط جوی در حال حاضر امکان فعالیت نداریم اما مباحث عملیات خاکی و ... تعطیل نشده و در حال انجام است.  
 
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته یک و نیم میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی 2 میلیارد تومان و امسال 3 میلیارد تومان اعتبار ملی و 6 میلیارد تومان اعتبار استانی برای پروژه مذکور تخصیص داده شده است اظهار داشت: 50 میلیارد تومان برای این پروژه کسری داریم و در صورت تحقق مجموع 100 کیلومتر را تا پایان سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.  
 
پروژه 13 ساله قطار شهری کرج اندرخم 3 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار/ کسری بودجه 50 میلیارد تومانی برای احداث 100 کیلومتر راه روستایی/ گوش البرزی ها از وعده های تحقق نیافته دولت پر است
 
کاظمی تصریح کرد: از محل اعتبارات سفر در مجموع 250 میلیارد تومان اعتبار لازم داشتیم تا تعهدات پروژه را انجام دهیم اما از این مبلغ سال گذشته 30 میلیارد تومان و امسال 70 میلیارد تومان در مجموع 100 میلیارد تومان توانسته ایم برای مصوبات سفر اعتبار بگیریم. 
 
وی گفت: بخشی از پروژه ها علی رغم عدم دریافت اعتبار انجام شده است و در حال حاضر پیشرفت پروژه ها روند خوبی را دنبال می کند لذا با توجه به زمان بندی پروژه ها در نظر داریم تا پایان سال مالی 97 آنها را به سرانجام برسانیم.  
 
مدیر ساخت و توسعه راه های استان البرز در خاتمه خاطر نشان داشت: هر دستگاه دیگری که نتواند اعتبار خود را جذب کند ما آمادگی دریافت اعتبارات را برای پروژه های البرز داریم. 
 
آنچه مسلم است مردم استان البرز بیش از یک دهه در حسرت افتتاح قطار شهری هستند که همچنان روی ریل وعده های مسئولین حرکت می کند و همچنین عدم رفع نقاط حادثه خیز راه های استان و بهسازی محورهای مواصلاتی نه تنها سفرهای ایمن را از مسافران این خطه که 18 درصد ترافیک کشور را به دوش می کشند سلب کرده است بلکه بارها حوادثی تلخ و جبران ناپذیر را رقم می زند.  
 
با فاصله گرفتن از ماه های آغازین روی کار آمدن دولت یازدهم، انتظار عموم مردم آن است که مسئولان سکان هدایت امور کشور را چنان در دست گرفته باشند که دیگر کمتر سخنی از ریشه گرفتن مشکلات از ضعف ‌های دولت پیشین به میان آید اگر چه به نظر می رسد البرز همچنان کوله باری از مشکلات را که ناشی از عدم تدبیر مسئولان و تخصیص بودجه کافی است به دوش می کشد. 
 

تیتریک
.چاپ مطلب
پروژه 13 ساله قطار شهری کرج اما و اگرها
تعداد دفعات مشاهده شده : 102
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید