کد مطلب : 57269 / تاریخ ثبت : 1396/08/15 12:15

نقش مؤثر اما نادیده خبرنگاران کرج؛

از عزل مدیران متخلف تا نجات پاکبان شریف

مروری بر اتفاقات چندوقت اخیر در استان البرز و بالأخص کرج، ما را به یک نتیجه ی نادیده گرفته شده می رساند و آن نقش بسیار پررنگ خبرنگاران و رسانه ها اعم از مجازی و مکتوب در اتفاقات شهر و استان است. اتفاقاتی که اگر خبرنگاران پایه گذار یا تسهیل گرش نبودند، یا دست های پشت پرده ی قدرت یا بی تفاوتی و نادیده گرفتن ها باعث تغییر نتیجه صددرصدی شان می شد

در کرج و البرز مسائل کم و زیادی روزانه شکل می گیرد و هرکدام به دلیل عدم توجه افکار عمومی، به شکلی به فراموشی سپرده می شود؛ از وعده وعیدها در خصوص مطالبات شهروندان اعم از ترافیک و اشتغال و خدمات عمومی گرفته تا امنیت اجتماعی و کاهش جرایم و...

در این شهر فراموشکار می خواهیم نقش رسانه ها را بازگو کنیم؛ نقشی که نه تنها نادیده انگاشته می شود بلکه در کم انصافی محض مورد تحقیر هم قرار می گیرد؛ هزاران اتهام به خود می بیند. این اتهامات از سوی بی سواد تا قلم فروش و آماتور و غیر حرفه ای گرفته تا چاپلوس و مواجب بگیر نثار قشری می شود که مانند همه اقشار اجتماع هم خوب دارد وهم بد؛ هم باسواد و هم بی سواد اما بدها و بی سوادهایشان هم ارجحیتی بر دیگران دارند و آن این ست که کارنامه شان برای قضاوت در معرض عموم است و سندیت هر گفته و نوشته شان در مرور زمان اثبات می گردد و نمره شان را نسبت به افرادی که "چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند"، راحت تر می شود داد.

در این شهر، خبرنگارانی هستند که شجاعانه به عملکرد افرادی ورود کردند که با سوءاستفاده از موقعیت و مقام و جایگاهشان مصونیت آهنین برای خود ساخته بودند و اهل رسانه با افشاگری هایشان باعث درهم پیچیده شدن تاج و تخت کاغذی آن ها شدند. همان کسانی که وقتی به میز رسیدند، آن کار دیگر کردند و بنزهای نیم میلیاردی مدل سال خریدند و می گفتند عکس ها و فیلم هایشان در آمده اما وقتی پشت میزشان که می نشستند، چهره ای مقدس مآب می دیدی که برای هر تغییر و تحولی تاییدیه جنابان لازم بود و کوچکترین انتقادی از آنها باعث دردسرهای فراوان می شد؛ کما اینکه دامن چند خبرنگار و چندین و چند کارمند را هم گرفت.

روشنگری ها در خصوص حوزه هایی مانند صنعت در استان یا وضعیت از هم پاشیده مدیریت ها و کارمندان اتوبوسی و بده و بستان ها سازمان های اقتصادی و عزل و نصب ها و یا رفتارهای خلاف عرف نمایندگان مردم در مجلس و حتی مننتخبین شورای شهر هر یک می توانست دردسر و چالشی بزرگ برای خبرنگاران باشد؛ اما نترسیدند و گفتند. 

اما در این چند روز شاهد نمونه ای دیگر و انسانی تر از خبرنگارانی بودیم که تنها به حسن روشنگری و صداقت مزین نیستند. آنها انسان هایی نیکوکارند که گاه به جای بهزیستی و کمیته امداد و شهرداری و نهادهای خیریه وارد ماجرا می شوند و اگر انسانی، چه رفتگری بیمار، چه راننده ای نگون بخت که تصادف کرده دچار گرفتاری باشد، آستین همت بالا می زنند و شرافتمندانه در مسیر نجاتش قدم برمی دارند.

رفتگر خوب شهر ما، آقا جعفر عزیز امروز از بستر بیماری بلند شده، صاحب کار شده و به همت خبرنگاران و با مساعدت یک خیّر شریف بدهی هایش پرداخت شده است. خبرنگاران کرجی که پیگیر کار آقا جعفر بودند از او نپرسیدند چرا دچار سانحه برق گرفتگی شدی، از او نپرسیدند کجا دچار سانحه شدی یا از او سؤال نکردند چرا میلیون ها تومان پول و طلای پیدا شده را به صاحبانش بازگرداند. آن ها یک مأموریت انسانی برای خود تعریف کردند و با نوشته ها و اطلاع رسانی هایشان شهری را برای کمک به یک انسان هم پیمان کردند و دادستان محترم و افراد خیرخواه هم پا به میدان گذاشتند.

برآن بودم  در این کوتاه نوشته نقشِ قلم به دستان را به یادتان بیاورم هرچند که گاهی برای خودمان هم باید مروری بشود تا اتفاقات بهتری بیفتد.
.چاپ مطلب
خبرنگاران کرج پاکبان کرجی دادستان البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 455
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید