کد مطلب : 54396 / تاریخ ثبت : 1396/03/28 13:31

در پی تحصن مشتریان کرجی مقابل مؤسسه اعتباری ثامن

دامنه‌ی نگرانی تا 17شعبه

در پی انتشار اخباری مبتنی بر ورشکستگی «مؤسسه‌ی اعتباری ثامن» مشتریان، امروز درمقابل یکی از شعبه‌های این مؤسسه واقع در حصارک کرج دست به اعتراض زدند...

یکی طلاهایش را فروخته، دیگری ماشین زیر پایش را تبدیل به نقد کرده و به گفته‌ی معترضان حتی کسانی هستند پول خانه‌شان را به امید دریافت تسهیلات در اختیار «ثامن» گذاشته‌اند.

بنا به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز و رستاک، معترضان از دیروز (27 خرداد 1396) در داخل بانک منتظر مانده‌اند. گویا خواسته‌ی آن‌ها برگرداندن سپرده‌هایشان است. به گفته‌ی یکی از معترضان که مبلغ 200میلیون تومان سپرده در نزد این مؤسسه دارد، از دیروز در داخل بانک به نشانه‌ی اعتراض بست نشسته‌اند و می‌خواهند سرمایه‌ی  خود از این مؤسسه خارج کنند.

به نقل از یکی دیگر از مشتریان معترض، تا ساعت 8 امروز معترضان مقابل شعبه‌ی «المهدی» حضور داشتند تا از طریق ممانعت از خروج کارمندان بتوانند مسؤولان را وادار به پاسخ‌گویی کنند. ولی به ادعای معترضان، کارمندان با هماهنگی نیروی انتظامی از درب‌پشتی مؤسسه بیرون رفته‌اند. به همین‌خاطر صاحبان حساب‌ها، مجبور به بستن یکی از خیابان‌های اصلی کرج (خیابان شهید بهشتی) شده‌اند تا مسؤولان در میان آنها حاضر شوند و پاسخگو باشند.

بنا به مشاهدات عینی تا ساعت ده و سی دقیقه، عده‌ای از معترضان هر دو طرف خیابان بهشتی کرج را بسته‌اند و مانع از تردّد خودروها می‌شوند. از سوی دیگر، عوامل نیروی انتظامی به آنها توصیه می‌کند که اعتراضشان را به شیوه‌ی دیگری اعلام کنند و باعث ایجاد ترافیک نشوند.

معترضان می‌گویند تا زمانی که پول آنها پرداخت نشود، حاضر به ترک محل نیستند. حوالی ساعت 11 "قنبر زمانی" فرماندار کرج در محل حاضر شد و معترضان را دعوت به آرامش کرد و خطاب به آنها گفت: «مؤسسه‌ی اعتباری ثامن زیر نظر بانک مرکزی است و کسی نگران از دست‌رفتن سرمایه‌ی خود نباشد.»

معترضان خودشان را طلبکار مؤسسه‌ی ثامن می‌دانند و در ضمن تأکید می‌کنند که نه اغتشاش‌گرند و نه سیاسی؛ فقط پول‌شان را می‌خواهند.

زمانی، فرماندار کرج که صدایش به سبب سروصدای معترضان چندان رسا نبود، در ادامه‌ی حرف‌هایش اظهار کرد: «با سروصدا کردن و به هم زدن نظم به نتیجه‌ای نخواهید رسید. باید آرامش خودتان را حفظ کنید تا پولتان را بگیرید.»

فرماندار کرج با اعلام اینکه: «معترضان می‌توانند از بین خودشان چند نفر معتمد و نماینده انتخاب کنند» تأکید کرد: «تا عملی شدنِ خواسته‌ها همه باید صبر کنند.»
وی افزود: «باید بدانید که در حال‌حاضر و در همین ساعت، این کار شدنی نیست.»

این درحالی‌ست که از سوی دیگر، برخی از مشتریان معترض می‌گفتند: چرا می‌توان یارانه‌ی این همه خانواده‌های کشور را در عرض چند دقیقه به حسابشان واریز کرد؛ ولی نمی‌شود پولِ تعداد مشتریان یک مؤسسه را در عرض چند ساعت پرداخت کرد؟

فرماندار کرج در این‌باره گفت: «17شعبه از مؤسسه‌ی اعتباری ثامن در کرج وجود دارد که همین امروز از بانک مرکزی مبلغ 85میلیارد تومان دریافت شده و به هر شعبه مبلغ 5میلیارد اختصاص داده خواهد شد. بنابراین هیچ جای نگرانی برای مشتریان نباید باشد.»

اما مشتریان معترض اعلام کردند: «از دیروز چند نفر آمده‌اند و با دهان روزه به ما ضمانت داده‌اند، اگر قول‌شان درست است چرا از درِ پشتی بانک فرار کرده‌اند؟»

گفتنی است که مؤسسه‌ی اعتباری ثامن از سال 1376 در مشهد شروع به کار کرده و بنا به گفته‌ی رئیس بانک مرکزی در آبان‌ماه 94، شروع به طی مراحل قانونی جهت دریافت مجوز و موافقت اصولی نموده است.

علی شهبازی
.چاپ مطلب
تحصن مؤسسه‌ی اعتباری ثامن کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 422
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید