کد مطلب : 56165 / تاریخ ثبت : 1396/06/23 14:03

بازشدن پرونده ي محيط زيست در شوراي پنجم؛

تكاليف سبز شهرداري كرج

توجه به ضرورت شكل‌گيري گفتمان ايمني در شهر مخاطره‌آميز و خطرخيز، ضمن تشكيل كميسيون محيط‌زيست شوراي شهر، نشان‌دار رويكردي‌ست كه به آينده نگاه مي كند...

«كمیسیون محیط زیست، سلامت و ایمنی» براي اولين بار بر سر درِ يكي از اتاق‌هاي شوراي شهر كرج تابلو گرفت؛ شكل‌گيري اين كميسيون به رياست «حسين محمدي» -داراي مدرك دكتراي محيط‌زيست و سابقه‌ي مديريت اداره‌كل محيط‌زيست استان البرز- نشان‌دهنده‌ي رويكرد زيست‌محيطي شوراي پنجم است و همچنين عيان مي‌كند، توجه به ضرورت شكل‌گيري گفتمان ايمني در شهر مخاطره‌آميز و خطرخيز كرج، دغدغه‌ي اين دوره‌ي شورا مي‌باشد.

در همين‌رابطه "محمدي" ضمن دومين جلسه‌ي اين كميسيون اظهار كرد: «تشکیل كمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی بیانگر تفکر دغدغه‌مند اعضای شورای پنجم شهر کرج در رابطه با مسائل مربوط به محیط‌زیست است که بدین‌وسیله خواهان حل مشکلات موجود در این زمینه هستند.» و افزود: «نیازمندیم طرح جامع مدیریت مخاطرات شهری را متناسب با خطراتی که می‌تواند در شهر حادث شود، تهیه نماییم. این طرح می‌بایست عملیاتی و متناسب با دوره‌ي زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت باشد.»

رئيس كمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی همچنین با تأكيد بر نقش آموزش دربرابر حوادث، شهرداري را مكلف به تهيه‌ي یک بسته‌ي آموزشی برای اقشار مختلف جامعه نمود.

به گزارش شبكه خبري البرز و رستاك، ديگر تصميمات دومین جلسه‌ي کمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی با حضور نمايندگاني از سازمان آتش‌نشاني و با دستورکار بررسی مشکلات خدمات ایمنی شهر، طبق جمع‌بندي ذيل مي‌باشد:

1- شهرداری تدابیری اتخاذ نمايد تا شاهد هیچ درمانده‌‌ای ناشی از حوادث طبیعی وغیرطبیعی در شهر نباشیم. اين دستگاه اجرايي، مسئول ارائه‌ي کلیه‌ي خدمات به آسیب‌دیدگان احتمالی حوادث است بنابراين نيازمندي‌هاي خود را جهت ارائه‌ي بهتر خدمات، در قالب لایحه به شوراي شهر كرج ارائه نمايد.

2- در چارچوب دستورالعمل وزارت کشور، شهرداری موظف است ستاد مدیریت بحران شهری و کارگروه‌های ذیربط را فعال‌تر و نتیجه‌ي کار و تصمیم‌ها را به شورا و کمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی ارائه کند.

3- شهرداری مکلف است تا پایان سال جاری، طرح جامع مدیریت مخاطرات شهری را پس از شناسایی و ارزیابی کلیه‌ي مخاطرات احتمالی شهر با شرح عملیات و اعتبار موردنیاز و در دوره‌ي زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تهیه و در کمیسیون و شورا به تصویب برساند.

4- شهرداری مواطف است بسته‌ي آموزشی موردنیاز شهروندان برای پیشگیری و مقابله با حوادث را با همکاری دستگاه‌های ذیربط تا پایان آذرماه تهیه و شروع به اجرا نماید.

5- شهرداری با همکاری و مشارکت منابع طبیعی استان نسبت به تهیه و اجرای طرح آبخیزداری و کنترل سیلاب‌های حوزه‌های آبریز منتهی به شهر کرج اقدام نماید و گزارش کار هر 3ماه به کمیسیون ارائه شود. همين‌طور ساماندهی حاشیه‌ي رودخانه کرج نیز با همکاری دستگاه‌های ذیربط صورت گیرد.

6- معاونت شهرسازی در مورد مخاطرات سیل، زلزله و... در محدوده‌ي شهر کرج نتایج مطالعات خود را در جلسات بعدی کمیسیون ارائه کند.

7- سازمان آتش نشانی طي دو هفته‌ي آینده، گزارشی مکتوب و تفصیلی از شرایط موجود سازمان و میزان آمادگی برای ارائه‌ي خدمات ایمنی در سطح شهر و استان به‌علاوه‌ي نیازهای خود را برای ارائه‌ي خدمات ایمنی مناسب در جلسه‌ي شورا ارائه نمايد.

8- موضوع واگذاری دانشکده‌ي تخصصی شهرداری به وزارت علوم با همکاری مرکز پژوهش‌ها بررسی و نتیجه به شورا ارائه شود.

9- توسعه‌ي بیمه‌ي اماکن عمومی و خصوصی با ترغیب و اطلاع‌رسانی در سطح شهر توسط شهرداری با مشارکت دیگر دستگاه‌ها صورت گیرد، به‌علاوه شهرداری درخصوص بیمه‌ي اماکن اداری وخدماتی تحت مالکیت خود و بیمه‌ي مسئولیت مدنی نیروهای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر اقدام و در هیچ محدوده‌ي زمانی، این اماکن و نیروها فاقد بیمه نباشند.

10- كمیته‌ي ایمنی شهر ذیل کمیسیون محیط زیست، سلامت و ایمنی  تشکیل و شرح وظایف آن نیز تدوین گردد.

گفتني ست دستور بعدی جلسه‌ي کمیسیون، اختصاص به بررسی و کنترل آلودگی هوای کرج خواهد داشت.

.چاپ مطلب
كميسيون محيط زيست شوراي شهر كرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 382
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید