کد مطلب : 55997 / تاریخ ثبت : 1396/06/16 09:05

حکایت همسایه‌ غریب محله حسن آباد کرج

اکران بی‌خانمانی هر شب در پارک بوستان

آتش و آوارگی؛ حکایت همسایه‌ غریب محله حسن‌آباد کرج است که آتش در خانه‌اشان افتاده ازاینجا رانده و ازآنجا مانده در گوشه پارکی شب را به صبح می‌رسانند.

خانه‌اش سوخته است، از وسایل خانه چیزی سالم نمانده جز عکس‌های که با دیدنشان، غمش چند برابر می‌شود، جوان است و شاکی، از روزی شکایت دارد که خانه‌اش به‌یک‌باره آتش گرفت و در چشم برهم زدنی همه‌چیز سوخت. حالا همه زندگی‌اش خلاصه‌شده در چادری کوچک که زیر آلاچیق پارک بوستان در منطقه حسن‌آباد کرج برپا کرده است. سعی می‌کند به هر دری بزند بلکه مشکل حل شود.

از روزی می‌گوید که آتش به‌سرعت در خانه‌اش چرخید و همه‌چیز را سیاه و خاکستر کرد، ششم شهریورماه بود حوالی ساعت شش عصر، گاز خانه بغلی ترکید و همه‌چیز را نابود کرد.

درست است؛ ششم شهریورماه بود که صدای انفجار مهیبی ساکنان منطقه حسن‌آباد کرج را به کوچه و خیابان کشاند بعد هم‌صدای آژیر خودروهای عملیات شهر را پُر کرد.

صدای مهیب و حادثه‌ای دل‌خراش که عباس زارع عضو شورای شهر کرج از آن به‌عنوان زنگ ایمنی شهر یادکرد که به صدا درآمده و گفت: حادثه دل‌خراش آتش‌سوزی در ساختمان مسکونی واقع در حسن‌آباد اگرچه خطرات جانی به دنبال نداشت اما زنگ خطر جدی برای مسئولان شهر است تا به فکر ایمن‌سازی و استانداردسازی شهری باشند.

زارع با تأکید بر اینکه بافت‌های فرسوده شهر تهدیدی جدی محسوب می‌شوند، گفت: از سوی دیگر ساخت‌وسازهای غیرمجاز بر این تهدید افزوده و شهر را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

اما برمی‌گردیم به داستان آقای حسنی و خانواده اش که حالا در پارک روزگار می‌گذرانند، وی می‌گوید؛ در آن روز به‌سختی خانواده‌ام را نجات دادم، روز سیاهی بود، از همه زندگی امان که برایش زحمت زیادی کشیده بودیم فقط همین لباس‌های تنمان مانده است.

دو فرزندش از نیش حشرات در امان نمانده‌اند، حین صحبت‌های پدر صدای گریه اشان می‌آید، کودک‌اند و خسته، بدنشان تاب و تحمل زندگی در پارک آن‌هم در روزهای تابستان را ندارد.

آقای حسنی برای مساعدت و اسکان اضطراری سراغ شهرداری رفته است، ولی آن‌ها به وی گفته‌اند از اسکان خبری نیست همین‌که ازآنجا جمع ات نکرده‌ایم برو خدا را شکر کن.

خانه‌اش سوخته است، مجبور است با زن و دو فرزند هشت‌ماهه و دوساله در پارک زندگی کند، از آینده بی‌خبر است و نمی‌داند چه پیش خواهد آمد حرف مأمور شهرداری برایش سخت بوده است و می‌گوید؛ من مفهوم اسکان اضطراری را متوجه نشده‌ام یا شرایط زندگی ما در حال حاضر اضطراری نیست.

آقای حسنی به سراغ اداره بیمه هم رفته است، شرایط را توضیح داده، ولی جوابی که شنیده با شرایط حال حاضر و زندگی در پارک آن‌هم با دو فرزند کوچک جور درنمی‌آید، به وی گفته‌شده ۴۵ روز دیگر برای برآورد خسارت و پرداخت هزینه مراجعه کند، یعنی تا ۴۵ روز دیگر باید در پارک زندگی کنند.

دلش پُر است می‌گوید؛ مسئولان برای لحظه‌ای که شده خودشان را جای ما بگذارند، اگر زن و بچه خودشان مجبور به زندگی در این شرایط باشند چه می‌کنند، ۴۵ روز صبر می‌کنند؟ یا انتظار دارند که نهاد یا ارگانی به آن‌ها کمک کنند.

آقای حسنی می‌گوید؛ شب‌ها هوا سرد شده، تا ۴۵ روز دیگر هوا خیلی سردتر می‌شود واقعاً نمی‌دانم چه کنم، از وی می‌پرسم دو خانواده دیگر که مثل شما خانه اشان سوخته چه کرده‌اند، آهی می‌کشد و می‌گوید ما اینجا غریبیم، آن‌ها پیش فامیل خود زندگی می‌کنند تا مشکل حل شود و بیمه خسارت را بپردازد.

آقای حسنی کارگر ساده‌ای است که با تلاش خود سقفی برای خانواده فراهم کرده بود که با سهل‌انگاری یکی دیگر حالا از آن سقف هم خبری نیست، می‌گوید؛ نمی‌توانم سرکار بروم آخر چجوری خانواده‌ام را در پارک به امان خدا رها کنم.

اما شنیدن زوایای دیگر این حادثه از زبان سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج ضروری است، وی به خبرنگار مهر گفت: ششم شهریورماه جاری حادثه آتش‌سوزی در یک ساختمان پنج طبقه در حسن‌آباد کرج مخابره شد.

سید جواد موسوی افزود: در این حادثه علاوه بر واحد مسکونی طبقه پنجم ساختمان محل حادثه، یک واحد مسکونی دیگر نیز در طبقه پنجم ساختمان هم‌جوار آتش گرفت.

موسوی با اشاره به اینکه انفجار گاز شهری باعث وقوع این حادثه شد، گفت: در این حادثه چند واحد تخریب و هشت نفر مصدوم شدند که دو نفر آن‌ها به بیمارستان منتقل شد و مابقی در محل به‌صورت سرپایی درمان شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرج با اعلام مدت‌زمان انجام عملیات، گفت: ۵۴ دقیقه عملیات اطفای حریق به طول انجامید و هفت خودروی عملیات امداد از پنج ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

به گفته متولیان امر منطقه حسن‌آباد کرج یکی از سکونتگاه‌های غیررسمی این کلان‌شهر است که واحدهای مسکونی غیرمجاز زیادی به‌واسطه ساخت‌وسازهای غیراصولی مثل قارچ سر از خاک بیرون آورده‌اند.

در روز حادثه باریک بودن معابر منتهی به محل حادثه امر امدادرسانی را با شکل مواجه کرده بود به‌طوری‌که عباس زارع عضو شورای شهر کرج در صفحه اینستگرام خود نوشت؛ متأسفانه در محله حسن‌آباد دریکی از طبقات یک ساختمان آتش‌سوزی شده بود، امروز به‌اتفاق یکی از همکاران از محل بازدید داشتیم، الحمدالله حادثه خسارت جانی نداشته است ولی دارای تبعات اقتصادی و بی‌خانمانی چند خانواده شده و به نظر می‌رسد به دلیل عدم ساختار مناسب شهری و عدم رعایت اصول فنی در ساخت‌وسازهای این محله امدادرسانی هم به‌سختی صورت گرفته که جا دارد از عوامل آتش‌نشانی تقدیر شود، این‌گونه محلات در مواجهه با آتش و حوادث غیرمترقبه بسیار آسیب‌پذیر هستند پرداختن به توان مدیریتی و فنی و تجهیزاتی شهر در حوزه افزایش سطح ایمنی یک اولویت است.

داستان زندگی خانواده آقای حسنی که مجموعه‌ای از مشکلات دست‌به‌دست هم داده تا این‌چنین آواره کوچه و خیابان شوند نشان از زنگ خطری دارد که باید برایش فکری کرد، آمار بالای ساخت‌وساز غیرمجاز در کرج که مُهر مهاجرپذیری بر پیشانی دارد در حوادث طبیعی بیش‌ازحد تصور می‌تواند خطرآفرین باشد و اگر کم‌توجهی‌ها ادامه داشته باشد باید منتظر بحرانی انسانی باشیم.

محله حسن‌آباد در حالی امروز به یکی از کانون‌های اصلی ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهرستان کرج تبدیل‌شده که درگذشته‌های نه‌چندان دور مملو از باغ‌های سبز و خرم بود که به بهانه واهی بی‌آبی کم‌کم توسط افراد سودجو و در غفلت مدیران شهری خشکانده شد و از دل این باغ‌ها ساختمان‌هایی بی‌قواره و بدون رعایت کمترین اصول مهندسی سر به فلک کشید.

در پایان باید گفت؛ شمارش معکوس برای ساختمان‌های سست و بی‌بنیان محله حسن‌آباد کرج و بسیاری از محلات دیگر آن از همین حالا آغازشده و چه‌بسا یک آتش سوزی دیگر و یا یک زمین‌لرزه کوچک خانواده‌های بسیاری را راهی کوچه و خیابان کند.


مهر
.چاپ مطلب
آتش بی‌خانمانی پارک بوستان حسن آباد کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 225
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید