کد مطلب : 58354 / تاریخ ثبت : 1396/10/17 09:55

حافظ :

ضرورت بازنگری قوانین برای افراد آسیب‌رسان به محیط‌زیست

مدیر آبفای شهرستان کرج گفت: لازم است قوانین برای افراد آسیب‌رسان به محیط‌زیست بازنگری شود و آبفا مسئول رسیدگی به این امر نیست.

شهرام حافظ ، گفت: یکی از وظایف و مأموریت‌های اصلی شرکت آب و فاضلاب، جمع‌آوری فاضلاب ایجادشده توسط مشترکین است.
 
وی افزود: منشا فاضلابی که در سطح شهر با آن مواجه می‌شویم، تنها فاضلاب تولیدی از منازل نیست.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج اذعان داشت: روان آب‌های سطحی و افرادی که به‌صورت غیرمجاز، به‌جای هدایت فاضلاب در چاه‌های جذبی، آن را به سطوح زمین و خیابان‌ها هدایت می‌کنند نیز می‌توانند منشا فاضلاب سطح شهر باشند.
 
حافظ مطرح کرد: شهرداری درزمینهٔ روان آب‌های سطحی، فعالیت‌های مطالعاتی مربوطه را انجام داده و در حال پرداختن به اقدامات اجرایی است.
 
وی بیان داشت: عملیات مربوط به فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های شهرهای جدید احداث‌شده به‌واسطه مسکن مهر نیز انجام‌شده است.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج عنوان کرد: مطالعات فاضلاب منطقه محمد شهر و مشکین‌دشت به‌طور کامل انجام‌شده و اکنون پیگیری‌های تهیه زمین جهت احداث تصفیه‌خانه در حال انجام است.
 
حافظ افزود: احداث تصفیه‌خانه و مقدمات آن و تهیه زمین، امور زمان بری بوده که بدون آن‌ها امکان اجرای شبکه وجود ندارد.
 
وی اظهار داشت: موضوع روان آب‌ها یا زه آب‌های ناشی از زمین‌های کشاورزی نیز در جای خود قابل‌پیگیری بوده که آبفا متولی آن نیست.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج خاطرنشان کرد: با توجه به وجود تصفیه‌خانه در جاده چالوس، تشکیلات آب و فاضلاب شامل دو بخش شهری و روستایی است که متولی فاضلاب شهری آبفا است.
 
حافظ ادامه داد: شبکه فاضلاب آسارا که در حوزه شهرستان کرج است، اجراشده و فاضلاب‌ها به تصفیه‌خانه هدایت‌شده و به‌صورت کاملاً بهداشتی تصفیه می‌شوند و در پایان، آب خاکستری به محیط‌زیست برگردانده می‌شود.
 
 
 
 
 
وی اذعان داشت: لازم است قوانین برای افراد آسیب‌رسان به محیط‌زیست بازنگری شود که آبفا مسئول رسیدگی به این امر نیست.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج گفت: کارواش‌هایی که هنوز شبکه فاضلاب برای آن‌ها اجرانشده موظف به مناسب‌سازی آب مصرفی تا حد ممکن هستند.
 
حافظ متذکر شد: این کارواش‌ها مکلف به تعبیه مخازنی جهت جمع‌آوری فاضلاب به داخل آن‌ها و سپس تخلیه آن هستند که رسیدگی به این امر نیز از وظایف شرکت آب و فاضلاب نیست.
 
وی افزود: در صورت عدم رعایت برخی مشترکین سازمان‌های ناظر، آبفا آمادگی همکاری با آن‌ها به کمک سیاست‌های تنبیه و تشویق را دارد که لازمه آن پیگیری سازمان‌ها است.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج اذعان داشت: آبفا به کارواش‌ها به‌عنوان یک مشترک نگاه می‌کند و برابر با دستورالعمل‌های وزارت نیرو، درجایی که امکان داشته و آب وجود داشته باشد، برای ما تعیین تکلیف شده است.
 
حافظ اظهار داشت: وظیفه شرکت آب و فاضلاب، ارائه انشعاب آب به متقاضیان بوده که ممکن است این متقاضی کارواش نیز باشد.
 
وی افزود: آن‌ها نیز بر اساس الگوی مصرفی ابلاغ‌شده به آبفا از سوی وزارت نیرو، موظف به رعایت الگوی مصرف آب هستند و در صورت استفاده بیش‌ازحد آب، مشمول جریمه خواهند شد.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج اذعان داشت: به‌طورکلی، ملکی که برای ساخت آن اقدام شود تا پایان ساخت‌وساز بنا، هزینه انشعاب به‌عنوان آب کارگاهی محاسبه می‌شود.
 
حافظ بیان داشت: پس از تکمیل، متناسب با نیاز ساختمان، بر اساس تعداد واحدها و مقادیر مصرف، انشعاب جدید به همراه کنتور متناسب با درخواست مشترک و تعداد واحدها به آن عرضه می‌شود.
 
وی عنوان کرد: منابع آبی موجود، در سطحی هستند که آبفا بتواند وظیفه سقا بودن خود را انجام دهد اما بحث کمبود بارش و برداشت‌ها از منابع آب سطحی همچنان وجود دارد.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج اذعان داشت: افت فشار آب تنها مخصوص منطقه باغستان نبوده و مربوط به‌تمامی مشترکین است که در طول سالیان، مخازنی جهت تأمین آب شرب شهروندان، با همکاری و تلاش شرکت آب و فاضلاب در استان البرز احداث‌شده است.
 
حافظ گفت: تأمین فشار آب تمامی طبقات، میسر نیست و طبق مصوبه مجلس و قانون شرکت‌های آب و فاضلاب، آبفا موظف به تأمین فشار آب تا دوطبقه بالای همکف را دارد.
 
وی افزود: لوله‌ها، اتصالات و شبکه تا حدودی مقاومت فشار دارند و ممکن است فشارها جوابگو نبوده و پرداخت هزینه‌ها برای شهروندان میسر نباشد.
 
مدیر آبفای شهرستان کرج اظهار داشت:برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا استفاده از مخزن‌هایی به ازای هر واحد 250 لیتر و یک پمپ توصیه می‌شود.
 
حافظ عنوان کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته علیرغم مکاتبات انجام‌شده با سازمان نظام‌مهندسی، بازهم با مالکینی مواجه می‌شدیم که این موارد را رعایت نمی‌کردند.
 
وی ادامه داد: در طول دو سال گذشته، از مدیران امور به‌طور جد خواسته‌شده تا پیش از تعبیه مخزن و پمپ در یک ملک، به‌هیچ‌عنوان کنتور تحویل ندهند.

فارس
.چاپ مطلب
بازنگری قوانین افراد آسیب‌رسان محیط‌زیست
تعداد دفعات مشاهده شده : 112
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید