کد مطلب : 54064 / تاریخ ثبت : 1396/03/08 12:42

مدیران جدید استان البرز و انتظارات اقتصادی

دولت چهار ساله روحانی فعالیت های مثبتی در جهات احیای دوباره این وضعیت داشته است؛ اما این حرکت کند بوده و چندان محسوس نیست. یکی از ضعف های بزرگ دولت این است که پایگاه اطلاعاتی و آماری ارگانهای مربوطه به کارو تولید شفاف نیست. هنوز تصویر روشنی از حجم آسیب های ناشی از وضعیت نابسامان صنعت وجود ندارد

استان البرز شهرک های متعدد و معتبر صنعتی را در خود جای داده؛ واقع شدن برندهای معروف ملی و شرکت های بزرگ تولیدی در این استان، جمعیت جویای کار زیادی را از اقصا نقاط کشور جذب کرده است. آمار سازمان صنعت و معد و تجارت استان؛ حکایت از 3500 واحد تولیدی در این استان دارد. در یک دهه اخیر، در پی تحریم ها و افول سرمایه گذاری خارجی و عدم تأمین مواد اولیه ی لازم در تولید و نیز ضعف مدیریت و عدم بهینه شدن تخصیص اعتبارات و موانع متعدد در جریان خصوصی سازی و غیره برخی از این صنایع و شرکتها یا نیمه فعال  شده اند و بالاجبار سیاست ریزش نیرو را در پیش گرفته اند و یا بالکل تن به تعطیلی و رها کردن کار وتولید داده اند و با اعلام ورشکستگی، درگیر بدهی های بانکی اند. به دنبال این، شهروندان زیادی بیکار شده و برای تأمین معیشت، به مشاغل کاذب روی آورده اند؛ علاوه بر این، آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری دامن ارگان ها و سازمان های زیادی را گرفته است.

از سوی دیگر ورود کالای قاچاق و واردات غیرقانونی کالاهای خارجی، رقابت در عرصه تولید و عرضه کالا را برای صنایع دشوار کرده است. دولت چهار ساله روحانی فعالیت های مثبتی در جهات احیای دوباره این وضعیت داشته است؛ اما این حرکت کند بوده و چندان محسوس نیست. یکی از ضعف های بزرگ دولت این است که پایگاه اطلاعاتی و آماری ارگانهای مربوطه به کارو تولید شفاف نیست. هنوز تصویر روشنی از حجم آسیب های ناشی از وضعیت نابسامان صنعت وجود ندارد.

واقعیت آن است رشد اقتصاد و تولید در کشور کم جان است و انتخاب دوباره روحانی علاوه بر اینکه انتظار جو عمومی جامعه را در جهت تقویت و تسریع در روند رشد اقتصادی و تولید اشتغال بالا می برد؛  در سطح بنگاه های اقتصادی دولتی و غیردولتی هم  در جهت رفع موانع بهبود و رشد معضلات صتعت توقعاتی ایجاد می کند. درست است که درصد زیادی از این مشکلات میراث دولت احمدی نژاد است، اما انکار رکود و کندروی در بخش تولید واقتصاد هم دلالت خوبی نیست. چیزی که مسلم است جامعه همانطور که فضای باز اجتماعی در حوزه فرهنگ و مسائل سیاسی و اجتماعی لمس می کنند، در حوزه کار و تولید اقتصادی هم باید به چشم ببیند. شاید حجم آوار و خرابه های پایه های اقتصادی فراتر از تصور مردم باشد؛ اما روند آواربرداری هم باید ملموس باشد.

با مراجعه ای کوتاه به شهرک های صنعتی و کارگاه های تولیدی می توان به سایه تاریک بلایی که بر سر صنایع آمده پی برد. طوری که در طول چهار سال گذشته هم اخباری از تعطیل شدن صنایع شنیدیم و و تنمان لرزید یا حتی از اعتصاب گارگران که به خاطر حقوق معوقه شان دست به اعتصاب زده بودند. برخی از این بنگاه های اقتصادی هم بی سروصدا و به تدریج غیر فعال  شده اند. اما عکس این ماجرا به ندرت به گوش ما خورده است. خیلی کم شنیده ایم که مثلاً فلان شرکتی که تعطیل شده بوده بود، دوباره فعال شده و کارگرانش را دوباره به همکاری فراخوانده است. شاید فروریختن صدایی سهم ناکتر از ساخته شدن داشته باشد، اما نوسازی و بازسازی هم باید دیده شود.

مدیران جدید بالأخص در سطح استان البرز، باید چند مورد را مد نظر قرار بدهند؛ در زمینه رشد و رکود اقتصادی تا می توانند باید شفاف سازی کنند. رسانه ای کردن یک اتفاق اقتصادی(چه منفی باشد و چه مثبت) اعتماد ملی را تقویت می کند؛ کاری که در مناظره های انتخاباتی تاحدی صورت گرفت. ولی از آنجایی که مناظره ها هدف تبلیغاتی داشت و در بستری محدود اتفاق افتاد، رنگ کلی گویی و توجیهی آن غالب بود. اما مدیران در سطح شهرها و استان ها برای عملکرد بهتر، باید روشنگری جزءنگرانه و گسترده ای را ارائه بدهند. این اقدام هم امنیت روانی و اعتماد مردمی را بالا می برد و هم راه را برای مدیران جهت تصمیم گیری و سیاستگذاری بهتر روشن تر می کند. هنوز گزارش و چشم انداز مشخصی(خام یا مطالعه شده) از رشد صنعتی و تولیدی در استان البرز ندیده ایم.  

از سوی دیگر؛ برای بازگردان امید به اقتصاد استانی وضعیت خصوصی سازی نیاز به بازنگری جدی ای دارد؛ به کارگیری کارشناسان زبده و دارای تخصص در حوزه مدیریت صنعتی بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی و غیره، می تواند مشکل گشای کسب وکار در این حوزه باشد. چهار سال تجربه مطمئناً تکلیف تغییر و اصلاح برخی مدیران و کارشناسان در این بخش را مشخص می کند. علاوه بر این؛ با روشن کردن حد و مرز فعالیت های اقتصادی دولت، جذب سرمایه¬های غیردولتی هم چشم انداز بهتری پیدا می کند.  
 
. با توجه به بسترهای موجود اقتصادی و تولیدی استان البرز و نیز شرایط پساتحریم، امکان ارتباط بهتر با بازارهای جهانی، زمینه را برای بازسازی صنعت استان فراهم می کند. رویکردهای درست اقتصادی برای ایجاد فضای رقابتی، باز کردن فضا برای تعامل با کشورهای جهان، بازاریابی های بین المللی، استقبال از فعالیت اقتصادی دانش بنیان و ایجاد زمینه برای ارتباط دانشگاه و صنعت، گریز از وضعیت موجود اقتصادی تسهیل می کند.

با توجه به همسویی رویکرهای سیاسی مدیران دولتی و مدیران شهری و شوراها بالتّبع زمینه برای همفکری و همگرایی آماده است و این خود فرصتی است برای مدیران که کاستی های عملکردی حوزه اقتصاد و تولید را جبران کنند. ملموس سازی ایجاد اشتغال و تلاش در جهت رفع موانع تولید، تسهیل فضای کسب و کار، جذب سرمایه و تأمین امنیت سرمایه گذاری از جمله فعالیت هایی است که شاید خروج کامل از وضعیت موجود را تضمین نکند، ولی حداقل می تواند موتور کم جان اقتصادی را به حرکت وادارد.
علی شهبازی
.چاپ مطلب
مدیران جدید البرز انتظارات اقتصادی
تعداد دفعات مشاهده شده : 533
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید