کد مطلب : 58263 / تاریخ ثبت : 1396/10/12 10:51

آلودگی هوا و ترافیک سوار برضعف زیر ساختی حمل ونقل عمومی

توزیع نامتوازن مانند تناسب نداشتن تعداد اتوبوس ها به تاکسی ها،عدم راه ندازی خطوط مترو از مواردی که کارشناسان از آنها به عنوان ضعف زیرساختی ناوگان حمل و نقل عمومی و عوامل تشدید آلودگی هوا و ترافیک سنگین در کلانشهر میلیونی کرج نام می برند

شهرمیلیونی کرج که از آن به عنوان چهارمین کلانشهر کشور نام برده می شود به اذعان کارشناسان و مسئولان اجرایی در بخش حمل و نقل عمومی شهری دارای ضعف های ساختاری است به گونه ای که این شهر اگر چه در ترافیک سنگین پایتخت و14 استان کشور سهیم است اما خود نیز در درون شبکه شهری گرفتار مشکلاتی مانند قفل و بند شدن خیابان ها و آلودگی های ناشی از وسایل نقلیه شده است.
 
آنطور که شواهد نشان می دهد یکی از مشکلات در کلانشهر کرج کمبود اتوبوس های عمومی است و از سوی دیگر فرسودگی بخشی از ناوگان اتوبوسرانی موجود بر دامنه مشکلات ترافیکی و زیست محیطی افزوده است.
 
تعداد کم شمار اتوبوس ها در کلانشهری که دارای 12 منطقه شهری است و مضاعف برآن بایستی خدمات اتوبوسرانی هم به سایر مناطق استان البرز مانند طالقان، اشتهارد، هشتگرد، آسارا، نظرآباد ارائه کند، نمی تواند در ظرفیت اندک نزدیک به 600 دستگاه اتوبوس بگنجد.
 
از سویی بسیاری از شهروندان به خاطر ارزانی قیمت کرایه ها و گنجایش بیشتر، استفاده از اتوبوس ها را به سایر وسایل نقلیه عمومی ترجیح می دهند لیکن تعداد این وسایل نقلیه عمومی آنقدرنیست که بتوانند به راحتی از آن استفاده کرد.
جمعیت زیاد سوار بر اتوبوس ها که عمدتا' سرپا بایستی تا مقصد خستگی مضاعف را تحمل کنند، خود حکایتی است که در همین مقوله کاستی ها باید به آن نگریست.
 
دراین حال تعداد تاکسی های کلانشهر کرج را بیش از 13 هزار دستگاه برآورد کرده اند که اگر چه به لحاظ فراوانی مناسب به نظر می رسد اما با توجه به ظرفیت بالای اتوبوس ها برای جابجایی مردم سهم وسایل نقلیه سنگین عمومی اندک و کم شمار است.
 
کلانشهر کرج که از اواخر دهه 70 نخستین خط ریلی برون و درون شهری آن بین صادقیه تهران و پل شهید سلطانی و در امتداد آن تا گلشهر کرج راه اندازی شد، این خط ریلی فقط وسیله ای برای ایاب و ذهاب بین پایتخت و کرج محسوب می شود و به رغم تعریف 6 خط ریلی دیگر در آن زمان، هنوز یک خط آن به طول 27 کیلومتر بین کمالشهر کرج تا شهریار در دست احداث قرار گرفته که با گذشت حدود 13 سال از آغاز ساخت آن، این پروژه عظیم به علل مختلفی مانند اختلاف بین کارفرما و شرکت پیمانکاری همچنان ناقص مانده است.
 
در مجموع حدود 15 کیلومتر این خط ریلی حفاری شده و تجهیز ایستگاه ها و سایر امکانات آن متوقف یا بسیار کند پیش می رود که این موضوع حکایت خود دارد.
 
از سوی دیگر 5 خط دیگر ریلی کرج هم به رغم انجام مطالعات هنوز اجرایی نشده و قرار است در آینده نزدیک برای خط 5 کرج تصمیم گیری شود.
 
به هرحال تا انجام این پروژه های عظیم که نیازمند اعتبارکلان و بودجه ملی ، استانی و شهری است بایستی ناوگان اتوبوسرانی را تجهیز و روز آمد کرد تا بتوان حداقل از این وسیله نقلیه عمومی تا آماده شدن زیر ساخت استفاده بهینه به عمل آورد.
 
در نگاه دیگر کارشناسان ، بخشی از اتوبوس های موجود کلانشهر کرج به علت فرسودگی فاقد شرایط لازم برای سازگاری با محیط زیست هستند کمااینکه دود حاصل از احتراق سوخت این اتوبوس ها به عنوان یکی از عوامل آلاینده شهری شناسایی شده که برخی اعضای شورای اسلامی شهر بر این موضوع صحه گذاشته اند.
 
البته هر چند این موضوع توسط برخی مسئولان حوزه حمل و نقل شهری کم تاثیر دانسته شده اما به هرحال برخورداری از ناوگان روز آمد اتوبوسرانی و سازگاربا محیط زیست از مطالبه های عمومی برای پاسخگویی به خیل مسافران درون شهری است.
 
اصغر نصیری شهردار کرج در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در سال های گذشته تعداد اتوبوس های کرج یک هزارو 560 دستگاه بود که اکنون به 517 دستگاه کاهش یافته است .
 
وی اظهار داشت: به تازگی هفت دستگاه اتوبوس 2 کابین شماره گذاری شده که برای خطوط اتوبوسرانی کرج به کار گرفته می شود. 
 
این مسئول بیان داشت: با پیگیری های به عمل آمده 17 دستگاه اتوبوس جدید برای خط ویژه نیز خریداری خواهد شد.
 
در این حال رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری کرج می گوید: با توجه به کثرت جمعیت، کمبود اتوبوس در کلانشهر کرج داریم.
 
عزیزصدرنژاد خاطرنشان کرد:13هزارو500 دستگاه تاکسی در کلانشهر کرج فعال است که در سال های گذشته 7هزارو 500 خط نیز واگذار شده اما تعداد بالای خطوط و تاکسی ها مشکلاتی را به وجود آورده است.
 
این مسئول با بیان اینکه اکنون واگذاری خطوط تاکسیرانی ممنوع شده است، خاطر نشان کرد: ساماندهی خطوط تاکسی رانی در دستور کار سازمان قرار دارد.
 
وی با اشاره به اینکه از سال 89 تا کنون حتی یک اتوبوس خریداری نشده است، افزود: با پیگری هایی که شهردار کرج داشته اند قرارداد200 دستگاه اتوبوس منعقد شده و این اتوبوس ها وارد ناوگان اتوبوسرانی کرج خواهند شد. 
 
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری کرج گفت: 30 تا 34 درصد سفرهای درون شهری با اتوبوس انجام می شود و مابقی سفرهای دورن شهری توسط تاکسی ها، اسنپ و تپسی و مسافربرهای شخصی صورت می گیرد.
 
صدر نژاد یکی از عوامل کاهش تعداد اتوبوس در کلانشهر کرج را هزینه بالای نگهداری و افزایش عمر مفید آنها عنوان کرد و گفت:عمر مفید اتوبوس ها بین 5 تا هشت سال بود که الان به 10 سال رسیده است.
 
محمد نبیونی رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه نداشتن تناسب در تعداد خطوط تاکسی و اتوبوس برای خدمات دهی به شهروندان محسوس است، گفت:تا پایان سال جاری قرار است یکصد دستگاه اتوبوس به ناوگان بخش خصوصی کلانشهر کرج افزوده شود.
 
وی در خصوص ازدحام تاکسی ها در خطوط مختلف شهر کرج و افزود: ساماندهی خطوط تاکسیرانی در دستور کار قرار دارد و بر اساس نیازهای هر منطقه خطوط تاکسی ها مشخص خواهد شد.
 
با این حال کارشناسان می گویند: توسعه ناوگان اتوبوسرانی با استفاده از خودروهای سازگار با محیط زیست مهمترین اقدام برای کاهش آلودگی و پاسخگویی به تعداد پرشمار مسافران درون شهری کرج است.
 
آنان می افزایند: مدیریت شهری کرج بایستی بین تعداد اتوبوس ها و تاکسی ها توازن برقرار کنند ضمن آنکه تعداد اتوبوس ها بایستی به بیش از 2 هزار دستگاه برسد.

.چاپ مطلب
آلودگی هوا ترافیک ضعف حمل ونقل عمومی
تعداد دفعات مشاهده شده : 200
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید