کد مطلب : 58339 / تاریخ ثبت : 1396/10/16 10:10

پای لنگ مصالح استاندارد درساختمان ها؛

ورود مصالح غیراستاندارد از شهرهای اقماری به البرز

استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب رابطه مستقیمی با هدر رفت سرمایه و کاهش امنیت ساختمان ها دارد که متاسفانه به آن اهمیت چندانی داده نمی شود و به گفته کارشناسان بیش از 30 درصد مصالح ساختمانی مورداستفاده درساخت و سازهای کشور به روش غيراستاندارد توليد می شوند.

 این آمار برای استان البرز دقیق ومشخص نیست اما آنچه درنقاط مختلف استان به ویژه درمناطق حاشیه ای به چشم می خورد و با اخباری که ازورود واستفاده مصالح غیراستانداربه استان روایت می شود نشان می دهد البرزدرکنار آسیب های دیگر شهری واجتماعی ازاین آسیب نیز درامان نمانده است.
 
تهیه مصالح ازکارخانه های معتبر
 
یکی از مصالح فروشان کرج با بیان اینکه بیشترمصالح خود را ازکارخانه های شهرهای دیگر تامین می کنند در موردتشخیص استاندارد بودن آن می گوید: مامصالح را ازکارخانه های معتبرکه تحت نظراستانداردهستندتهیه می کنیم و علاوه بر آن هرچندوقت یکبار ازسوی اتحادیه مصالح فروشان و بازرگانی برای کیفیت سنجی آنها به انبارها مراجعه می کنند.
 
«مهدی حاج اسفندیاری» در ادامه با اشاره به رکود بازارساختمان طی2-3سال گذشته می گوید: برای نگه داشتن کسب وکارمصالح را باقیمت پایین تراز نرخ مصوب و فقط با2درصدسود فروختیم ودر این مدت به دلیل خریدوفروش باچک و پاس نشدن برخی از آنهامشکلات زیادی برای صنف ما ایجاد شده است.
 
پای لنگ مصالح استاندارد درساختمان ها/ورودمصالح ساختمانی غیراستاندارد ازشهرهای اقماری به البرز/ افزایش اخیرقیمت مسکن ارتباطی باقیمت مصالح نداشته است.
ورودمصالح غیراستانداردازشهرهای اقماری به البرز
 
رییس اتحادیه مصالح فروشان مرکز البرز و عضوکنترل کیفی مصالح درسازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان اظهارمی کند: تعداد تولیدکنندگان مصالح ساختمانی استان محدود است وبیشترمصالح از شهرهای اقماری واستان های دیگرتامین می شود به عنوان مثال دراستان تولیدکننده بلوک های سفالی نداشته واین کالا را از یزد، اصفهان، تهران و آبیک تامین می کنیم.
 
«حسین رحمتی کیا» درادامه با بیان اینکه ازشهرستان های اقماری واستان های همجوار مانند تهران و قزوین مصالح غیراستاندارد وارد استان می شود که نمی توان جلوی ورود آن را گرفت و کنترل کرد، افزود: گزارش های لازم را در این زمینه دادیم و استاندارد استان نیز پیگیری می کنداما دراستان های همجوار پیگیراین مسئله نیستند وشاهد ورود مصالح غیرمجاز به استان هستیم.
 
پیشنهاد استعلام از اتحادیه مصالح فروشان
 
رحمتی کیا با تاکید براهمیت استاندارد بودن مصالح ساختمانی درساخت وسازها می گوید: درجلسه ای به شهرداری پیشنهاد دادیم که برای ایمنی وبهبود درکیفیت ساختمان ها، سازندگانی که دارای پروانه ساختمانی هستند از اتحادیه مصالح فروشان استان استعلام کنند تا تولید و توزیع کنندگان صنفی که دارای پروانه کسب بوده ومصالح استاندارد راعرضه می کنند به آنها معرفی کنیم وهمچنین درادامه کارناظری ازسازمان مهندسی بررسی کند که آیا سازنده از کسی که پروانه کسب دارد مصالح خریداری کرده یا نه و استاندارد بودن آن را بررسی کند اما شهرداری آن را نپذیرفت.
 
وی در پاسخ به دلیل عدم پذیرش شهرداری می گوید: با توجه به تعدد استعلام هایی که سازنده در مسیر ساخت باید اخذ کند، شهرداری استعلام پیشنهادی را دست اندازی دیگر بر سر راه سازنده می دانست، در حالی که این مهم ترین رکن درساختمان سازی است ودر صورت استفاده سازنده از مصالح استاندارد حتی اگر قیمت آن بیشترتمام شود اما سازنده وخریدار با اطمینان خاطراقدام به خرید و فروش می کنندو دارای خانه هایی امن خواهیم بود و در شرایطی مانند زلزله میزان خسارت وتلفات به حداقل خواهد رسید.
 
رییس اتحادیه مصالح فروشان مرکز البرز افزود: این مسئله را پیگیری کرده و با توجه به رویکرد شهردارجدید کرج مقررشده درجلسه ای چندجانبه با شهرداری، نظام مهندسی، صنعت ومعدن، کارشناسان استاندارد و رییس اتحادیه این امر بررسی شود و امیدوارم این امر محقق شود.
 
رحمتی کیا با اشاره به رکود در بخش مسکن در طول سال های اخیر اظهارمی کند: مصالح فروشان مصالح ساختمانی را زیر قیمت مصوب «که10درصداست» به فروش رساندند و برای جذب بازار مصالح را با سود2 تا3درصد عرضه کردند و اکنون شرایط این صنف تاحدی در رکود و بحران مالی است که بیشتر واحدهای صنفی تمایل به ابطال پروانه دارند.
 
پای لنگ مصالح استاندارد درساختمان ها/ورودمصالح ساختمانی غیراستاندارد ازشهرهای اقماری به البرز/ افزایش اخیرقیمت مسکن ارتباطی باقیمت مصالح نداشته است.
 افزایش اخیرقیمت مسکن ارتباطی باقیمت مصالح نداشته است
 
وی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت مسکن در چندماه اخیر مربوط به افزایش قیمت مصالح بوده یا نه می گوید: افزایش قیمت در بخش مسکن به هیچ عنوان به قیمت مصالح ارتباط نداشته چرا که کالاهای ساختمانی درکل کشور زیر قیمت مصوب به فروش رفته است.
 
رییس اتحادیه مصالح فروشان البرز با بیان اینکه تا پایان آذر96 دراین صنف 568پروانه کسب صادر شده می افزاید: 178 پروانه در دست اقدام داشته و 48پروانه نیز تمدید شده است و189 مورد که فاقد پروانه کسب بودند شناسایی شده و در حال پیگیری برای کسب مجوزهستند.
 
رحمتی کیا تاکید می کند: با توجه به اهمیت این موضوع می توان با اطلاع رسانی وآگاه کردن شهروندان و سازندگان آنها را از بحث های حقوقی مطلع کرد تا در زمینه ساخت وساز و استاندارسازی شاهد بهبود کیفیت باشیم و این امردر قالب تعامل وتوافق به نتیجه خواهد رسید.
 
تشریح نظارت براستاندارد بودن مصالح
 
یکی از مهندسان ناظرسازمان نظام مهندسی ساختمان البرز درباره چگونگی تشخیص استانداربودن مصالح ساختمانی اظهار می کند: برخی ازمصالح مانند رنگ استاندارد مشخص خود را دارند، برخی دیگراز مصالح مانند فولاد و سیمان نیز مورد آزمایش قرارمی گیرند اما اقلامی مانند آجر، سفال، بلوک، تیرچه ها و بلوک، استاندارد مشخصی ندارند و اداره استاندارد نیز روی آن اشراف چندانی ندارد به طوری که در بخش خصوصی هرکارگاهی می تواند آن را تولیدکند وکنترل لازم هم روی آنها نیست.
 
«علی پیری» می گوید: کاشی هم از دیگرمصالحی است که درجه بندی دارد اما استاندارد یکنواختی ندارد و در مورد سنگ هم به استثنا برخی برندها، در کارگاه های خصوصی در شهرهایی مانندسنندج و شیراز با هرضخامتی سنگ تولید ودرساخت به مصرف می رسد ونظارت مطلوبی روی آنها نیست.
 
پیری می افزاید: درچندسال گذشته روی دو محصول فولاد که از نظر کششی مورد آزمایش قرارمی گیرد وهمچنین بتن کارخانجات که مورد آزمایش قرارمی گیرد نظارت بهتر شده اما روی دیگر مصالح ساختمانی نظارت کافی ولازم انجام نمی شود. 
 
پای لنگ مصالح استاندارد درساختمان ها/ورودمصالح ساختمانی غیراستاندارد ازشهرهای اقماری به البرز/ افزایش اخیرقیمت مسکن ارتباطی باقیمت مصالح نداشته است.
تعدادکمی ازسازنده ها اصول استاندارد را رعایت می کنند
 
وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از سازنده ها در ساخت وساز از مصالح استاندارد استفاده می کنندمی گوید: تعداد کمی از سازنده ها اصول استاندارد را درساختمان سازی رعایت می کنند چرا که بالای 60 درصدسازنده ها خارج از شغل حرفه ای خود و در کنار شغل اصلی خودساخت و ساز انجام می دهند و در این بین، معماران وسازنده های حرفه ای و یا مهندسان ساختمان این موارد را رعایت می کنند درحالی که ساخت باید زیر نظرسازمان نظام مهندسی انجام شود.
 
پیری می افزاید: چندسال است این قانون مصوب شده که افراد بدون تخصص در کار ساخت ساختمان وارد نشود و ساخت وسازها زیر نظر مهندس نظام مهندسی انجام شود اما این امر تاکنون اجرانشده وفقط در طرح های ساختمانی بزرگ این اصل رعایت می شود.

خدیجه ستارزاده
.چاپ مطلب
مصالح غیراستاندارد ساختمان سازی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 112
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید