کد مطلب : 56076 / تاریخ ثبت : 1396/06/21 08:41

کم توجهی بحران های کشوری را رغم خواهد زد

پدیده ی ریزگرد اشتهارد معلول کم آبی شهرستان

بحران کم آبی موجب تعطیلی کارخانه های شهرک صنعتی اشتهارد که بالغ بر ۲۰۰۰ کارخانه و نزدیک به ۳۰۰۰۰ بیمه شده را در خود جا داده است، خواهد شد.

 عوامل مختلفی در ایجاد و توسعه پدیده گرد و غبار یا همان ریزگردها که امروز به مشکلی اساسی در کشور مبدل شده و بسیاری از استان های کشور را درگیر خود کرده، دخیل است که تحلیل درست آن می تواند ما را در ارایه راهکارهای مناسبی برای مقابله با آن یاری رساند.

وجود خشکسالی ها و نبود بارندگی های لازم ، گسترش بیابان ها و کویر، از بین رفتن روز افزون طبیعت به دست بشر ، استقرار و کندوکاشت معادن و نابودی مراتع ، جنگل ها و پوشش گیاهی، زمینه را برای بروز طوفان های شن و انتشار ریزگردها مهیا می سازد.

این پدیده اساسا در مناطق خشک و بیابانی و مناطق کویری مانند اشتهارد که با مشکل کم آبی نیز مواجه است، مشاهده می شود.

عامل دیگر ایجاد کننده ریزگردها در این منطقه ها، فرسایش بادی و کاهش پوشش گیاهی است. فرسایش بادی فرآیندی طبیعی است که به طور معمول در مناطق خشک و هم چنین تپه های ماسه ای اتفاق می افتد، این پدیده در مواقع خشکسالی در مناطق کشاورزی که با کم آبی موجه است و پوشش گیاهی آن کاهش یافته است رخ می دهد.

یکی از راهکارهای مقابله با ریزگرد ها و بیابان زایی در زمین های کویری اشتهارد با کاشت انواع گونه های گیاهی از جمله گز تلاش می شود تا شن های موجود دراین مناطق کویری تثبیت شود.

پدیده‌ی هجوم ریزگردها ، خشک‌سالی و کمبود آب دو تهدید مهم این شهرستان است و تخریب بیش از حد عرصه های منابع طبیعی در این شهرستان نیز باعث فعال شدن کانون های بحران شده است.

به نظر می رسد نقش مردم در زمینه حفظ منابع طبیعی بسیار مهم است و افزایش آگاهی مردم از معضلات زیست محیطی امروز که بر زندگی یکایک ما اثر گذاشته است می تواند در کاهش اثرات مخرب آن موثر باشد.

و اما نکته مهم اینجاست که بحران کم آبی موجب تعطیلی کارخانه های شهرک صنعتی اشتهارد که بالغ بر ۲۰۰۰ کارخانه و نزدیک به ۳۰۰۰۰ بیمه شده را در خود جا داده است، می شود و از طرفی موجب افزایش ریزگرد ها و در نتیجه با توجه به نزدیکی اشتهارد به پایتخت، موجب بروز مشکلات اساسی برای تهران خواهد شد لذا باید مسئولین کشوری و استانی بحران های شهرستان اشتهارد را بسیار جدی بگیرند چرا که امکان تبدیل آن به بحران کشوری وجود دارد.
تات خبر
.چاپ مطلب
پدیده ی ریزگرد اشتهارد کم آبی
تعداد دفعات مشاهده شده : 124
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید