کد مطلب : 56044 / تاریخ ثبت : 1396/06/19 18:42

همنشيني هنر، فرهنگ ملي و مذهب در يك "رديف"

وعده‌ي پايان خاصه‌بخشي‌ها در بودجه‌ريزي فرهنگی

شاهين ترازوي كميسيون فرهنگي شوراي شهر كرج، درحالي به سمت برخي هيئات مذهبي اقبال نشان داد كه مهمترين وظيفه‌ي شورا و شهرداري در حوزه‌ي فرهنگ عمومي معطل ماند؛ رويه‌اي كه شوراي دور پنجم، نويد "نه" گفتن به آن را داد...

نگاهي به ثمره‌ي كميسيون فرهنگي در دور چهارم شوراي شهر كرج و تورقي در مصوبه‌هاي خروجي آن، نشان مي‌دهد فرهنگ به‌عنوان مقوله‌اي چندلايه و پيچيدگي‌هاي بلافصل‌اش، با تقليلي در مفهوم مواجه بوده؛ تقليلي كه ماحصل‌اش را مي‌توان به مثابه‌ي «مصائب فرهنگ» مورد واكاوي قرار داد.

كارنامه‌ي كميسيون فرهنگي كه در درس كمك به مساجد و هيئات مذهبي، نمره‌ي قابل‌توجهي كسب كرد، در دروسي چون آموزش شهروندي و ارتقاء فرهنگ عمومي، توجه به هنرمندان در عرصه‌هاي مختلف، مشاركت در پروسه‌ي هويت‌بخشي به شهري كه "ايران كوچك" لقب گرفت و بهره‌گيري از ظرفيت اين عنوان در قالب كمك به فعال‌سازي جشنواره‌هاي متكي به اقوام و... درجا زد.

شاهين ترازو درحالي به سمت برخي هيئات مذهبي خاص چون «هيأت رزمندگان» (به تأیید نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی) اقبال نشان داد و از طرفي سهمي 50ميليوني در كاسه‌ي مساجد شاخص در هر منطقه (هر سال) گذاشت كه مهمترين وظيفه‌ي شورا و شهرداري در حوزه‌ي فرهنگ عمومي معطل ماند و هنوز انگشت بر هر مشكلي، از ترافيك تا مديريت پسماند مي‌گذاريم، گلوگاه تشنه‌ي آموزش شهروندي در كنار چشمه‌ي رديف فرهنگي، لب‌پَر مي‌زند.

اين درحالي‌ست كه قانون بلدیه، مصوب  20 ربیع‌الثانی 1325 (ق) در امور فرهنگی جامع‌الاطراف است: «معاونت در تکثیر معارف و مساعدت در دایرنمودن کتابخانه‌ها، قرائت‌خانه‌ها و موزه‌ها، حفظ و مرمت مساجد و مدارس و ابنیۀ عتیقه».
هرچند این قانون در اردیبهشت‌ماه 1309 منسوخ شد ولی اصلاحیه‌های بعدی نیز بر وظیفه‌ی شهرداری در پروسه‌ی فرهنگ‌سازی تصریح نموده است. در قانون بلدیه به سال 1311، فرهنگسازی و آموزش دیده شده و همینطور در قانون شهرداری‌ها در سال 1328، قانون‌گذار بر آموزش عمومی تأكيد نموده است.

سال 94 -به گفته‌ی مصطفی سعیدی (عضو سابق شورا) در جلسه‌ی علنی شورای شهر کرج (268)- 15میلیارد بودجه‌ی مصوب شورای شهر بوده تا دست شهرداری بر آتش فعالیت فرهنگی باشد. در ذیل این ردیف، کمک به هیئات مذهبی، يادواره‌ی شهدا، کانون مداحان، سینما، فرهنگسرا و... آمده که در این میان، دور یک‌میلیارد در رابطه با بودجه‌ی شهروندی خط‌كشي شده بود.
در دفترچه‌ی بودجه‌ی سال 95 نیز، «اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی» 446میلیارد ریال و 163میلیارد ریال نیز در محور عمرانی پروژه‌های فرهنگی، پیشنهادی شهرداری کرج به شوراي دور چهارم بود اما خروجی پروسه‌ی فرهنگ‌‌سازی، درگیر در چرخانی‌ ماند که مدام، میان شورا و شهرداری و امور ارزشي-مذهبي باز و بسته می‌شد و ديگر وجوه فرهنگ از خوان گسترده‌ي بودجه، آستين نصيب نداشت.

مروري بر آخرين لوايح فرهنگي شهرداري و طرح آنها در كميسيون فرهنگي شوراي شهر كرج (به‌عنوان مثال: لوايح مطروحه در هفتاد و دومين جلسه‌ي كميسيون فرهنگي-اجتماعي، مورخ 96/3/23) چراغ‌هايِ به خانه ناروا را نشان مي‌دهد:

- مساعدت مالي به مسجد جامع حضرت ابوالفضل (ع) / كيانمهر، به مبلغِ چهارصد ميليون ريال
- مشاركت در توليد فيلم كوتاه مدافعان حرم، به مبلغ دويست ميليون ريال
- هزينه از رديف 205507 -آموزش شهروندي- جهت كمك به مؤسسه‌ي فرهنگي قرآن و عترت جامعه‌القرآن كريم و اهل‌بيت (ع) / گلشهر، به مبلغ يكصدو پنجاه ميليون ريال
- مساعدت به همايش پياده‌روي زائرين حرم مطهر حضرت علي‌ابن موسي‌الرضا (ع) در ايام دهه‌ي كرامت، به مبلغ پانصد ميليون ريال
- مساعدت مالي به دفتر مرجع عالي‌قدر حضرت آيت‌الله‌العظمي گرگاني در كرج، به مبلغ يكصد ميليون ريال
- مساعدت مالي به مسجد صاحب‌الزمان (عج) / مهرشهر، به مبلغ دويست ميليون ريال
و...

لوايحي كه تقليل فرهنگ به موارد خاص را نشان مي‌دهد و خود، شناسنامه‌اي براي عملكرد كميسيون فرهنگي شوراي شهر و معاونت فرهنگي-اجتماعي شهرداري كرج مي‌باشد، رويه‌اي كه به‌نظر مي‌رسد شوراي دور پنجم قصد دارد به آن «نه» بگويد؛ رويكردي كه كارشناسان از آن به‌عنوان "اراده‌ي سیاسی برای ارتقاء جایگاه فرهنگ" نام مي‌برند.

دکتر نعمت‌الله فاضلی معتقد است: «منظور از اراده‌ی سیاسی، اراده‌ی مدیریتی است. اینکه نظام برنامه‌ریزی شهری و حکمروایی محلی و اشکال مختلف مدیریت نه در یک حرکت نمایشی، نه در یک گفتمان نمایشی به تعبیر "مگ گوییگان" بلکه در یک ارتباط گفتمانی واقعی بخواهد مدیریت را توسعه دهد.»

به تعبير این دانشیار انسان‌شناسی و مطالعات فرهنگی: «در الگو‌‌ها و مدل‌‌‌های مدیریت‌شهری... انساني که بصیرت و درک تاریخی دارد، واجد بینش چندرشته‌ای و میان‌‌رشته‌ای و فرارشته‌ای‌ست برای توسعه‌ی شهری لازم است. زمانی می‌توانیم از جایگاه فرهنگ در مدیریت و برنامه‌ریزی شهری صحبت کنیم که الگو و مدل برنامه‌ریزی ما، الگو و مدل ارتباطی باشد. تنها در آن‌صورت است که می‌توان از فرهنگ به‌عنوان عامل پل پیونددهنده و تداوم‌بخش و ارتباط برقرارکننده صحبت کرد.»

رويكردي كه به اعتقاد این انسان‌شناس و نویسنده‌ی ایرانی برای جبران کاستی فرهنگ در شهرها نياز است: «با این پیامدهایی که ما را تهدید می‌‌کند، نیاز به یک رنسانس شهری داریم. رنسانس شهری، احیای شهرها باتوجه به توسعه‌ی کارکردهای فرهنگی شهر و تبدیل شهر به کانونی برای تولید هنرها و صنایع فرهنگی و اقتصاد فرهنگی شهر است.»

اين رنسانس، از ايمان به شعارِ "فرهنگ، زيربناي توسعه است» سر بَر مي‌كند و چنانچه شوراي دور چهارم معتقد بود: تنها و جهادی‌ترین عمل فرهنگی را در كمك به هيئات و مساجد نمي‌بيند. اين رويكرد در دومین کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان البرز و تیم همراه، خود را نشان داد و حتي درمقابل حواله‌دادن اعضاي شورا به امام‌حسين (ع) از سوي حجت‌الاسلام معینی (رئیس اداره‌ی تبلیغات اسلامی شمال شهرستان کرج) نيز منطق گفتماني خود را از دست نداد.

به گزارش خبرنگار رستاك و شبکه خبری البرز، اعضاي حاضر در دومين نشست كميسيون فرهنگي، مدعي تغيير رويكرد شوراي شهر كرج در توزيع عادلانه‌ي بودجه‌هاي فرهنگي در طيف ميان هنر تا مذهب شدند و افراط و تفريطِ پيش از اين را، عامل مخدوش‌كننده‌ي چهره‌ي فرهنگي شهر كرج برشمردند.


 
خستو: بايد تمهيداتي انديشيد كه گوشه‌اي از دغدغه‌ي معاش هنرمندان كم شود

رحيم خستو با انتقاد از سنت‌هايي كه پيش از اين در شهر شكل گرفته، گفت: «شورا و شهرداري را به‌عنوان يك قلك نگاه مي‌كنند و همين مسأله، تبعات بدي را براي كرج به‌وجود آورده است. اين درحالي‌ست كه با وضعيتي مواجهيم كه شهرداري حدود 1000ميليارد بدهي دارد و در پرداخت حقوق پرسنل وامانده است.»

عضو كميسيون فرهنگي شورای شهر کرج با خطاب قراردادن ميروكيلي، معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري كرج پرسيد: «چگونه مي‌شود مسئوليتي را عهده‌دار شد اما 60درصد بودجه را در اختيار نداشت؟ اين وضعيتِ سؤال‌برانگيزي‌ست.»

خستو تصريح كرد: «طرح‌هاي دوفوريتي‌اي كه در همين 15روز به شورا آمده هم نشان مي‌دهد خاصه‌بخشي‌ها در شوراي دور قبل به چه شكلي بوده و قطعاً هم كنش‌ها، سياسي و براي حفظ قدرت بوده است نه دغدغه‌هاي فرهنگي و در راستاي اصلاح امور.»

وي با ذكر اينكه: «مقوله‌ي فرهنگ، پيچيده و متنوع و متكثر است» گفت: «يكي از مشكلات ساماندهي امر فرهنگي اين است كه متوليان فرهنگي در اين شهر بسيارند تا جايي‌كه مشخص نيست اولويت با چه نهادي و چه برنامه‌اي‌ست!»

خستو افزود: «نكته‌ي ديگر اين است كه فرهنگ را با آثارش بايد ديد؛ متأسفانه در شهري زندگي مي‌كنيم كه در آن، فرهنگ در اولويت نيست. بنابر آنچه ذكر شد اولاً بايستي يك همكاري بين‌بخشي ميان متوليان امر فرهنگي صورت گيرد تا از هدررفت بودجه جلوگيري شود. دوماً رصد شود كه آيا رفتار اين متوليان با داعيه‌داري آنها در رابطه با فرهنگ همخواني دارد؟ به‌عنوان مثال: كنشگران مذهبي در هيأت‌ها مي‌توانند جوانان را با مفاهيم عميق‌تر ديني آشنا كنند؟ از سوي ديگر بايد صادقانه گفت بسياري از فعالان هنر به‌شدت تنها هستند و متوليان فرهنگ به سراغ اينها نمي‌روند. بايستي تمهيداتي انديشيد كه گوشه‌اي از دغدغه‌ي معاش هنرمندان كم شود.»

وي خاطرنشان كرد: «در امور فرهنگي بايد از اين پوسته‌ي ظاهري به عمق مفاهيم وارد شويم.»


سليم نژاد: هيچ نهادي نبايد ما را دعوت به عملي خلاف قانون كند

رئيس كميسيون فرهنگي نيز خطاب به نمايندگان سازمان تبليغات اسلامي گفت: «ما خلاف قانون كاري را انجام نمي‌دهيم.»

اکبر سلیم‌نژاد اظهار كرد: «هيچ نهادي نبايد ما را وادار و يا دعوت به عملي خلاف قانون كند.»

وي تصريح كرد: «شوراي پنجم در چارچوب رديف‌هاي اعتباري در كميسيون فرهنگي كار خواهد كرد. اگر در رديف‌ها موجود باشد كمك مالي مي‌كنيم چرا كه همه‌ي ما به قانون‌مندي شناخته شده‌ايم.»

سليم نژاد همچنين با انتقاد از نامه‌دادن سازمان تبليغات به اشخاص مختلف جهت ساپورت گرفتن از شورا گفت: «اميدوارم از توقع‌ها بشود كاست تا بتوانيم همراه يكديگر شويم. رويكرد شوراي پنجم با شوراي دور گذشته متفاوت است، اگر اين فرق احساس شود امكان همكاري ميسر مي‌گردد. ما به تئاتر، موسيقي، كتاب‌خواني و... هم در كنار مباحث ديني، اهميت خواهيم داد.»


وحيدي: به فرهنگ ملي و آييني و به هنر كه تا امروز مغفول مانده‌اند، توجه مي‌كنيم

منصور وحيدي اظهار كرد: «نگاه فرهنگي اعضاي شوراي پنجم بي‌ترديد متفاوت از ادوار گذشته‌ي شوراي شهر كرج است.»

وحيدي با ذكر اينكه: «نگاه مذهبي هم جزو وظايف كميسيون فرهنگي‌ست» تأكيد كرد: «در كنار اين مهم، بايد به فرهنگ ملي و آييني و به هنرهايي كه تا امروز مغفول مانده‌اند نيز توجه كنيم.»

وي، تعقيب تمامي خواسته‌هاي مردم را از اهم وظايف كميسيون فرهنگي و معاونت فرهنگي شهرداري كرج عنوان كرد و «توسعه‌ي فرهنگ شهرنشيني» را به‌عنوان موردي مهم برشمرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرج همچنين مساعدت در راستاي «مديريت واحد شهري» را به‌مثابه‌ي رسالت شورا و شهرداري دانست و اظهار تأسف كرد: «افراطي كه در سال‌هاي اخير در رابطه با توزيع بودجه صورت گرفته، وظايف مهم شورا و شهرداري را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.»

وي درمقابل اعلام نارضایتی سازمان تبلیغات به توزیع ناعادلانه‌ی بودجه میان هیأت‌ها و بودجه‌ریزی 70درصدی به هیأت رزمندگان، تأیید کرد: «سرريز بودجه به هيأت‌ رزمندگان در نسبت با عرصه‌هاي ديگر فرهنگ، عادلانه نبوده است.»

وحيدي با اشاره به هنر به‌خصوص زمينه‌هاي تئاتر، موسيقي و شعر تصريح كرد: «در كنار توجه به مسائل مذهبي، به هنر هم رويكرد حمايتي داريم و اينطور نيست كه 70% بودجه را به هيأت‌هاي رزمندگان تزريق كنيم. سامان دادن بودجه را با تدوين آيين‌نامه‌ي مالي-فرهنگي در دستوركار قرار خواهيم داد.»


بيرانوند: مصائب فرهنگي ناشي از فقدان رويكرد تحقيقاتي‌ست

ديگر عضو كميسيون فرهنگي شوراي شهر كرج با تأكيد بر فرهنگ به مثابه‌ي زيربناي توسعه‌ي اقتصادي گفت: «اگر با برنامه‌ي منسجم، پژوهشي و تحقيقاتي به توسعه‌ي فرهنگي بپردازيم، توسعه در چشم‌اندازهاي ديگر هم قابل‌حصول خواهد بود.»

فریده بزنی بیرانوند با اشاره به آسيب‌هاي متعدد اجتماعي و فرهنگي، اين مصائب را ناشي از فقدان رويكرد تحقيقاتي دانست و اظهار كرد: «در كشورهاي پيشرفته پيش‌درآمد هر كاري تحقيق، تفحص و تجسس منسجم است و اگر مي‌خواهيم فرهنگ در تعريف جامعِ دستاوردهاي مادي و معنويِ خود ارتقاء يابد، بايد وارد نگرش نو به آسيب‌شناسي و نيز فعاليت فرهنگي شويم. اگر امروز مي‌بينيم كه فعالين ما در مساجد اكثراً قشر ميانسال هستند به اين دليل است كه حتي در حوزه‌ي دين، وارد فاز تحقيقاتي نشده‌ايم.»

بيرانوند با ذكر عنوان "ليست اميد" خاطرنشان كرد: «ما اين عنوان را نبايد فراموش كنيم چون اعتماد به اين ليست، مسئوليت ما را چندين برابر كرده است. از اين‌رو پيشنهاد مشخصم اين است كه در راستاي ارتقاء فرهنگ ملي و هويت ديني، طرح‌هاي مشخصي به كميسيون فرهنگي تسليم شود و برطبق برنامه‌ها، وضعيت بودجه‌ريزي مشخص گردد.»


دشتگرد: تخصيص بودجه‌ي فرهنگي برمبناي طرح‌هاي فرهنگي خواهد بود

رئيس مركز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردي شوراي شهر كرج نيز ضمن اشاره به وضعيت اقتصادي شهرداري گفت: «پرسنل شهرداري كه 4ماه است حقوق نگرفته‌اند واجب‌ترند يا يك هيأت مذهبي كه بيش از بودجه‌اي كه در رابطه با اين امر تخصيص‌يافته، مطالبه دارد؟»

سارا دشتگرد اظهار كرد: «سازمان تبليغات به‌عنوان يك متولي امر فرهنگي طرح بدهد و شورا هم از طرح‌ها استقبال خواهد كرد. به‌عنوان مثال: طرحي ارائه دهيد تا كارگروه‌ها را واردسيستم درآمدزايي كند و جذب منابع مالي داشته باشند.»

دشتگرد با اشاره به اينكه: مساجدِ ما تنها زمان نماز باز هستند، افزود: «به اين اماكن مي‌توان به‌عنوان مراكز سرويس‌دهي به مسافرين نگاه كرد و از اين راه درآمدزايي نمود.»

وي همچنين با ذكر اينكه: اكثر هيئات مذهبي اسپانسر دارند، تأكيد كرد: «توقعي كه از شورا و شهرداري داريد را مي‌توانيد با ارتباط‌گيري با انسان‌هاي مؤمن كه به‌دليل اعتقادات قلبي حاضر به كمك مالي هستند، تأمين نماييد.»

حاجي قاسمي: سليقه‌اي عمل‌كردن، عدالت‌محوري را مخدوش مي‌كند

دبیر شورای شهر کرج نيز با بيان اينكه نبايد عملكرد را تنها تكليفي ببينيم، گفت: «بايستي بسنجيم كه عملكرد هيأت‌هاي مذهبي در حوزه‌ي تأثيرگذاري به چه ميزان بوده است؟»

مهدی حاجی قاسمی با پيشنهاد دادنِ "ادغام هيأت‌هاي كوچك در هيئات بزرگ" بخشي از هزينه‌ها را قابل تجميع دانست.

وي همچنين تذكر داد: «بايستي از قالب شكلي به سمت قالب محتوايي حركت كنيم به‌عنوان مثال: عاشورا را تنها در نذري‌دادن نبينيم. و رويكرد مشخصم هم اين است كه وحدت‌رويه داشته و عدالت‌محور باشيم، سليقه‌اي عمل‌كردن، اين چشم‌انداز را مخدوش مي‌كند. ارزيابي عملكرد هيأت‌ها را نيز بايد جهت بودجه‌دهي مدنظر داشته باشيم.»


نبيوني: فرهنگ مانند پژوهش در دانشگاه‌ها، در دست‌اندازهاي اقتصادي مورد چشم‌پوشي قرار مي‌گيرد

رئيس شوراي شهر كرج در جمع‌بندي اين جلسه‌ي كميسيون فرهنگي با حضور نمايندگاني از سازمان تبليغات اسلامي اظهار كرد: «قطعاً مقوله‌ي فرهنگ را نمي‌توان در يك جلسه‌ي دوساعته آسيب‌شناسي كرد و به يك جمع‌بندي نهايي هم رسيد بنابراين نيازمند زمان بيشتر جهت همفكري و مكالمات جامع‌تر هستيم.»

محمد نبيوني تذكر داد: «در شهري زندگي مي‌كنيم كه با يك لايحه بنابر كوتاهي "راه‌آهن" مجبور مي‌شويم با 9ميليارد تومان در ازاي تكميل يك پل موافقت كنيم اما كل بودجه‌ي فرهنگي‌اش حدود 10ميليارد تومان است؛ رقمي ناچيز كه بسيار جاي تأسف دارد. همين اضطرار، ضرورت تغيير نگاه‌ها از يك رويكرد فيزيكي به انسان‌محور را نشان مي‌دهد.»

نبيوني خاطرنشان كرد: «نبايد نگاه به اين‌گونه باشد كه شما چقدر نياز داريد و ما چقدر بودجه در اختيار مي‌گذاريم بلكه بايد به اين‌سو بنگريم كه تا چه حد مي‌توانيم مشاركت كنيم. به‌عنوان مثال: با اداره‌ي ارشاد وارد تعامل شديم كه با مشاركت چطور مي‌شود نمايشگاه كتاب با كيفيت برگزار كرد.»

عضو كميسيون فرهنگي شوراي شهر كرج افزود: «با تمام اين اوصاف، به‌دليل نزديكي ايام محرم قاعدتاً انتظاراتي وجود دارد اگرچه معتقد نيستيم براي اينكه سفره‌ي امام حسين(ع) پهن شود بايد دست در جيب دولت يا نهادهاي شبه‌دولتي كنيم.»

نبيوني همچنين با اشاره به وضعيت درآمدي شهرداري كرج تصريح كرد: «بدترين سال‌هاي دو دهه‌ي اخير را ما از اول شهريور درحال تجربه‌اش هستيم كه موجودي شهرداري درواقع صفر بوده است و حدود 70ميليارد تومان تعهد بدون پشتوانه‌ي مالي داريم و 28ميليارد تومان هم چك بلامحل! بايد هم مدنظر داشت كه همواره فرهنگ مانند پژوهش در دانشگاه‌ها، در دست‌اندازهاي اقتصادي مورد چشم‌پوشي و اجحاف قرار مي‌گيرد. با در نظر گرفتن اين شرايط از معاونت فرهنگي شهرداري تقاضا داريم طرح منسجمي را ارائه داده تا با مديريت بتوانيم حداقل‌هايي كه داريم را در اختيار قرار دهيم.»

رئيس شوراي شهر كرج در پايان با تأكيد بر شناسايي هيأت‌هاي فعال و مساجد شاخص، ساماندهي وضعيت موجود را برمبناي ارزيابي ميزان مراجعين و مخاطبين، قابل‌حصول دانست.


پای بست ویران

گفتنی‌ست چانه‌زنی بر گِرد ردیف فرهنگی درحالی حول سهم‌خواهی بیشتر یا سهم‌دهی کمتر به هیأت‌های مذهبی در آستانه‌ی ایام محرم معطوف بود که به تصریح نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی، یکی از تبعات عدم ساماندهی هیأت‌ها رشد قارچ‌گونه‌ی ایستگاه‌های صلواتی‌ست. تا جایی‌که به گفته‌ی حجت‌الاسلام معینی، رئیس اداره‌ی تبلیغات اسلامی شمال شهرستان کرج: ایجاد ترافیک بواسطه‌ی وجود ایستگاه صلواتی باعث فوت خانمی شده که درحال وضع حمل بوده است.

مورد دیگر از عدم سامان وضعیت نهادهای فرهنگی چون: «سازمان تبلیغات اسلامی» و «بنیاد شهید» در دیالوگ میان اعضاء کمیسیون فرهنگی و نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی برون‌ریزی شد؛ آمار مخدوش تعداد هیأت‌های مذهبی و مساجد، "فریده بزنی بیرانوند" را به ذکر این تذکر واداشت که: «بنیاد شهید هم آمار درستی از تعداد خانواده‌های شهدا ندارد.» این درحالی‌ست که دستگاه‌های متعدد تولی‌گری فرهنگ درمقابل عملکردی که پایه‌اش می‌بایست تهیه‌ی بانک اطلاعاتی باشد، از شورا طلب بودجه از ردیف فرهنگی دارند و شاید تأکید «لیست امید» بر ارائه‌ی طرح و برنامه، این نهادهای فرهنگی را به دستگاه‌های پاسخگو درمقابل بودجه‌های دریافتی مبدل نماید.


آرزو رضايي مجاز
.چاپ مطلب
بودجه فرهنگي ليست اميد كميسيون فرهنگي هيأت‌هاي مذهبي كرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 453
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید