کد مطلب : 55673 / تاریخ ثبت : 1396/06/01 08:25

"شیشه‌ای" که در کرج ترک خورد؛

واقعیت فاصله‌ی میزهای مدیریتی تا شفافیت!

وضعیت آونگی کرج طی دو روز، بیش از هرچیز به مفهوم "شورای شهر شیشه‌ای" ضربه زد؛ شورایی که در قدم اول، درها را به روی خبرنگاران گشود اما بعد از اتمام ماراتن نفس‌گیر ۱۲ساعته، سوت پایان حضور شهروندان در تصمیم مهم شوراییان را به صدا درآورد...

«شورای شهر تمام‌ شیشه‌ای» عبارتی‌ست که درجهت کاهش فساد و حداکثرسازی شفافیت در انتخابات شوراهای شهر، به کرّات شنیده شد و از این ریشه، شعارهایی چون «انتخاب فرد پاکدست برای جلوگیری از فساد» شاخ‌و برگ گرفت.

اجرای این طرح به نظارت مدام شهروندان وابسته است و کارشناسان نیز تحقق آن را به ایجاد کانال‌های شفافیت و علنی‌ساختن تمامی آرای اعضای شورای شهر و دسترسیِ در لحظه‌ی شهروندان به مصوبات و دیگر تصمیمات کارساز، وابسته می‌دانند.

انتشار آنلاینِ اطلاعات مربوط به معاملات و نیز کلیه‌ی پروژه‌های شهرداری با گردش مالی بالای یک‌میلیارد تومانی، تغییر کاربری‌ها، پایان‌کارها، مجوزهای ساخت‌و ساز، کمک‌های نقدی و غیرنقدی شهرداری به نهادهای اجتماعی-فرهنگی و... از دیگر پیش‌شرط‌های "شفافیت" است اما تعابیر مختلف از این طرح در کرج، باعث تحرکاتی در شروع کار شورای دور پنجم شد؛ پویشی که برمبنای برسمیت شناختن پایش شهروندان ادعا کرد می‌خواهد به چیزی فراتر از این طرح مقید باشد تا جایی که اعلام برنامه‌ی کاندیداهای شهرداری را روی اینستالایو برد، درب جلسات استماع را به روی خبرنگاران باز کرد، حتی برخی از اعضاء در صفحات اینستاگرام و دیگر پیج‌های فضای مجازی، از شهروندان پرسیدند: کدام اولویت‌ها را برای کرج ضروری می‌دانند؟
 
بعنوان مثال: زیر سوال "بنظر شما اولویت‌دارترین مسائلی که شورا باید بدان بپردازد، چیست؟" در پیج "عباس زارع" (تا این لحظه) ۱۴۸ کامنت شهروندی نشسته است که هر یک مسائل و مصائب لیست شده‌ای از کرج دارد. با همه‌ی این تفاسیر باید گفت در ادامه، شورای "امید" امیدآفرین حرکت نکرد.

"شهردار کرج انتخاب شد"، "انتخاب شهردار تکذیب شد" ؛ فاصله‌ی این دو، مسیری‌ست که کلانشهر کرج از صبح دوشنبه، به یکی رفته و تا دیگری برگشته است؛ بی‌اینکه بدرستی مشخص باشد منبع اخبار ضد و نقیض کجا و چه کسانی‌ هستند؟

در این بین باید اعتراف کرد وضعیت آونگی کرج طی دو روز، بیش از هرچیز به مفهوم "شورای شهر شیشه‌ای" ضربه زد؛ شورایی که در قدم اول، درها را به روی خبرنگاران گشود اما بعد از اتمام ماراتن نفس‌گیر ۱۲ساعته، سوت پایان حضور شهروندان در تصمیم مهم شوراییان را به صدا درآورد و افکارعمومی را پشت درب‌های بسته نگه داشت و گهگاه بعد از اوج‌گیری شایعات، به تکذیبیه قناعت نمود!

"شفافیت" در گفتمان مدیریت شهری کرج همچنان مفهومی مجهول است و اگر «لیست امید» می‌خواهد برطبق آنچه وعده داده، نقش شهروندِ مطالبه‌گر را بازتعریف کند و درواقع بُعد ضعیف نظارت را چه در محور شهروند بر مسئولین و چه در محور شورا بر شهرداری، تقویت نماید باید با برنامه‌ای مشخص، در شورای دور پنجم آغاز به‌کار کند.

لیست امید باید بیندیشد در شهری که تا اواخر عمر شورای چهارم، سیستم رأی‌گیری‌اش هنوز یکی در میان کار می‌کرد و حتی اعلام حضور اعضاء، یک هزینه‌ی زمانی‌ بود و نیز شورایش «همگام شهرداری‌بودن» را به معنای «شهرداری‌چی» ‌بودن می‌دانست، با چه ساز و کاری می‌خواهد "شفافیت" را از ایده به عمل برساند؟

شورای پنجم بایستی به این مهم فکر کند که بُعد غایب نظارت را با چه الگویی حاضر خواهد کرد؛ در شهری که یک سکوت نیم‌روزی ازسوی اعضاء، چندین بار شهردار کرج را به میدان توحید رساند و با هجمه‌ای مخالف، پشت درب‌های تصمیم‌گیری شوراییان برگرداند!

این رویه‌ی مخدوش را به سازوکار پرابهام انتخاب شهردار و سربَرکردنِ اصولگرایان از "لیست امید" اضافه کنید؛ بعلاوه‌ی چراییِ رای ممتنع یکی از اعضاء در مهمترین تصمیم این روزهای شهر و اما و اگرهای لابی و سیاسی‌کاری را؛ و بعد بپرسیم: اولین خشت‌های کج، راه ثریایی را به کجا خواهد کشاند؟

آیا شورایی که بنظر می‌رسد در انتخاب شهردار وازده و منکوب است، خواهد توانست بعدها ناظرین قطع به یقین شهرداری باشد؟

پ.ن:

سخنی با همکاران!
به تعبیر "آدورنو": تنها خانه‌ای که مانده اگرچه لرزان و شکستنی، خانه‌ی نوشتن است!
و شاید باید توصیه کرد فارغ از هر گرایش سیاسی به این آخرین خانه پناه ببریم و با حفظ فاصله‌ی انتقادی از "لیست امید" و فعالیت جناحی، در جهت تقویت نگاه‌های ناظری بنشینیم که شاید هنوز در این شهر به وضعیت "شیشه‌ای" مدیریت امیدوارند!
شاید نگاه مسلح، تنها مصلح‌ باقیمانده‌ است!


آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
انتخاب شهردار کرج لیست امید
تعداد دفعات مشاهده شده : 365
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید