کد مطلب : 57504 / تاریخ ثبت : 1396/08/30 10:30

رویاروییِ دانشگاه علوم‌پزشکی البرز با استاندار؛

آتشی که بس نمی‌کند و دودش به چشم معتادین می‌رود!

استاندار البرز درمقابل قطع داروی بیماران معتاد، منفعل است؛ انفعالی كه در كنار فقر آموزشي در حيطه‌ي پيشگيري، مراكز غيرمجاز درمان، رشد قارچ‌گونه‌ي آشپزخانه‌ها و... نشان‌دار برخورد كارشناسانه با بيداد اعتياد نيست و راه درمان را همچنان ضربتي مي‌داند...

رسيدگي به وضعيت معتادان، خود به دغدغه‌ي مهمي در ميان روان‌شناسان و مددكاران اجتماعي و نیز جامعه‌ي پزشكي بدل شده است. درِ چرخان كلينيك‌هاي ترك اعتياد، عدم پذيرش اجتماعي معتادين حتي پس از ترك، مراكز ترك اعتياد غيرمجاز تا واسطه‌ها و دلالينِ اين معضلِ پولساز! همه و همه جوانه‌هاي رسته از اين آسيب ديرسال‌اند! در اين بين، سياست‌هاي كنترلي و ضربتي در مواجهه با اعتياد، همواره بر الگوهاي حمايتي ارجحيت داشته است.

به گزارش خبرنگار "رستاک" بهمن‌ماه سال گذشته، رییس اداره‌ی پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، از طراحی سامانه‌ی «آیداتیس» خبر داد. دکتر حمیدرضا فتحی هدف از راه‌اندازی این کانال را کنترل نشت متادون به بازار مصرف اعلام کرد و گفت: «در این سامانه، اطلاعات مراکز درمان نگهدارنده با آگونیست و کارکنان شاغل در آن و طرح درمانی بیمارانی که به مراکز درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند، ثبت و میزان دوز تجویز شده، نوع دارو و... مشخص می‌شود. در این سامانه امکان بررسی و کمک به ارتقای فرایندهای درمانی بیماران وجود دارد. نقطه‌قوت این سامانه این است که اطلاعات بیماران در محل ورود در مرکز درمانی به کد منحصر به‌فردی تبدیل می‌شود و تمام فرایندهای درمانی از این به بعد براساس این کد صورت می‌گیرد.»

وی تأکید کرده بود: «کدهای دریافتی در حفظ اسرار بیماران بسیار با اهمیت است؛ چرا که هیچ اطلاعات هویتی از بیمار در سامانه موجود نیست که بابت افشای اسرار بیماران وجود داشته باشد و اطلاعات هویتی بیمار مانند گذشته فقط در سطح مرکز هست؛ به این ترتیب اصل تعهد درمانگر در حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران و عدم افشای آن، کماکان حاکم خواهد بود.»

آبان‌ماه 96، متن ابلاغِ «تحویل دارو به درمان‌گران اعتیاد براساس اطلاعات آیداتیس» بر روی سایت‌های خبری بالا رفت. در این نامه آمده بود: «از این پس این داروها باید براساس اطلاعات بیمار و گزارش مصرف الکترونیک دارو در سامانه‌ي آیداتیس (سامانه‌ي ثبت اطلاعات مراکز درمان سوءمصرف مواد ایران) تحویل داده شود»؛ نامه‌ای جنجالی که علی‌رغم نظر نامساعدِ ستاد مبارزه با موادمخدر، طرح تازه‌ای در کنترل مصرف مواد را درانداخت درحالي‌كه شائبه‌هايي از مشکلات امنیتی، خطر افشای اطلاعات بیماران، ضعف زیرساخت‌های اینترنتی وزارت بهداشت و نحوه‌ی کدینگ اطلاعات ازجمله ايراداتي بود كه كارشناسان به آن وارد مي‌دانستند.

اين طرح علي‌رغم مخالفت‌هاي بسيار پياده‌سازي شد و وزارت بهداشت با راه‌اندازی سامانه‌ي "آیداتیس" به مراکز درمانی هشدار داد که در صورت عدم ثبت مشخصات مراجعين در این سامانه، داروی آنها قطع خواهد شد؛ هشداري كه نهم آبان‌ماه 96 عملي شد و داروی درمان اعتیاد مراکز درمانی استان البرز در اقدامی از سوی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی این استان قطع گردید. این درحالی است که دبیر کانون سراسری درمانگران اعتیاد ایران می‌گوید: «سامانه‌ی آیداتیس از نظر نحوه‌ی اجرا، مغایر قوانین متعدد کشوری است و به‌رغم ادعاهای وزارت بهداشت، اطلاعات 120هزار بیمار را فاش کرده است.»

دکتر کمال سبکتکین در گفتگو با خبرگزاری سلامت، ضمن تکذیب ادعای وزارت بهداشت درباره‌ی امن بودن سامانه‌ی آیداتیس اعلام کرد: «اطلاعات هویتی ۱۲۰هزار بیمار اعتیادی، افشاشده و سرور سامانه هم در آلمان بوده؛ ادعای وزارت بهداشت در این باب دروغ محض است و متأسفانه به‌جای حل مشکل درحال لاپوشانی هستند.»

دبیر کانون سراسری درمانگران اعتیاد ایران همچنین با تکذیب آمار ارائه شده از تعداد ثبت بیماران در سامانه‌ی آیداتیس گفت: «عمده مراکز درمانی اعتیاد کشور، اطلاعات بیماران خود را به‌دلیل ناامن بودن سامانه و حفظ حریم بیماران وارد نکرده‌اند و لذا آمار اعلام شده، صحیح نبوده و نزدیک به واقعیت نیست.»

سبکتکین خاطرنشان کرد: «افشای اسرار از سامانه رخ داده و ادعای آنکه چند مرکز اطلاعات‌شان درز کرده، شبیه شوخی است زیرا مراکزی که با وزارت بهداشت همراهی کرده‌ و اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند چطور ممکن است اطلاعات بیماران خود را فاش کنند که هم در معرض مخاطرات قانونی قرار گیرند و هم حیثیت حرفه‌ای خود را از دست بدهند! پیشنهاد می‌شود وزارت بهداشت اسامی مراکز ادعایی را فاش و آنها را پیگیری کند.»

تصمیمی که پیش فرض‌های روانشناختی ندارد!
يكي از پزشكان معترضِ فعال در استان البرز نیز در اين خصوص به خبرنگار شبکه خبری البرز گفت: «اين سامانه نه‌تنها اشكالات عديده‌ي فني دارد و در بسياري مواقع قابل دسترس نيست؛ از لحاظ امنيتي نيز نمي‌تواند براي معتادين اعتمادسازي كند. آنها در موقع دريافت اطلاعاتشان مدام نگران‌اند كه اين اطلاعات در دسترس مقامات رسمی قرار خواهد گرفت و بعدها ممكن است آنها برايشان مشكل ايجاد كنند.»

اين پزشك درمانگر معتادين همچنين اظهار كرد: «مسأله‌ي ديگر اين است كه وزارت بهداشت و درمان، ما را مكلف كرده 30درصد داروها از يك برند خاص باشد. اين درحالي‌ست كه در مواجهه با بيماران معتاد بايد سوداي پول‌سازي در كار نباشد. رانت پشت اين تصميم، به‌هيچ‌ عنوان به مسائل رواني مهم در اين نوع درمان توجه ندارد.»

اين پزشك معترض افزود: «مسأله‌ي ديگر اين است كه علي‌رغم ادعاها درباب امنيت و حراست از هويت فرد معتاد، اطلاعات اوليه‌ي آنها با يك مهندسي معكوس به‌راحتي در دسترس قرار مي‌گيرد. 5شماره از كدي كه آنها مي‌دهند، در كدملي مراجعين وجود دارد و به سهولت قابل شناسايي‌ست.»

اين درمانگر در رابطه با وضعيت رواني معتادين در حين ثبت اطلاعات در سامانه نيز گفت: «فرد معتادي كه تحت‌تأثير خماري درحال دردكشيدن است؛ باتوجه به زمان و سرعت و نيز مراحل ثبت‌نام، قابل‌كنترل نيست. آيا به يك فرد معتاد به شيشه مي‌توان منطق اين سامانه را توضيح داد؟»

وي درخصوص تأكيد بر نظم 3ماهه‌ي مراجعه‌ي فرد، در اين سامانه نيز عنوان كرد: «يك شخص معتاد طبق اخلاق مصرفي‌اي كه دارد به هيچ عنوان فرد منظمي نيست. ازسوي ديگر بسياري از اين افراد، كرايه‌ي ماشين روزانه ندارند كه به مراكز مراجعه كرده و در سامانه، احراز هويت نمايند. طراحان اين ايده، كمترين روانشناختي نسبت به معتادين ندارند.»

دكتر سعيدي همچنين تصريح كرد: «بارها تقاضاي ثبت آفلاين را داده‌ايم اما با اين روش موافقت نشد. درنهايت هم به‌جاي مرتفع‌سازي مشكلات اين طرح، داروی درمان اعتیاد مراکز درمانی استان البرز را قطع كردند بي‌اينكه متوجه حجم بالاي معتادين در اين استان باشند!»

گفتنی‌ست؛ در آخرین جلسه‌ی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان؛ استاندار البرز، خواستار توزیع داروی بیماران اعتیادی شده بود، با اینحال؛ دانشگاه علوم پزشکی البرز بدون توجه به درخواست استاندار و مصوبه‌ی این شورا طی ۲هفته‌ی گذشته، داروی بیماران را قطع کرده است. این دانشگاه درحالی به بهانه‌ی عدم ورود اطلاعات بیماران اعتیادی در سامانه‌ی موسوم به "آیداتیس" حاضر به تبعیت از دستور استاندار البرز نمی‌شود که این سامانه، هفته‌ی گذشته به‌دلیل ناامن بودن، هک شد. 

از سوی دیگر، استانداری البرز نیز درمقابل این نافرمانی همچنان منفعل است؛ انفعالی كه در كنار فقر آموزشي در حيطه‌ي پيشگيري، مراكز غيرمجاز درمان، رشد قارچ‌گونه‌ي آشپزخانه‌ها و... نشان‌دار برخورد كارشناسانه با بيداد اعتياد نيست و راه درمان را همچنان ضربتي مي‌داند و پیشنهاد کارشناختی ندارد!آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
قطع داروی اعتیاد در استان البرز انفعال استانداری البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 467
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید