کد مطلب : 58380 / تاریخ ثبت : 1396/10/18 09:35

بافت شهری کرج درحصار انواع تبلیغات

منطقه رجایی شهر که از قدیم همه آن را بانام گوهردشت می شناسندیکی ازمناطق قدیمی و مشهور کرج به شمار می رود و با وجود قرارداشتن مراکز خرید و تجاری متعدد در آن برای خرید و حتی گذران وقت مورد استقبال بسیاری از شهروندان دیگر مناطق کرج قرار گرفته است.

 به همین دلیل انواع و اقسام تبلیغات بر روی تابلوها و بنرها، همچنین تراکت و برچسب بر روی در و دیوار شهر به چشم می خورند که برخی از آنها با قرار گرفتن در جای نامناسب در مرکز شهر، و حتی روی درودیوار خانه ها نما و ظاهر شهر را زشت و نازیبا می کند.
 
نصب تابلوهای تبلیغات در پیاده روها
 
یکی از ساکنان این منطقه اظهار می کند: رجایی شهر و به ویژه خیابان اصلی آن مرکز تبلیغات شده و برخی از تابلوها در جاهایی نصب شده که در زمان تردد از خیابان اگر دقت و تمرکز نداشته باشیم حتما با سر و یا شانه به یکی از این تابلوها برخورد می کنیم. چرا که برای دیده شدن تبلیغات گاهی در محل تردد و پیاده روها نصب می شوند.
 
ناهید تاجیک می گوید: اگر یک روز پیاده در خیابان آزادی این منطقه قدم بزنید از ابتدای این خیابان تا انتهای آن حداقل 30 نفر سر راه ایستاده اند که به زور تراکت تبلیغی در دستشان را به شما می دهند و مردمی هم که آن را دریافت می کنند چندقدم آن طرف تر آن را روی زمین می اندازند و متاسفانه تاجایی که چشم کار می کند کاغذ روی زمین را می پوشاند بدون اینکه بدانیم این کاغذ ها به قیمت از بین رفتن درختان و در نتیجه آسیب به محیط زیست به دست آمده و اکنون به این راحتی و با اسراف زیاداز بین می روند.
 
دریافت عوارض سالانه شهرداری
 
تاجیک در ادامه می افزاید: بدتر از اینها تبلیغاتی است که بر روی کاغذ و با سریش روی دیوار چسبانده می شود که قابل کندن نیستند و به راحتی پاکسازی نمی شوند. البته این روش تبلیغات اکنون کمتر شده اما آنهایی که از قبل روی در و دیوار خانه ها مانده ظاهر شهر را زشت کرده است.
 
وی بیان می کند: با وجود اینکه روی دیوار برخی خانه ها توصیه شده که از چسباندن تبلیغات خودداری شود که پیگیری قانونی دارد اما بازهم تبلیغاتی را با چسب نواری روی آن در یا دیوار می چسبانند.
 
این شهروند کرجی می گوید: شهرداری به این موارد توجه چندانی ندارد و گویا زیبایی و نظافت شهر اهمیت چندانی ندارد و این درحالی است که هر ساله قبض عوارض شهرداری برای همه خانه ها صادر می شود اما در حد شایسته به زیبایی و حتی فضای سبز این منطقه پرداخته نمی شود و مشخص نیست این عوارض کجاها صرف و خرج می شود. 
 
نصب پلاکارد وبنرغیرمجاز در اماکن ممنوعه
 
مدیرمنطقه7 شهرداری کرج در این باره اظهار می کند: طبق قانون نصب هرگونه پلاکارد و بنرغیر مجاز توسط شهروندان در اماکن ممنوعه که باعث نازیبایی منظرشهری می شود، ممنوع است.
 
اسماعیل نادربیگی می گوید: با توجه به اهمیت موضوع مدتهاست این مورد در دستور کار این منطقه قرار گرفته و با هدفحذف آلودگی‌های بصری، آراستگی و زیباسازی منظر ومحیط شهری، ارتقای روحیه شهروندان همچنین افزایش شادابی و نشاط در جامعه، واحد زیباسازی منطقه7 با همکاری معاونت خدمات شهری طی 9ماه گذشته اقدام به جمع‌آوری بنرهای غیر مجاز در منطقه و پاک سازی نوشته‌های غیرمجاز بر روی دیوارهای شهرکرده اند.
 
نادربیگی با بیان اینکه در این مدت زمانی 82 مورد اخطاریه تابلو به صنوف متخلف درمنطقه ابلاغ شده می افزاید: 72 موردعملیاترنگ آمیزی دیوارهای شهری وپاکسازی دیوار نوشته ها با مساحت 755 مترمربع و همچنین جمع آوری پلاکارد و بنر غیر مجاز به تعداد 215 مورد توسط پرسنل واحد زیباسازی شهرداری منطقه7 انجام شده است.
 
شهردار منطقه7 بیان می کند: در9 ماه نخست سال 55 مورد از نرده های میانی بلوار موذن جوشکاری و بهسازی شده و تعداد 12مورد از داربست های غیر مجاز نیز جمع آوری شده است. 
 
با خاطیان دیوارنویس برخورد قانونی می شود
 
نادربیگی با اشاره به ادامه روند رنگ آمیزی همه دیوارهای فرسوده وپاکسازی دیوار نوشته های تبلیغاتی در منطقه رجایی شهرخاطر نشان می کند: در صورت انجام هرگونه دیوار نویسی با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه معضلات زیست محیطی، حفاظت از فضای سبز در اولویت این منطقه قرار گرفته است می افزاید: آبیاری درختان حاشیه معابر و نظافت همه عرصه های تحت پسمان و واکاری ، آماده سازی و سمپاشی درختان چناردر همه منطقه به صورت مستمر در حال انجام است.
 
نادربیگی اظهار می کند: با توجه به نقش واهمیت فضای سبز و زیست محیط، مدیریت منطقه آمادگی همکاری با شهروندان در زمینه حفاظت از فضای سبز محدوده مسکونی آنان را نیز دارد و درصورتی که شهروندان محیطی با کاربری فضای سبز دارند و به هر دلیلی آبیاری نمیشود حتما با سامانه ۱۳۷ تماس گرفته و این موضوع را اعلام کنند تا نسبت به آبیاری آن اقدام شود.
 
تشریح درآمدهای شهرداری و هزینه کردآن
 
مدیر منطقه 7شهرداری کرج اظهار می کند: با توجه به رشد و توسعه شهری درآمدهای حاصل از وصول این عوارض برای تسریع در ارتقای کمی و کیفی خدمات رسانی به شهروندان استفاده می شود.
 
نادربیگی می گوید: از ابتدای سال تا کنون بیش از 10هزار فیش عوارض نوسازی در منطقه 7 صادر شده که تعداد7هزارعدد آن وصول شده اند و درآمدی بیش از یک میلیارد و 700 میلیون ریال را در منطقه ایجاد کرده است.
 
ویعنوان می کند: انتشار عوارض نوسازی به منظور اجرای قانون نوسازی و عمران شهری که در این منطقه انجام می شود در اموری مانند ایجاد و توسعه فضای سبز، توسعه شهر، افزایش پروژه های عمرانی و …صرف می شود که تاکنون با عوارض پرداختی شهروندان به ثمر نشسته است.
 
نادربیگی تاکید می کند: به طور کلی درآمد شهرداری از طریق درآمدهای پایدار و«بیشتر ناپایدار» تامین می شود، زیرا وابسته به شرایط اقتصادی کشور است و نمی تواند بودجه ثابتی را پیش بینی کند. 

خدیجه ستارزاد
.چاپ مطلب
کرج حصار تبلیغات
تعداد دفعات مشاهده شده : 124
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید